Право/ 12.Международное право

 

Арцибашева Ю.Ю.,

к. ю. н., доцент Романюк О.І.,

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

 

Проблемні питання міжнародного морського права

 

Морська діяльність за своєю природою є діяльністю міжнародною, оскільки здійснюється у зв’язку з використанням Світового океану, який є сферою інтересів міжнародного співтовариства в цілому і кожної держави зокрема. Узгодженість інтересів різних держав, стосовно торговельного і військового мореплавства, риболовецького і морського промислу, добування біологічних і мінеральних ресурсів, проведення наукових досліджень в межах  Світового океану здійснюється міжнародним морським правом, шляхом застосування правових засобів, прийняття необхідних міжнародно-правових документів і внесення відповідних змін до внутрішнього законодавства держав.

Міжнародне морське право – це одна з галузей міжнародного права, що динамічно розвивається і є найбільш кодифікованою. Відображенням цієї кодифікації є, перш за все, Конвенція ООН з морського права 1982, а також ряд міжнародних конвенцій, що сприяють вдосконаленню міжнародної-правової регламентації найбільш нагальних положень сучасності в сфері морського права [1].

Крім того, в міжнародному морському праві, завдяки багаторічним трудомісткім зусиллям всього світового співтовариства, склалася досить розвинута система інституцій, діяльність яких спрямована на забезпечення правопорядку в Світовому океані. Одне з центральних місць у цій системі займає Міжнародна морська організація, під егідою якої було прийнято більше 30 міжнародних морських конвенцій і протоколів до них, а також понад тисячі резолюцій. Станом на 31 січня 2011 р. членами цієї організації є 169 держав. Україна є членом Міжнародної морської організації з 28 березня 1994 р. і учасницею 20 конвенцій, прийнятих під егідою цієї організації [2].

Міжнародне морське право розвивається досить успішно, проте, як показує практика використання вод, просторів та ресурсів Світового океану кодифікація, яка є на даний час, виявила деякі недоліки і проблеми, що вимагають удосконалення з боку міжнародного морського права [3]. До таких недоліків і проблем необхідно віднести:

1. Проблема морського піратства. З кожним роком розширюється кількість випадків морського піратства, яке обходиться світовій економіці в суму від 7 до 12 млрд. дол. щороку. З 2006 року пірати здійснили понад 1,5 тис. нападів на торговельні судна [3]. Основними районами нападів є шлях уздовж узбережжя Сомалі, біля берегів Нігерії, Гвінейська затока і Малаккська протока. З кожним випадком акти піратства стають жорсткішими. Існують випадки захоплення заручників з метою викупу а також продаж захоплених людей в рабство.

2. Комплекс проблем, пов’язаних з процесом формування і удосконалення міжнародного правового статусу і режиму використання таких морських об’єктів, як води відкритого моря, Міжнародний район морського дна та Антарктиди, що претендують на реальний статус об’єктів загальної спадщини людства [1].

3. Проблема імплементації норм міжнародного морського права. Морська діяльність має здійснюватися виключно в рамках узгодженого між державами обов’язкового для всіх міжнародного правопорядку, належне дотримання якого у великій мірі залежить від ефективної імплементації державами норм міжнародного морського права як на міжнародному, так і на національному рівнях. Тому з огляду на складність і комплексність міжнародних морських правовідносин, проблема імплементації норм міжнародного морського права має вивчатися не тільки як окреме питання, а й у контексті інших пов’язаних з ним актуальних проблем міжнародного права, міжнародного морського права та внутрішнього права держав [4].

4. Проблема екологічного захисту морського середовища. Незважаючи на зусилля міжнародного співтовариства в сфері прийняття різноманітних заходів, направлених на захист морського середовища, процес його забруднення продовжується наростаючими темпами [1].

5. Проблема в сфері міжнародно - правової регламентації використання морських транспортних сполучень в інтересах розвитку морської торгівлі, яка особливо проявляється в питаннях документального оформлення вантажних операцій торговельних суден, загальної міжнародної-правової регламентації їх діяльності та відповідальності сторін за договором морського перевезення [1].

До проблемних питань міжнародного морського права також можна віднести: використання живих ресурсів Світового океану, здійснення морських наукових досліджень, формування міжнародно-правових засад організації морського судноплавства тощо.

Таким чином, беручи до уваги важливість розвитку морських сполучень, вирішення усіх зазначених проблем дуже необхідно і актуально. Актуальність зазначених питань підсилюється розвитком морської техніки та розширенням судноплавства, геополітичними змінами на планеті, сучасними тенденціями глобалізації, інтернаціоналізації та підсиленням інтеграційних процесів.

 

Література:

1.                                                                                                                                                                                                                                                                    Г.О. Анцелевич. Перспективи розвитку міжнародного морського права

// Зовнішня торгівля: право та економіка. - 2009. - № 4. - С.115-118.

2.                                                                                                                                                                                                                                                                    О.М. Шемякін. Міжнародна морська організація і морське право // Митна справа. - 2011. - № 2. - С. 76-81.

3.                                                                                                                                                                                                                                                                    Морське піратство обходиться світовій економіці у суму від 7 до 12 млрд. дол. щороку. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?morske_piratstvo_obhoditsya_svitoviy_ekonomitsi_u_sumu_vid_7_do_12_mlrd_dol_shhoroku&objectId=68350.

4.                                                                                                                                                                                                                                                                    Імплементація норм міжнародного морського права: правова теорія і практика. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://mydisser.com/ru/catalog/view/6/41/2780.html.