Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Фещенко А.С., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Контроль успішності учнів, його компоненти та функції

 

Основою для оцінювання успішності учнів є результати контролю. При цьому враховуються як кількісні так і якісні показники роботи учнів. Дуже важливо при цьому розуміти, що оцінка це не число, яке отримують в результаті вимірювань та розрахунків, а приписане оціночному судженню значення.

Основними компонентами контролю є:

v                    перевірка навчальних досягнень. Це процес кількісного і якісного аналізу співвідношення виявленого знання з еталоном,1 певними вимогами навчальних програм. Знання виявляються за допомогою різного плану запитань, перевірочних запитань, тестів тощо;

v                    оцінювання, яке являє собою об'єктивне вимірювання результатів діяльності учнів. Для об'єктивності оцінювання повинно бути критеріальним, цілеспрямованим, системним. З'ясовується наскільки успішно (глибоко, повно, самостійно) учні оволоділи навчальним матеріалом, яка якість результатів навчально-пізнавальної діяльності. При оцінюванні враховуються також рівень усвідомлення та міцність засвоєння найважливішої наукової інформації, уміння застосовувати набуті знання;

v                    облік, тобто фіксація результатів вимірювання за допомогою балів, оцінок, рейтингу. Бали та оцінка відображають рівень навчальних досягнень учнів, вони дидактичним засобом розвитку пізнавальних сил, до певної міри характеризують його самого: здібності, підготовленість, розвиток, ставлення до праці. В оцінці - і думка учителя про учня, його успіхи, і думка учня про самого себе.

Міністерство освіти і науки України затвердило документ "Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів", в якому чітко визначено такі функції:

а) контролююча, що передбачає здійснення цілеспрямованого керування процесом навчання, забезпечення необхідного оперативного зворотного зв'язку. Перевірка знань, з одного боку, дає вчителю інформацію про хід пізнавальної діяльності учнів, про особливості засвоєння ними змісту освіти. З іншого - виступає засобом виявлення ефективності методів і прийомів навчання, що застосовуються вчителем і самим учнем;

б)        навчальна,  що сприяє більш  глибокому засвоєнню програмового матеріалу, систематизації і закріпленню знань, формуванню умінь критично аналізувати інформацію;

в)        діагностико-керуюча, що допомагає виявити причини труднощів, які виникають в учня у навчанні, прогалини у знаннях і вміннях, і визначити конкретні шляхи усунення недоліків;

г)        стимулюючо-мотиваційна - мотивація бажань учнів поліпшувати свої результати, самореалізуватися в навчанні.

 Оцінка встановлює рівень засвоєння та якість знань, набутих учнями в процесі трудового навчання, а також ступінь їх розвитку підготовленості до застосування знань на практиці і показує "співвідношення між тим, що учень засвоїв з перших питань програми, і тим, що він повинен знати з цих питань на даний момент навчання", тобто між рівнем, досягнутим школярем, і еталоном рівня засвоєння знань.

Оцінювання включає два компоненти: оцінювання як процес, що відбувається на уроках праці на всіх етапах навчання, і бал, який фіксує підсумки перевірки знань, умінь і навичок. Як процес оцінювання становить специфічну сторону контролю, його невід'ємну частину, як результат - завершує контроль навчальних досягнень. Під час спостереження за діяльністю школяра в ході уроків трудового навчання, перевірки виконання ним домашніх завдань, різних технологічних вправ на уроці, захисту проекту, технологічної документації вчитель мислено оцінює не тільки якість знань, а й ретельність, працьовитість, психологічні особливості учнів.

Єдині вимоги до знань, умінь і навичок визначаються як критерії та норми оцінювання. Критерії - це точно визначена міра якості виявлених знань, умінь і навичок учнів, яка відповідає загальним вимогам до контролю знань, умінь і навичок.

У відповідності до критеріїв визначають норми оцінювання, тобто конкретні кількісні та якісні показники успішності, згідно з якими виставляється саме той а не інший бал.

Функції оцінки не обмежуються тільки констатацією рівня навченості. Оцінка - єдиний в розпорядженні педагога засіб стимулювання навчання, позитивних мотивацій, впливу на особистість. Саме під впливом об'єктивного оцінювання у школярів розвивається адекватна самооцінка, критичне відношення до своїх успіхів.

Оцінка може виражатись як словесно, описово, так і у формі строго визначених позначень, одним з яких є бал. Бал - це показник результатів контролю, заключний етап перевірки знань, одна з форм оцінки.