Герасименко Н.О.

Криворізький державний педагогічний університет

Модель організацій самостійної роботи студентів педагогічного університету в процесі навчання іноземних мов

          Моделювання в нашому дослідженні слугує для виявлення механізмів організації самостійної роботи студентів, являє собою спосіб урахування внутрішніх і зовнішніх чинників, що сприяють її ефективності.

          Під моделлю у контексті дослідження розуміємо схематичне представлення мети, функцій моделювання, принципів, методологічних стратегій, змісту, етапів, технологій та дидактичних умов організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів у процесі навчання іноземних мов.

          Моделювання організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів обумовлено соціальним замовленням суспільства і реалізує завдання підготовки компетентних фахівців, здатних до активної участі в інноваційних процесах, експериментально-дослідницькій діяльності, здатних до поєднання безпосередніх функцій педагога й функцій вченого-дослідника.

Функціями моделі, що розробляється є діагностична, мотиваційна, виховна, розвивальна, формувальна, контрольно-корегувальна, зворотного зв’язку, організаційна.

В основі організації самостійної роботи студентів у процесі навчання іноземних мов мають бути покладені певні методологічні стратегії – ті підходи, які уможливлюють конструювання дидактичних процедур, що сприяють ефективному вирішенню студентами системи пізнавальних завдань на аудиторних заняттях та в позааудиторній роботі за опосередкованим керівництвом викладача – системно-діяльнісний, особистісно-орієнтований, рефлексивний і ресурсний підходи.

          Ураховуючи той факт, що складовими етапами організації як такої є планування, управління, контроль, виокремлюємо у моделі організації самостійної роботи студентів наступні блоки: цільовий, організаційно-змістовий, технологічний та рефлексивний.

          Під блоком розуміємо відносно автономні і функціонально інтегративні компоненти моделі, що забезпечують цілеспрямовану внутрішньо впорядковану, погоджену взаємодію суб’єктів організації самостійної роботи студентів педагогічного університету, спрямовану на створення її системи. Кожен блок має свою мету, зміст, припускає використання певних методів, засобів керівництва самостійною роботою студентів.

Цільовий блок включає визначення мети, завдань, принципів організації самостійної роботи студентів на кожному з визначених відрізків навчального матеріалу і прогнозування її ходу та результату – передбачення подій, результатів, процедур здійснення студентами самостійної роботи.

Прогнозування результатів самостійної роботи пов'язано з діагностикою опорних знань студентів, які можуть бути сформовані за певний період. Відповідно до цього можуть бути більш точно визначені шляхи, засоби і умови досягнення цих результатів, що допоможе уникнути стихійності, волюнтаризму та інших недоліків в організації самостійної роботи студента [1]. На цій основі має створюватися необхідна мотивація індивідуальної й групової діяльності студентів і керівництва їх самостійною роботою викладачами, будуються орієнтири для модульно-рейтингового контролю за результатами роботи.

          Організаційно-змістовий блок включає форми, методи, типи і види самостійної роботи студентів у процесі навчання іноземних мов, а також заходи з її планування.

          Планування засновується на педагогічному прогнозуванні. План вважається оптимальним, якщо під час його виконання намічений результат досягається мінімумом засобів або під час використання даних засобів досягається максимально можливий ефект. План самостійної роботи фіксує терміни, графік, засоби, методи, форми самостійної роботи студентів і контролю її результатів, включає критеріальну базу оцінки якості виконання студентами завдань. Час і місце проведення самостійної роботи студентів, характер управління нею залежать від освітніх цілей; специфіки й змісту завдань; призначених для самостійного виконання; навчально-методичного й комп'ютерного забезпечення навчального процесу.

Технологічний блок самостійної роботи передбачає реалізацію студентами і викладачами певних засобів для її здійснення.

Цей блок основується на взаємоузгодженій діяльності викладачів і студентів через встановлений зворотній зв'язок за допомогою відповідно засобів і процедур контролю і самоконтролю. Студенти реалізують особистісні стратегії навчання у ході вирішення самостійно навчальних завдань, а викладач здійснює опосередковане керівництво цією роботою через консультації, індивідуальні або групові завдання, методичні вказівки та інше, забезпечуючи у такій спосіб повне досягнення дидактичних цілей кожної навчальної одиниці.

Рефлексивний блок включає засоби, що уможливлюють оцінку /самооцінку; встановлення рейтингу студентів; виявлення недоліків організації, прогалин у здобутих знаннях, шляхів покращення та удосконалення системи самостійної роботи на кожному з відрізків навчального матеріалу під час індивідуальних і групових звітів студентів.

Описані блоки моделі ілюструють логіку організації самостійної роботи студентів у процесі навчання іноземних мов.

 

Література:

1.                        Козаков В. А. Самостоятельная работа студентов и ее информационно-методическое обеспечение / Виталий Андреевич Козаков. – К. : Вища школа, 1990. – 248 с.