Филологические науки/ 1. Методика преподавания языка и литературы

Саградян А. А.

Науковий керівник к.е.н., доцент Сікорська Л.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Комунікативний метод – як сучасний підхід до викладання англійської мови

 

В основу навчання англійської мови на сучасному етапі закладено особистіcно зорієнтований та діяльнісний підходи, згідно з яким студент уже не розглядається як об’єкт впливу викладача, а виступає поряд з педагогом суб’єктом навчально-виховного процесу. На сьогодні важливою є допомога студентові усвідомити себе ,сформуватися як особистість. Для того, щоб заняття англійської мови сприяли цьому, необхідно насамперед навчити студентів спілкуватися, правильно взаємодіяти між собою.

Під час вивчення іноземної мови важливу роль відіграють комунікативні здібності як педагога, так і того, хто навчається.[1; c.57]

Комунікативна методика є однією з найефективніших методик навчання іноземних мов, що використовується на сьогоднішній день у світі. Вона ставить за мету формування змістового сприйняття та розуміння іноземної мови, володіння мовним матеріалом для побудови власних висловлювань. Навчання з допомогою цієї методики проходить через комунікацію, а сам процес навчання складається з певного набору комунікативних вправ, виконуючі які, студент може отримати необхідні знання.

Використання комунікативної методики при викладання іноземних мов допомагає здобувати навички ведення дискусії та вміння висловлювати своє бачення, допомагає сформувати власну точку зору, адаптуватися у мовному середовищі, розвиває критичне та креативне мислення.

Викладання з допомогою комунікативної методики вимагає використання різноманітних видів діяльності, у процесі яких студенти працюють у парах або групах, використовуючи весь накопичений лінгвістичний потенціал у процесі вирішення завдань, які сприяють розвитку мовлення та мислення на уроках англійської мови.  [2; c. 2]

Ідея комунікативного підходу – використання мовних форм в життєвих ситуаціях – здійснюється через чотири види мовленнєвої діяльності: аудіювання, читання, говоріння та письмо. [4]

Найефективнішими шляхами реалізації комунікативного підходу до викладання іноземної мови є застосування інтерактивних методів, використання різноманітних форм роботи (групова, парна, індивідуальна), різних методів та прийомів управління навчальною діяльністю.

Одним із методів та прийомів обміну думками, які використовуються при комунікативному методі викладання є різні форми дискусії.

Дискусія – це метод навчання, що ґрунтується на обміні думками з певної проблеми. Точка зору, яку висловлює студент у процесі дискусії, може відображати як його власну думку, так і опиратися на інші думки.

Вдало проведена дискусія має велику виховну і навчальну цінність, вона вчить умінню висловлювати свою точку зору, більш глибокому розумінню проблеми, готує майбутнього спеціаліста до практичної роботи.

Дискусію варто використовувати в тому випадку, коли студенти накопичили певних словниковий запас, володіють певними уміннями та навичками спілкування та висловлювання своїх думок іноземною мовою. Існує багато видів обміну думками, що є згорнутою формою дискусії. До них належать: круглий стіл – бесіда, в якій беруть участь 5-6 студентів, які обмінюються думками між собою та з іншою частиною аудиторії; форум – обговорення, схоже на засідання експертної групи, в якому беруть участь всі учасники; симпозіум – дещо тривалі виступи учасників після яких вони відповідають на поставленні запитання; засідання парламенту, або так звані дебати – дві команди учасників готують виступи; прес-конференція, на якій обговорюються різні проблеми вивчення тем чи аналітичного читання. [3; c.6]

Використання комунікативної методики при викладанні іноземної мови дає широкі можливості для організації й удосконалення спілкування між студентами англійською мовою. Від викладача ця методика вимагає використання всіх своїх творчих здібностей та професійних навичок. [2; с.2]

         Метод є взаємодією тоді, коли є співвідношення комунікативної орієнтації та орієнтації на систематизацію мовного матеріалу. Найважливішою рисою успішного здійснення комунікації є відповідність матеріалу вимогам ситуації і часу, місцю, взаємовідносинам, соціальному статусу партнерів. Для суб’єктів комунікації важливим є не тільки знання мовних одиниць на автоматизмі ,а й вміння користуватися ними у відповідних ситуаціях.

         Позитивний результат у викладанні іноземної мови досягається при:

1.     Чіткій постановці мети та завдань навчання

2.     Системному підході у викладанні

3.     Раціональній і динамічній організації уроку

4.     Підсиленні комунікативної направленості та зменшенні механічного тренування та формального виконання вправ

5.     Використанні індивідуальних та колективних форм роботи. [4]

 

Література:

1.   Столяренко О.С. Оволодіння методикою інтерактивної комунікації під час викладання іноземної мови// Рідна школа.- 2005.- №4.- С.57-59.

2.   Дуванова О. Використання комунікативної методики в процесі навчання іноземної мови // Англійська мова та література.- 2011.- №1.-С.2-3

3.   Гусак О. Дискусія як метод оптимізації при вивченні іноземних мов у ВНЗ // Рідна школа. – 2002.- №4. - С.62-63

4.   Пилипчик В.М. Богданова Т.Г. Загальні концепції викладання іноземної мови // English plus. – 2005.- № 39(113)