Студентка 6 курсу Корчагіна В. Ю.

Харківський національний економічний університет

Аналіз галузі з виробництва медичного устаткування

Ефективність функціонування підприємства залежить не лише від розміру отримуваного прибутку, але і від характеру її розподілу. Порядок її розподілу полягає в тому, що одна частина прибутку у вигляді податків і соборів поступає до бюджету держави і використовується на потреби суспільства, а друга частина залишається у розпорядженні підприємства і використовується на виплату дивідендів акціонерам підприємства, на розширення виробництва, створення резервних фондів і так далі.

Мета дослідження - проаналізувати сучасні проблеми галузі з виробництва медичного устаткування для виявлення нових перспектив її розвитку.

Більша частина підприємств України не може ефективно проводить політику розподілу прибутку. Однією з основних причин є те, що більшість підприємств країни є збитковими (рис. 1). 

 

Рис. 1 Питома вага збиткових промислових підприємств України у 2008-2010 роки [1]

 

За даними Державного комітету статистики України за січень-червень 2011 р. 45,5 % підприємств працювали збитково,  а сума чистого збитку становила 50515 млн. грн. Необхідно зазначити, що 54,5 % підприємств, що працювали прибутково,  отримали  66412,5 млн. грн. чистого прибутку,  що свідчить про незначне зростання економіки України [1].

Розглянемо детальніше галузь медичного обладнання України на прикладі 12 найбільш великих підприємств: НВФ "ДП "БМР-Сервіс", ПАТ "Гемопласт", ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод", ПАТ "Спеціальне конструкторське бюро медичної техніки", ПАТ "Науково-дослідний інститут радіоелектронної медичної апаратури", ПАТ "Міоритм", ПАТ "МЕТЛАБОРТЕХНІКА", ПАТ "Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури", ПАТ "Бориславський завод радіоелектронної медичної апаратури", ПАТ ""Медико-інструментальний завод", ПАТ "Завод електрохімічних покриттів", ПАТ "Завод Універсал А".

Найбільш збитковими є підприємства ПАТ "МЕДЛАБОРТЕХНIКА" та ПАТ "Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури", в яких прибуток від реалізації не покриває рівень витрат на виробництво продукції. Перше підприємство фінансується в основному за рахунок власного капіталу, проте ефективність фінансово-господарської діяльності є низькою. Друге - за рахунок довгострокових та позичкових коштів, адже питома вага непокритих збитків у структурі істочників фінансування складає 136%.

ДП «ВФ «БМР-Сервіс». який має значну питому вагу власного капіталу (93%), коефіцієнт абсолютної ліквідності на рівні 40%, високий рівень виробничої діяльності підприємства, а також політики ціноутворення. Ефективність політики ціноутворення ПАТ «Гемопласт» у 2010 році складає 29%. Не зважаючи на те, що підприємство лише на 6% фінансується за рахунок власних коштів, ефективність фінансово-господаоської діяльності висока.

ПАТ "Медико-інструментальний завод", ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод" мають найвищій рівень рентабельності основної діяльності, проте отримують значні збитки від операційної діяльності. Оби два підприємства фінансуються за рахунок власних коштів, проте прибутковість активів, яка обумовлена політикою ціноутворення підприємства і рівнем витрат на виробництво реалізованої продукції, збиткова.

На ПАТ "Спеціальне конструкторське бюро медичної техніки" та ПАТ "Науково-дослідний інститут радіоелектронної медичної апаратури" у 2010 році отримали 1.36 коп. витрат, пов’язаних з формуванням виробничої собівартості, загальногосподарським управлінням і збутовою діяльністю приходилось на 1 грн. операційного прибутку. ПАТ «Міорит» має лише 10% власного капіталу у структурі істочників фінансування, а також характеризується низьким рівнем ефективності виробництва та роботи структурних підрозділів підприємства за центрами витрат і центрами відповідальності, де відбувається формування змінних витрат, безпосередньо пов’язаних з виготовленням продукції та загальновиробничим управлінням.

Лідерами ринку є ПАТ "Завод Універсал А", який постійно збільшує обсяги реалізації продукції, проте витрати збільшуються пропорційно обсягам виробництва, та ПАТ "Завод електрохімічних покриттів", який не зважаючи на скорочення обсягів реалізації, контролює рівень витрат на виробництво та реалізацію продукції, що дозволило підприємству вийти з кризи та отримати чистий прибуток по результатам господарської діяльності у 2010 році.

Таким чином, можна зробити висновок, що більшість підприємств галузі знаходиться на середньому рівні розвитку. Загальними рисами розвитку цих підприємств є: перевищення темпів зростання собівартості  над чистим доходом свідчить про те, що підприємства працює неефективно;  витрати, що пов’язані з реалізацією продукції на деяких підприємствах галузі взагалі відсутні, а постійні витрати включають в себе виключно адміністративні; незначне відставання росту чистого доходу та чистого прибутку пов'язане з накопиченням попередніх боргів, значними операційними витратами пов’язаними з ліквідацією основних засобів та значним підвищенням собівартості продукції у 2010 році.

Література:

1. Офіційний сайт Державного комітету статистики України  [Електронний ресурс]. – Режим доступу до сайту: http://www.ukrstat.gov.ua/