Загорянська О.Л., Кравченко Т.М.

Кременчуцький національний ууніверситет імені Михайла Остроградського

Інноваційна діяльність як засіб підвищення конкурентоспроможності підприємств машинобудування

Проблема активізації інноваційної діяльності вітчизняних підприємств набуває принципового значення в умовах сучасних економічних відносин та підвищення ефективності господарювання.

Стабільний розвиток підприємства у ринковому середовищі можливий лише за умов постійного вдосконалення його діяльності, підтримання здобутих і формування нових конкурентних переваг. Інноваційна діяльність є основою для закріплення позицій підприємства на зовнішньому та внутрішньому ринках.

До напрямів інноваційної діяльності відносять: здійснення досліджень і розробок; придбання нових технологій (у тому числі придбання права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, а також ліцензій на використання зазначених об’єктів), придбання машин, обладнання, установок, інших основних фондів і здійснення капітальних витрат, пов’язаних з впровадженням інновацій; виробниче проектування; інші види підготовки виробництва для випуску нових продуктів, впровадження нових методів їх виробництва; здійснення маркетингових інновацій [1].

Проблемам інноваційної діяльності присвячені наукові праці таких вітчизняних та зарубіжних вчених, як Н. Гончарова, С. Ільєнкова, Н. Краснокутська, П. Перерва, М. Туган-Барановський, Й. Шумпетер та інших.

В умовах ринкової економіки значну роль відіграють великі виробничі підприємства. Їх продукція є основою господарства країни, запорукою підвищення темпів розвитку економіки. Одним з таких заводів у Полтавській області є ВАТ «Крюківський вагонобудівний завод». Це високотехнологічне підприємство з повним циклом випуску – від виникнення комерційної та технічної ідеї до виробництва та реалізації готової продукції.

Завод є одним з найбільших виробників залізничного рухомого складу. Сьогодні  в активі підприємства магістральні грузові та пасажирські вагони, запасні частини та комплектуючі до залізничного транспорту, вагонів метро та метрополітену тощо.

За короткий проміжок часу завод освоїв виробництво піввагонів із поліпшеними технічними характеристиками, бункерних вагонів нового покоління, цистерн для перевезення світлих нафтопродуктів, спеціалізованих вагонів. У короткий термін створено вагон для комбінованого перевезення вантажів, нові зразки візків, налагоджене серійне виробництво автогрейдерів середнього класу. Серед останніх розробок у вантажному вагонобудуванні – критий вагон з об’ємом кузова 150 куб. метрів, платформи оригінальної конструкції для перевезення контейнерів.

ВАТ «КВБЗ» протягом багатьох років продовжує зберігати свою основну спеціалізацію – розробку конструкторської документації, виробництво, реалізацію й сервісне обслуговування вантажних вагонів.

За короткий час, вперше в Україні, створений і освоєний випуск сучасного пасажирського вагона і його модифікацій, тунельного та поверхового ескалатора, вагонів метро та рами візка вагону метрополітену. Створено два зразки пасажирського вагона нового покоління серії «Україна-2». Створюється пасажирський вагон міжнародного сполучення типу «RIC» для експлуатації на маршрутах між містами Європи. Також йде розробка вагону «легке метро», який повинен курсувати як по трамвайних, так і по залізничних коліях.

У виробництві застосовуються нові технології: склеювання каркасних конструкцій, використання нержавіючої сталі й алюмінію для обшивки та даху вагону. Сьогодні вже можна говорити про початок ери українських пасажирських вагонів третього покоління – зі швидкістю руху до 200 км/год, на візках із пневмопідвішуванням. Усе це дозволить зменшити рівень шуму, вібрації, поліпшити умови перевезення пасажирів.

Зусилля численного інженерно-технічного персоналу в тісному співробітництві з провідними науково-дослідними інститутами СНД, з якими акціонерне товариство підтримує багатолітні ділові зв’язки, постійно спрямовані на удосконалення існуючих та розробку нових прогресивних технологій, на випуск продукції яка відповідає вимогам міжнародних стандартів. Підприємство володіє великим виробничим потенціалом, здатним ефективно вирішувати питання освоєння нетрадиційної технологічно складної продукції.

Значна частина капіталовкладень постійно спрямовується на модернізацію існуючого виробництва, освоєння нових технологій, реконструкцію старих та будівництво нових цехів.

Головною перевагою заводу є можливість швидкого переналагоджування на випуск нової продукції, що надає йому перевагу в мобільності та дозволяє з кожним роком розширювати існуючу номенклатуру товарів.

23 вересня 2011 р. Україна відзначала 10-річчя галузі пасажирського вагонобудування [2]. Підприємство під час ювілею презентувало перший потяг із сучасними швидкісними вагонами першого, другого і бізнес-класу. Вже досягнута домовленість про постачання чотирьох подібних потягів до Євро-2012 Донецькій і Південній залізниці. Зараз у київському метрополітені функціонує 35 нових вагонів виробництва Крюківського вагонзаводу.

Отже, підвищення інноваційної активності є однією з головних умов успішного функціонування ВАТ «КВБЗ» як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках. Постійна робота над покращенням інноваційного потенціалу підприємства дозволяє йому не тільки утримувати свої позиції на вже завойованому ринку, але й підвищувати конкурентоспроможність всієї галузі, адже саме ВАТ «КВБЗ» один із лідерів вагонобудівного сектору України.

Підвищення інноваційної активності підприємства сприятиме подальшому ефективному функціонуванню в нестабільних ринкових умовах та дозволить отримати додаткові конкурентні переваги перед виробниками аналогічної продукції.

Література:

1. Наукова та інноваційна діяльність в Україні. 2004 рік: Стат. зб. – К.: Держкомстат України, 2005. – 360с.

2. http://www.kvsz.com.