Короленко Т.В., Степова С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

НЕОБХІДНІСТЬ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ КОМПЮТЕРНИХ СИСТЕМ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

Процес обліку є досить трудомістким і разом з тим ризиконебезпечним, тому що навіть одна помилка може стати причиною цілого ряду порушень і неточностей, це відіб’ється на господарському процесі та інформації про фінансово-майновий стан підприємства. Тому питання спрощення та мінімізації ризику даного процесу є досить актуальним. Один з основних шляхів вирішення даної проблеми є автоматизація бухгалтерського обліку за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Вагомий внесок у дослідження проблеми автоматизації бухгалтерського обліку здійснили такі вітчизняні вчені: О.В. Клименко, В.Д. Шквір, А.Р. Загородній, О.С. Височан, С.В. Івахненков, Ф.Ф. Бутинець, Л.О. Терещенко, М.М. Бенько та інші.

Метою дослідження є доведення необхідності автоматизації процесу обліку. Для досягнення мети були поставленні завдання: розглянути комп’ютерну систему бухгалтерського обліку; проаналізувати роль інформаційних систем і технологій у процесі обліку; висвітлити сучасний стан автоматизації бухгалтерського обліку.

На сьогодні розвиток економіки характеризується процесами глобалізації та інтеграції. Глобальна економіка — це новий етап в розвитку світової економіки, для якої характерна наявність нової парадигми бухгалтерського обліку і звітності, що базується на інтерактивному використанні інформації, комп’ютеризації господарських та фінансових процесів.

Як зазначалось вище обліковий процес є досить трудомістким та ризиконебезпечним, тому одна помилка може викривити інформацію про фінансовий та майновий стан підприємства, установи чи організації. В сучасних умовах, що характеризуються швидкими темпами розвитку комп’ютерних технологій, роль та цінність інформації особливо зростає. Один з основних шляхів спрощення процесу обліку полягає в його автоматизації.

Компютерні системи бухгалтерського обліку пройшли великий історичний шлях становлення і розвитку. Вони змінювались паралельно зі змінами інформаційних технологій, програмних і технічних засобів оброблення інформації, методів і засобів розроблення, концепції побудови інформаційної системи.

Ринок компютерних систем бухгалтерського обліку розпочав формування з кінця 80-х років. Сьогодні існує велика кількість різноманітних програмних засобів автоматизації бухгалтерського обліку: від засобів автоматизації локальної задачі бухгалтерського обліку до повнофункціональної комп’ютерної системи бухгалтерського обліку [1, 46 с.].

Застосування компютерних технологій у бухгалтерському обліку значно підвищує продуктивність праці бухгалтерів. Вибір способу обробки облікової інформації є визначальним в організації бухгалтерського обліку, яка, за словами російського бухгалтера початку XX ст. І.П. Бабенка, «… має відповідати особливостям конкретного підприємства, його цілям та інтересам, а також сприяти планомірному та раціональному веденню господарства» [2, 240-241 с.].

Питання про розмір підприємства при виборі програми є одним з головних. Вибір програмного забезпечення бухгалтерського обліку, яке не відповідає розмірам підприємства, призведе до фінансових втрат, і, можливо, буде мати важкі психологічні наслідки. Це пояснюється тим, що програмне забезпечення бухгалтерського обліку чітко поділяється за категоріями користувачів (розмірами підприємства) і, відповідно, за ціною ( вартість програмного забезпечення бухгалтерського обліку для середніх за розмірами підприємств на один-два порядки вища за вартість програмного забезпечення бухгалтерського обліку для малих за розмірами підприємств і, в свою чергу, на один-два порядки нижча для великих підприємств).

При визначені великого підприємства для бухгалтерії ключовими є два параметри: денний потік документів і чисельність облікового персоналу, говорячи про яку, потрібно мати на увазі, що вони працюють одночасно і повний робочий день. Наприклад:

-         мале підприємство обробляє менше 100 рахунків-фактур щодня, силами 2-5 бухгалтерів;

-         велике підприємство обробляє більше 500 рахунків-фактур щодня, при чому бухгалтерів більше 30 осіб.

Між цими полюсами знаходяться середні підприємства. Однак можуть виникати обставини, що коригують цю класифікацію. Якщо бізнес технічно складний, то підприємство може перейти у вищу категорію (наприклад, якщо підприємство має мережу філій або працює в умовах жорсткої конкуренції і змушене застосовувати складні схеми роботи або має великий асортимент товарів) [3, 213-214 с.].

Ринок програмних продуктів комп’ютерної системи бухгалтерського обліку пов’язаний із такими відомими фірмами-розробниками як: «1С: Підприємство», «ІНТЕЛЕКТ-СЕРВІС», «ПАРУС», «ГАЛАКТИКА», «ДІАСОФТ», «ІНФІН», «ІНФОСОФТ», «ОМЕГА», «R-STYLE SOFTWARE LAB», «COGNITIVE TECHNOLOGIRS LTD», що забезпечують такий набір послуг:

-         розроблення, розповсюдження (продажу) готових програмних продуктів для створення компютерних систем бухгалтерського обліку;

-         консалтингові послуги з проектування компютерних систем бухгалтерського обліку, вибору програмних засобів;

-         створення інформаційно-правових систем для компютерних систем бухгалтерського обліку;

-         видання та розповсюдження літератури для компютерних систем бухгалтерського обліку;

-         організація навчальних центрів для підготовки користувачів компютерних систем бухгалтерського обліку.

Незважаючи на насичення ринку, вже декілька років поспіль лідером на ньому є московська фірма 1С. Прорив цієї фірми на ринок бухгалтерських програм відбувся завдяки версії програми 1С: Бухгалтерія 6.0 для Windows. Саме ця програма дала змогу фірмі 1С посісти позицію позицію лідера. І це не дивно, оскільки програма має низку незаперечних переваг: простоту інсталяції й використання, можливість гнучкого налаштування конфігурації і наявність вбудованої макромови, змогу швидко виконати різноманітні проведення (у наших умовах щоденної модифікації правил обліку це важливо); ціна не перевищує середньої зарплатні бухгалтера. Крім цього, варто згадати про широку мережу дилерів і безкоштовні поновлення конфігурації, що їх надає фірма у випадку зміни правил ведення бухгалтерського обліку [4, 3 с.].

При створенні компютерних систем бухгалтерського обліку як окремої системи необхідно провести такі дії:

-         реорганізацію або організацію бізнес-процесів підприємства (організаційно-штатної структури, технології праці, системи управління). Для цього доцільно запросити зовнішню незалежну консультаційну фірму і провести бізнес-консалтинг;

-         автоматизацію діяльності підприємства (розробку та впровадження компютерної інформаційної системи). Цей етап доцільно проводити спільними зусиллями зовнішньої консалтингової компанії, компанії – системного інтегратора та власного підрозділу автоматизації. На цьому етапі здійснюється консалтинг у галузі інформаційних технологій.

Після того, як проект комп’ютерної системи бухгалтерського обліку створено, необхідною умовою його успішного впровадження є вдалий підбір працівників та їх підготовка до роботи з інформаційною системою. Підготовку персоналу можна проводити силами розробників системи (лекції, семінари, практичні заняття) або за допомогою спеціальних курсів підвищення кваліфікації. Під час такого навчання кожен працівник має не лише зрозуміти зміни у своїх посадових обовязках, а й навчитися працювати з обчислювальною технікою. Таке навчання може передбачити також опанування типових, найпоширеніших пакетів прикладних програм (наприклад, Microsoft Office).

Отже, на сучасному етапі автоматизація бухгалтерського обліку дуже необхідна і вона відіграє важливу роль як на підприємстві, так і в економіці в цілому, адже підвищується продуктивність праці бухгалтерів, скорочуються витрати для отримання необхідної інформації, надається більша ефективність передачі даних та їх більша точність і достовірність. На сьогодні в Україні комп’ютерні системи бухгалтерського обліку набувають широкого розповсюдження із застосуванням різноманітних бухгалтерських програм.

Література:

1.     Терещенко Л.О., Матієнко-Зубенко І.І. Інформаційні системи і технології в обліку: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2004. – 187 с.

2.     Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: Навч. посіб. – К.: Знання-Прес, 2003. – 349 с.

3.     Бутинець Ф.Ф. та ін. Інформаційні системи бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненков, Т.Д. Давидюк, Т.В. Шахрайчук. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 2-е вид., перероб і доп. – Житомир: ПП «Рута», 2002. – 544 с.

4.     Дубій О. 12 уроків з 1С: Бухгалтерії. 2-ге оновлення вид. – Львів: БаК, 2002. – 232 с.