Технические науки/ 12. Автоматизированные системы управления на производстве 

Степова С.В., Дембіцька А.О., Дембіцька О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Залежність між якістю управління підприємством і інформаційними системами в обліку

На сучасному етапі розвитку ринкової економіки повноцінну аналітичну обробку облікової та іншої економічної інформації не можна уявити без застосування засобів обчислювальної техніки.

Вивченням теоретичних та методологічних аспектів розвитку та впровадження програмних продуктів бухгалтерського обліку на підприємствах займалися такі вітчизняні вчені як: В.О. Осмятченко, Ф.Ф. Бутинець, М.Т. Білуха, В.П. Завгородній, С.В. Івахненков, Г.Г. Кірейцев, О.В. Шипунова.

Метою статті є осмислення необхідності програмних продуктів бухгалтерського обліку і визначення причин їх розвитку.

Причини, що спонукають підприємства впроваджувати інформаційні системи в сфері бухгалтерського обліку, з одного боку обумовлені прагненням керівництва збільшити продуктивність повсякденних робіт або усунути їх повторне проведення, а з іншого боку – бажанням підвищити ефективність управління діяльністю підприємства за рахунок прийняття оптимальних та раціональних управлінських рішень.

Підходи до класифікації програмних продуктів можуть бути згруповані таким чином: 

1. Програми, призначені і створені для роботи в різних операційних середовищах. Залежно від цього вони поділяються на бухгалтерські          програми під DOS, Windows.

2. За ступенем автоматизації програми можна розподілити за наступними основними категоріями: вузькоспеціалізовані програми, спеціалізовані, універсальні (комплексні системи).

3. Програми, призначені і створені для роботи в різних галузях:            бюджетні організації, промисловість, будівництво, сільське господарство.

4. Розмір організації, специфіка бухгалтерського обліку на тому або іншому підприємстві також накладають свій відбиток при створенні АРМ. В цьому відношенні всі бухгалтерські програми можуть бути розділені на наступні категорії: для малих, середніх і великих підприємств.

5. Наявність макромови і ступінь її розвитку в цілях адаптації програмного продукту до умов функціонування виробництва і законодавчої бази, що змінюються.

6. Наявність сервісних можливостей адаптації програми до законодавства, що змінюється, до структури виробництва і т. п.; відсутні або недостатньо розвинені засоби, що дозволяють вносити зміни, здійснювати настройку самим користувачем, не змінюючи при цьому програми [1].

Сучасна автоматизована система обліку будується на  основі новітніх засобів обчислювальної техніки і програмних продуктів автоматизації і повинна виконувати функції, які перед нею ставлять її користувачі:

§        повне і своєчасне задоволення інформаційних потреб користувачів;

§        виконання контрольних та аудиторських завдань з метою одержання  необхідної інформації про наявні відхилення;

§        одержання комп’ютерних управлінських рішень;

§        здійснення аналізу та прогнозування господарсько-фінансової діяльності підприємства.

Впровадження бухгалтерської програми є ефективним за умови, якщо впровадження даної системи підвищить ефективність та покращення якості ведення обліку на підприємстві.

При цьому у загальносистемному плані методологічні аспекти автоматизованого бухгалтерського обліку повинні вирішувати такі питання:

§        автоматизоване формування управлінських рішень;

§        автоматизоване формування первинної облікової інформації на папері та на машинному носієві;

§        автоматизоване ведення аналітичного і синтетичного обліку;

§        автоматизація інформаційно-довідкового забезпечення і контрольно-аналітичних функцій бухгалтерського апарату;

§        автоматизоване ведення зведеного обліку, складання періодичної та річної звітності;

§        автоматизована передача вихідної інформації системи автоматизованого бухгалтерського обліку, яка містить результати господарської діяльності підприємства й організації з метою її використання в управлінні [3].

Тому  програмне  забезпечення бухгалтерського  обліку є  на  сьогодні  одним з найважливіших компонент систем автоматизації управління підприємством. Причини пріоритетного розвитку ПЗ АСБО полягають у наступному:

1.  Збір, реєстрація й узагальнення інформації про наявність і рух майна та джерел його формування є першою ланкою автоматизації управління підприємством. З цієї причини сам процес упровадження комп'ютерних технологій почався з автоматизації першої, найбільш трудомісткої ділянки роботи, пов'язаної зі збором і узагальненням інформації про господарську діяльність підприємства.

2. При складанні фінансової звітності підприємства, як правило, зацікавлені в розгляді різних варіантів формування підсумкових форм бухгалтерської звітності, що значно полегшується, а часом стає єдино можливим тільки в умовах автоматизованої обробки облікової інформації.

3. Складність господарської діяльності в умовах ринкової економіки пов'язана з достатньо широкими правами підприємства по формуванню власної облікової політики, можливістю її зміни, зміною форм власності, процесами реструктуризації, об'єднанням компаній і т.п. диктує необхідність обробки великого обсягу облікової інформації.

4. Саме організація бухгалтерського обліку в комп'ютерному середовищі дозволила значно підвищити оперативність збору і реєстрації облікової інформації, істотно знизити вірогідність допущення розрахункових помилок і, як наслідок, багато в чому понизити трудомісткість роботи бухгалтерської служби підприємства.

5. Однією з основних причин, які вплинули на розповсюдження програмних продуктів з бухгалтерського обліку, є широке впровадження персональних комп'ютерів у практику управління, а також відсутність реальної конкуренції з боку зарубіжних виробників ПЗ АСБО через відмінності в українських і міжнародних стандартах фінансової звітності.

6. Розвитку ринку програмних продуктів сприяла і та обставина, що на відміну від інших секторів ринку на ринку ПЗ АСБО в Україні висока питома вага легально використовуваних («непіратських» копій) програмних продуктів [2].

В умовах автоматизованої обробки інформації змінюється цільове  призначення  бухгалтерського обліку, він стає складовою частиною системи управління підприємством. Введення в практику програмних продуктів автоматизованих систем бухгалтерського обліку дає можливість комплексно вирішувати завдання не лише з  обліку, але й з контролю, аналізу та аудиту. За допомогою таких систем  можна здійснювати оцінку фактичного стану підприємства, а також прогнозувати і моделювати управлінські рішення.

 

Література:

1. Власюк С. Огляд класифікаційних ознак програмних продуктів автоматизації бухгалтерського обліку  // Економічний аналіз. – 2010. – Випуск 6. – С. 43 – 45.

2. Осмятченко В.О. Місце і роль програмного забезпечення з бухгалтерського обліку в процесі його розвитку // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2009. - №4 (20) – С.93-98.

3. Шипунова. О.В. Автоматизація управління підприємством: основні принципи, функції та підходи // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук, праць / ДВНЗ «УАБС НБУ». - Суми. 2010.-Т.30.- С. 303 - 315.