Право/ 10.Хозяйственное право.

Присяжнюк М.П.

Хмельницький національний університет, Україна

Правове регулювання державних закупівель за законодавством Швейцарії

Державні закупівлі у Швейцарії регулюються відповідно до конституційного розподілу повноважень. Федеральне законодавство регламентує закупівлі, які відносяться до компетенції федеральної влади. На рівні кантонів і місцевих органів влади діє кантональне, міжкантональне та місцеве законодавство.

Генеральна Угода про тарифи і торгівлю і Угода про державні закупівлі в рамках Всесвітньої торговельної організації є принципово важливими для Швейцарської системи держзакупівель. Урядові структури на всіх рівнях, включаючи місцеві органи влади та деякі корпорації, попадають під дію цих угод. На федеральному рівні урядові закупівлі регулюються Законом про урядові закупівлі від 16.12.1994 р. і Федеральним Указом «Про урядові закупівлі» від 11.12.1995 р.

Ці нормативні акти регулюють діяльність державних структур та підпорядкованих федеральним органам юридичних осіб на національному рівні та суб'єктів, що здійснюють діяльність у сфері водопостачання, енергетики і транспорту. Федеральний Закон встановлює прозорі процедури присудження контрактів на товари, послуги та будівельні роботи, сприяє конкуренції серед постачальників і гарантує економне використання державних фінансових ресурсів на принципах недискримінаційного відношення до потенційних постачальників.

На кантональному рівні регулювання закупівлями здійснюється Угодою «Про урядові закупівлі» від 25.11.1994 р., а також Міжкантональною Угодою «Про громадські закупівлі» від 25.11.1994 р.

Інші нормативні акти включають:

-  Закон «Про Національний Бюджет» від 6.10.1989 р.;

-  Указ «Про Національний Бюджет» від 11.06.1990 р.;

-  Закон «Про створення Швейцарського «спільного ринку» від 06.10.1995 р., який встановлює принцип недискримінаційного відношення й проведення відкритих тендерів при закупівлях. Закон передбачає процедури перегляду рішень при будь-яких обмеженнях
доступу до ринків, сприяє посиленню конкурентоспроможності Швейцарської економіки,
підтримує кантони в їх зусиллях гармонізувати умови доступу до ринків.

Слід зазначити, що основні вимоги Міжнародних угод про закупівлі, укладених Швейцарією в рамках ВТО, були імплементовані в національне законодавство.

У світлі цих положень законодавство передбачає недискримінаційний доступ на ринок державних закупівель виробників (постачальників) як із Швейцарії, так і з інших країн, що надали аналогічний режим доступу для швейцарського бізнесу.

Закупівлі вище встановлених граничних сум повинні бути оголошені заздалегідь і здійснені через відкриті або селективні процедури. Контракт присуджується економічно найбільш вигідній пропозиції, об'єктивні критерії порівняння й відбору тендерних пропозицій мають бути обговорені в оголошенні про закупівлю. Учасник тендера, пропозиція якого була відхилена необгрунтовано, у порушення вимог нормативних документів, може направити позов про збитки.

Федеральний Указ «Про Урядові закупівлі» дає більш детальні роз'яснення положень Федерального закону, та регулює закупівлі товарів, послуг і будівельних робіт федеральними агентствами. Він містить чіткі правила публікації оголошень про закупівлі, відкриття, оцінки та порівняння тендерних пропозицій.

Федеральний Закон «Про Урядові закупівлі» передбачає можливість проведення переговорів за умови, що оголошення про тендер обумовлювало можливість їх проведення або жодна з представлених пропозицій не була економічно найбільш вигідною. Міжкантональна угода, однак, не передбачає такої процедури.

Міжкантональна угода про громадські закупівлі регулює закупівлі товарів, робіт і послуг кантональними органами та підпорядкованим кантонам підприємствами, об'єднаннями та корпораціями, що діють на основі цивільного права, приватними і державними організаціями, що працюють у сфері комунальних послуг (вода, енергія, транспорт, телекомунікаційний сервіс) та кантональними або місцевими агентствами. Під дію даної угоди підпадають також будь-які закупівлі, які на 50% і більше фінансуються федеральним урядом. Встановлені, також, граничні суми для різних типів закупівель (товари, роботи, послуги). Угода гарантує недискримінаційний доступ до ринку державних закупівель через недискримінаційні тендерні процедури, шляхом встановлення чітких правил щодо публікації оголошень, розкриття пропозицій, порівняння й оцінки тендерних пропозицій. Більше того, воно містить можливість зміни рішення про присудження контракту незалежним кантональним органом. Угода передбачає наступні процедури закупівлі:

1.        Публічні або відкриті тендерні процедури,  згідно з якими всі зацікавлені постачальники можуть представити пропозицію.

2.        Селективні або обмежені процедури - у відповідь на публічне запрошення всі зацікавлені  постачальники можуть представити заявку на участь. Участь обмежена певним числом відібраних постачальників (як мінімум три), які запрошуються подати пропозицію.

3. Пряме укладення контракту - можливо тільки у випадках, обговорених у Генеральній Угоді про тарифи і торгівлю і Угоді про державні закупівлі в рамках Всесвітньої торговельної організації.

Запрошення до відкритого, або селективного тендера повинні бути опубліковані,

принаймні, в офіційному виданні кантону на одній з офіційних мов (німецький, французький, італійський). У випадку, якщо публікація здійснюється на італійській і німецькій мовах, повинне бути наведене резюме на французькій, англійській або іспанській мові. Вимоги щодо обов'язкової для розміщення в оголошенні інформації аналогічні вимогам федерального законодавства та відповідають вимогам

Література:

1.Кузнецов К.В. Прокьюремент: тендеры, конкурсы, конкурентные закупки. – М.,2005. – 437с.