Никитенко О.В.

ст. викладач Юсіфова Е.Р.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Професійна етика працівника митної служби України

Сьогодні Україна - важлива торговельно-економічна зона Європи, і, безперечно, даний фактор слід вважати головним, коли мова йде про необхідність підготовки фахівців для митних органів, діяльність яких спрямована на захист економічних інтересів держави, боротьбу зі злочинністю, забезпечення реалізації вимог митного законодавства країни. В силу поглиблення професіоналізації праці перед спеціалістами різноманітних напрямів все частіше виникають моральні колізії, вирішити які, спираючись тільки на професійні знання не можливо. Більше того, професійне захоплення, позбавлене моральних критеріїв та цінностей, може бути небезпечним як для самої людини, так і для оточуючих, а в більш широких масштабах - і для суспільства в цілому. Тому проблеми професійної етики зовсім не зайвий додаток до професійної освіти.

Можна стверджувати, що кожна трудова діяльність (незалежно від професії) базується на моральній системі суспільства. Відповідно до професіоналів, які займаються такою діяльністю, суспільство висуває не тільки вимоги загальної моралі (що стосуються будь-якої людини незалежно від професії), але і специфічні моральні вимоги. Більше того, моральність представника такої професії буде показником рівня професійності. Найвища суспільна й особистісна цінність моралі полягає в її загальнолюдяності, бо ідеал моралі підноситься над вузькокласовими, вузькопрофесійними інтересами. Людське сумління за всіх етнокультурних, групових та інших специфікацій єдине, і моральний рівень людини не може визначатися її професією, так само, як національним походженням чи класовою належністю.

Професійна мораль є невід'ємною часткою моралі загальнолюдської, існує в її рамках і формується на її основі. Професійна етика - система конкретизованих моральних норм і принципів з урахуванням особливостей тієї чи іншої професійної діяльності людей. Професійна діяльність, об’єктом якої стають живі люди, утворює складну систему взаємоперехідних, взаємозумовлених моральних стосунків. До цієї системи належить перш за все: ставлення спеціалістів до об’єкта праці; стосунки спеціаліста з колегами; ставлення спеціаліста до суспільства. Недостатньо враховується необхідність освоєння не лише професійно-етичних проблем, але й нормативної етики, ділового етикету, етики і моралі професійної діяльності працівників митних органів. Етично вихованим є працівник митного органу, якщо його дії узгоджуються з вимогами етики, її нормами та цінностями. А також працівник митного органу сумлінно виконує свій професійний обов'язок, з повагою ставиться до інших працівників та громадян, які перетинають митний кордон, дотримується правил порядності.

Формування майбутнього професіонала митної служби починається у вищому навчальному закладі, головна мета якого

 виходить далеко за межі підготовки фахівця, що володіє митним законодавством та засобами його практичного застосування. Вона полягає у забезпеченні пріоритетності розвитку особистості; вихованні високих моральних якостей; підготовці фахівця, здатного професійно втілювати митну політику, тобто впроваджувати науково обґрунтовану систему цілей, пріоритетів, засобів підвищення ефективності митної діяльності; у формуванні людини, здатної усвідомити місце, роль, завдання цієї політики. Проблема етичного виховання митних органів набуває особливої гостроти в сучасних умовах. З одного боку, складна соціально-економічна ситуація в Україні, вплив на її формування дестабілізуючих факторів, посилення соціальної напруги у професійному середовищі значно ускладнюють вирішення професійних завдань працівниками митних органів. З іншого боку, поступове реформування Державної митної служби України із суто професійної структури у правоохоронну, перехід до сучасних методів здійснення митного контролю та митного оформлення, потребують професійної підготовки працівників митних органів нової генерації, висувають нові вимоги щодо їх професійних, загальнолюдських, етичних, психологічних, педагогічних, інтелектуальних та інших якостей.

Поведінка працівників митних органів при виконанні професійних обов'язків, в побуті, в громадських місцях є вірний критерій їх морально-етичного складу, духовного багатства або, навпаки, бездуховності; етична культура працівників митних органів вкрай необхідна при застосуванні в професійної діяльності таких важливих категорій, тобто досягнення: гармонії у пізнанні професійного явища; професійного спілкування; гармонії у прийнятому професійному рішенні. Етична вихованість працівника митного органу - це перш за все людяність, це здібність бути серед людей людиною, це внутрішня інтелігентність, повага до іншого. Отже, мораль, етика, моральна свідомість, моральна діяльність, спілкування мають свої закони, котрі потрібно знати. Існують непорушні категорії, на яких базується митний етикет, це - обов’язок, відповідальність, справедливість, честь, гідність, совість які необхідні кожному працівнику митного органу.

 

Література

1.     Кукушин В.М. Твоя профессиональная этика.-М.: «Наука», 1996. - 187с.

2.     Невелєв О.М., Іваненко В.В. Етика та етикет у зовнішньоекономічній діяльності.-К.: Центр учбової літератури, 2009. - 168с.

3.     Савельєв В.П. Етика: короткий навчальний словник: терміни, поняття, персоналії.-Л.: «Магнолія», 2006. - 279с.