Абдул - Огли Л.В., Кошарний В.В.

Дніпропетровська державна медична анатомія

Кафедра анатомії людини

Викладання анатомії, топографічної анатомії і оперативної хірургії у світі болонського процесу

Болонський процес – це створення  у найближчому майбутньому єдиної зони європейської вищої освіти, який дає можливість переїздити для навчання в інші країни, а молоді фахівці не будуть мати проблем при працевлаштуванні за кордоном. Болонській процес вимагає від студентів більш обізнано підходити до вивчення дисциплін анатомії людини, топографічної анатомії і оперативної хірургії, які дають основу знання будови тіла людини, вивчення топографічних ліній для оперативної хірургії і є складовою частиною при комплексному вивченні оперативної хірургії. Ці дисципліни поєднує  одна загальна риса – тісний зв'язок з практичною медициною, їх прикладний характер.

Клініцист А. П. Губарєв, який практикував на межі 19 и 20 віків писав: «Без анатомії нема ні хірургії, ні терапії, а є тільки прикмети и упередження.  Болонській процес вимагає від студента самодисципліни, трудолюбця  і постійної  праці. Більша частина учбового процесу припадає на самостійне вивчення дисциплін. У зв’язку з цим головною задачею викладачів є повноцінне забезпечення студентів належним матеріалом, проведення консультацій, як в учбовий час так і при самостійній роботі. На заняттях викладачі при поясненні нового матеріалу повинні приділяти увагу основним, а також важким для розуміння елементам теми. Повинно багато часу приділятись роботі з препаратами, муляжами. Новітні комп’ютерні програми, 3 Д анатомії, дозволяють більш детально розібрати будову органів, а також топографічні особливості взаємовідношень окремих ділянок і внутрішніх органів. Вони повинні використовуватись у лекційному матеріалі і на практичних заняттях з курсу анатомії, топографічної анатомії і оперативної хірургії та обговоренню на конференціях і засіданнях кафедр.

Проведення конференцій, а також засідань студентського наукового товариства дозволяє розібрати більш глибоко деякі питання, мобілізує доповідачів на пошук нового матеріалу, робота з додатковою літературою.

Залучення на засідання спеціалістів з інших кафедр дозволяє більш глибоко розібратися, а також подивитись з клінічного боку на будову тіла. Виступи топографічних анатомів дозволять зрозуміти необхідність для студентів систематизувати свої знання і по іншому дивитись на системну анатомію. Насамперед доповіді анатомів про розвиток органів і систем у нормі дозволяють зрозуміти деякі механізми виникнення вад та порушень, що необхідно для оперативної хірургії. Практична медицина постійно стимулює появу нових напрямків в клінічній анатомії і подальший її розвиток треба розглядати в загальному плані прогресу медичних та природничих наук. Наявним прикладом цьому може служити впровадження  комп’ютерної томографії, так необхідної для діагностики та виключення онкологічних захворювань, і у зв’язку  з цим підвищений інтерес до розпилів людського тіла.   

Для систематизації і єдиного контролю знань студентів проводиться тестовий контроль. Присутність комп’ютерних класів значно спрощує контроль, а також засвоєння матеріалу.  Для того щоб студенти краще готувались вони забезпечуються базою тестів, з якими працюють дома, а потім розбирають на завданнях, щоб їх закріпити. Тести викладачі повинні обновлювати кожен рік. Питання для тестів мають клінічний характер, що вимагає від студента розвивати клінічне мислення.

Болонський процес був введений в Україну для того щоб систематизувати учбовий процес і зробити його європейським. Це дозволить студентам вільно пересуватись з різних ВУЗів, в ВУЗи інших країн без складання додаткових іспитів. А в подальшому спеціалісти будуть отримувати дипломи, які дозволять працювати в інших країнах.