Педагогические науки/3.Методические основы воспитательного процесса

Литвиненко Я. О., викл. Лаврик-Слісенко Л. П.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Методи викладання іноземних мов у вищих навчальних закладах

За сучасних умов європейської інтеграції України важливого значення набуває володіння іноземною мовою, зокрема англійською. Знання англійської мови дає можливість читати професійну літературу в оригіналі, спілкуватися зі світовими вченими, переймати досвід інших фахівців, перебуваючи в будь-якій країні світу, підвищувати як свою власну конкурентоспроможність, так і всієї держави.

До основних методів викладання іноземних мов належать: сугестопедія Г.Лозанова, мовчазний метод, природний підхід, метод повної фізичної реакції, freire-педагогіка, метод соціалізованого навчання, tandem-метод, драма-педагогіка, метод екстенсивного навчання читання, ситуативний підхід, метод навчання когнітивного коду, метод проектів та ін.

Таблиця 1

Історичний розвиток методів викладання іноземних мов [4].

Метод

Мета

Зміст

Особливості

1

2

3

4

Граматико-перекладний (XVIII ст.)

Вивчити мову для читання текстів

Презентація і вивчення граматичних правил, перекладні вправи

Навчання пров. рідною мовою, наголошування на точності

Прямий метод (ХІХ ст.)

Вільне володіння мовою

Усна комунікація, основана на взаємодії, питання-відповідь”

Не дозволяється висловлюватись рідною мовою

Метод Пальмера (Великобританія, 1920-1940)

Практичне володіння усним мовленням ІМ

Попереднє пасивне сприймання, напівмеханічне затреновування, заучування слів і речень

Розроблений словник найбільш уживаної лексики, увага на заучування, орієнтація на початковий етап

Аудіо-лінгвальний метод (Ч.Фріз, Р.Ладо, США, 1940-1960)

Вільне усне мовлення, правильна вимова і граматика

Діалоги, численні різновиди усних вправлянь

Попередження помилок, наочність, механічне тренування

Ситуативний підхід (Великобританія, 1940-1960)

Практичне володіння всіма видами МД

Вправи на повторення, імітацію, підстановку

Без уникання помилок, опора на структури,

Аудіо-візуальний метод (Франція, 1950-і роки)

Прискорене навчання ІМ, всіх видів МД

Діалоги-теми, імітація, аналогія (грам.), лінгвокраї-нознавчий аспект

Ігнорування РМ, навчання дорослих, широке викор-ня наочності

Проте у процесі вивчення українськими студентами іноземних мов постають певні проблеми. Однією з них є філологічна освіта викладачів іноземних мов, яка часто не підкріплена базовою термінологією з даної спеціальності. Викладання професійно-орієнтованої мови зобов’язує володіти не тільки високим рівнем  іноземної мови, а й мати базові знання із фахової дисципліни. Для цього необхідно запровадити спеціальний курс з базовими знаннями спеціальностей для викладачів іноземних мов.

К. п. н. Мацько Д. С. пропонує для поглиблення знань з іноземної мови, а також фахових знань в процесі вивчення англійської мови використовувати проектну форму роботи, що дозволяє визначити актуальні проблеми для даного професійного спрямування, а також знайти їх вирішення, практикуючи при цьому іноземну мову.

Також для покращення сприйняття англійської мови у студентської аудиторії застосовується творчий підхід до роботи з поетичними творами та матеріалами пісень, запропонований к. ф. н., доц. кафедри іноземних мов     Н.В. Петровською та учителем вищої школи Т. М. Судимою.

Для детального засвоєння іноземної мови для кожного студента необхідно підібрати комфортний для нього метод вивчення. Найбільш ефективний спосіб – поїхати до країни-носія мови. На нашу думку, програми з обміну студентами мають бути обов’язковими абсолютно для всіх вищих навчальних закладів. Це означає, що умови для такого обміну мають бути забезпечені не тільки навчальним закладом, а і на державному рівні. Саме збільшення кількості таких програм та широке використання методів вивчення англійської мови, на нашу думку, дасть змогу студентам швидко і якісно вивчити іноземну мову.

Література:

1. Проблеми викладання англійської мови професійного спрямування: (Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. 21-25 березня 2011 р.) [Електронний ресурс] / О. Тимошенко // Сучасні методи викладання іноземної мови професійного спрямування у вищій школі - Режим доступу до журн.: http://confesp.fl.kpi.ua/sites/default/files/material_conf.pdf

2. Мацько Д. С. Організація проектної роботи студентів за спеціальністю «Початкова освіта» (спеціалізація «Англійська мова») у процесі вивчення англійської мови. / Мацько Д. С. // Викладання мов у вищих навчальних закладах освіти на сучасному етапі. Міжпредметні зв'язки. - 2011р. - № 18. - с. 146-154.

3. Петровська Н. М. Використання віршів та пісень на різних етапах вивчення англійської мови / Петровська Н. М , Судима Т. М. // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. - 2010р. - №8. - с. 359-365.