Д.п.н. Глузман Н. А.

Республіканський вищій навчальний заклад

“Кримський гуманітарний університет”

(м. Ялта), Україна

 

СТАНОВЛЕННЯ ЗМІСТУ ПОЧАТКОВОЇ МАТЕМАТИЧНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ

 

Аналіз нормативних документів свідчить, що зміст навчання математики у загальноосвітніх навчальних закладах України, який складався десятиліттями, забезпечує високий рівень математичної підготовки учнів, що є запорукою отримання ними високоякісної фахової підготовки. Водночас зміни в науці, техніці й виробництві періодично висувають нові вимоги до математичної підготовки фахівців, що спонукає до модернізації змісту загальної математичної освіти. Разом з тим розвитку шкільної математичної освіти притаманні внутрішні тенденції, зумовлені досягненнями  психолого-педагогічної науки щодо критеріїв і технологій формування змісту загальної математики. З’ясування тенденцій змін у змісті шкільної математичної освіти, а також закономірностей, що впливають на суспільні зміни у науково-технічній і виробничій сферах, може слугувати певним базисом у модернізації змісту загальноосвітньої математичної підготовки, а тому є актуальним як з теоретичної, так і практичної точки зору.

Математика – один з основних навчальних предметів  початкової школи, який забезпечує успішне вивчення інших дисциплін, насамперед предметів природничого циклу. Це пояснюється розширенням функцій сучасної математики – вона виступає не лише як галузь знань, а і як потужний метод наукового пізнання в інших науках.

У новій редакції Державного стандарту початкової загальної освіти (2011 р.) метою освітньої галузі “Математика” є формування предметної математичної і ключових компетентностей, необхідних для самореалізації учнів у швидкозмінному світі.

Для досягнення зазначеної мети передбачається формування:

– цілісного сприйняття світу, розуміння ролі математики у пізнанні дійсності; готовності до розпізнавання проблем, які розв’язуються із застосуванням математичних методів, здатності розв’язувати сюжетні задачі, логічно міркувати, обґрунтовувати свої дії та виконувати дії за алгоритмом;

– вміння користуватися математичною термінологією, знаковою і графічною інформацією; орієнтуватися на площині та у просторі; застосовувати обчислювальні навички у практичних ситуаціях і розуміти сутність процесу вимірювання величин;

– інтересу до вивчення математики, творчого підходу та емоційно-ціннісного ставлення до виконання математичних завдань; уміння навчатися.

Зміст шкільної математики як соціально і педагогічно обґрунтоване відображення елементів математичної науки в навчальному предметі “Математика” має створювати оптимальні можливості для досягнення сучасних цілей математичної освіти учнів. Традиційний зміст математичної освіти, що складався десятиліттями, забезпечує досить високий рівень математичної підготовки учнів. Проте зміни в галузі техніки, виробництва, освіти, комунікацій висувають нові вимоги до математичної підготовки професійних кадрів і спонукають до переосмислення традиційного змісту, з’ясування тенденцій подальшого його розвитку. Тому вдале формування змісту загальної математичної освіти, в тому числі початкової – основна проблема перебудови системи навчання на сучасному етапі розвитку школи. Її розв’язання дасть змогу привести у відповідність математичну підготовку учнів до суспільно-економічних запитів держави.

У процесі удосконалення змісту шкільної математичної освіти враховують також його педагогічні функції – навчання, виховання та розвиток. Це означає, що оновлення змісту початкової освіти повинно здійснюватись з орієнтацією на те, щоб засвоєння його модернізованого варіанту забезпечувало ефективніше виховання та розвиток учнів [3].

Процес модернізації змісту математичної освіти є еволюційним за характером, він ґрунтується на врахуванні позитивного досвіду шкільної практики й водночас передбачає істотні зміни, зумовлені сучасними тенденціями суспільного розвитку. Нові підходи передбачають якісне оновлення змісту освіти відповідно до пріоритетних цілей освіти, сформульованих світовим освітнім співтовариством (Міжнародним бюро освіти). Вони охоплюють цілісний розвиток особистості через забезпечення зростання її розумового, морального, естетичного, емоційного, фізичного та соціального потенціалу; підготовку учнів до праці, активної ролі в економічному та громадському житті суспільства, успішної діяльності в умовах швидких технологічних змін та комп’ютеризації суспільства; розвиток навичок наукового мислення, критичного осмислення дійсності та навичок розв’язання проблемних ситуацій [1, с. 241].

Стратегічними завданнями реформування змісту освіти, зокрема математичної, в Україні є:

– відродження і розбудова національної системи освіти;

– формування освіченої творчої особистості;

– запозичення кращих ідей розвитку математичної освіти з досвіду розвинутих європейських країн;

– реформування змісту природничо-математичної освіти, трудової та фахової підготовки в середній ланці освіти;

– вироблення державних стандартів обсягу знань з математики, умінь і навичок з предмета;

– формування готовності до самоосвіти;

– поєднання теоретичних і практичних засад у розвитку змісту математичної освіти;

– національне виховання, головною метою якого є набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу [4].

На основі зазначеного вище можна констатувати, що удосконалення змісту математичної освіти є пріоритетною державною справою. У зв’язку з цим його насамперед гуманітаризують, що передбачає “… інтеграцію різнорідних знань про людину, її мислення, про природу і суспільство, одержаних при вивченні різних навчальних предметів, в єдину наукову картину світу [2, с. 106]” і вдосконалено структурують шляхом модернізації  навчальних програм та навчальних планів. Зміст визначається рівнем розвитку національної культури і підпорядковується тим соціально-педагогічним функціям, що притаманні ідеологічним інститутам та державній політиці в галузі освіти й виховання молоді. Тому оновлення змісту математичної освіти повинно ґрунтуватися на принципі його соціальної зумовленості.

 

Література

1.                 Волкова Н. П. Педагогіка: навч. посіб. – К. : Академія, 2002. – 576 с.

2.                 Гончаренко С. І. Зміст загальної освіти і її гуманітаризація // Неперервна професійна освіта: проблеми, пошуки, перспективи / а ред. І.А.Зязюна]. – К., 2000. – С. 106.

3.                 Штурмак О. С. Дидактичні умови оновлення змісту початкової освіти в національній школі : автореф. дис. … канд. пед. наук : 13.00.01. – Івано-Франківськ, 1994. – С. 13–15.

4.                 Щербань П. М. Прикладна педагогіка: навч. посіб. – К. : Вища  шк., 2002. – С. 34.