Гордєєва-Герасимова Л. Ю.

Дніпропетровський національний університет

СТАН ІНОЗЕМНОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО КЛІМАТУ В УКРАЇНІ

Інвестиційний клімат в Україні пов’язано з розвитком економіки України.

У 2008 році економіка України продовжує розвиватися достатньо високими темпами. За дев’ять місяців порівняно з відповідними періодом минулого року ВВП у реальному вимірі збільшився на 7,3 відсотка. Економічне зростання відбувалося переважно за рахунок підвищення попиту на продукцію кінцевого споживання, інвестиційні товари, а також високого попиту на світових ринках на чорні метали. Зберігається тенденція минулого року щодо посилення внутрішніх чинників економічного зростання, зокрема кінцевого споживання та нагромадження основних фондів у структурі ВВП, з одночасним негативним впливом зовнішнього фактора через від’ємне сальдо торгового балансу.

Розглянемо вплив іноземних інвестицій на економіку України, а точніше – приріст і склад іноземного капіталу. Тільки за 2007 р. цей приріст в економіку України склав 7,88 млрд. дол.. За рахунок поступного фінансового потоку сукупний платний баланс (торгівельний + фінансовий) на теперішній час залишається позитивним [ 1 ].

Найбільший приріст іноземного капіталу у 2,28 млрд. дол. у 2007 р. по даним Держкомстату, відбувся, на жаль, на підприємствах, які займаються фінансовою діяльністю. Що стосується промислових підприємств, то він складав усього 2,03 млрд. дол. На підприємствах, що здійснюють операції з нерухомістю – 782 млрд. дол., а у будівництві – 779, 4 млрд. дол. [ 1 ].

Як бачимо, йде перебільшення інвестицій у фінансовий сектор та сферу послуг над промисловим виробництвом. Така ситуація може мати негативні наслідки – інвестиції у дані сектори є спекулятивними, тому що при перших ознаках падіння ринку нерухомості або значних проблемах на українському фінансовому ринку цей капітал буде вилучено у офшорні зони.

Як приклад тому є зруйнований ринок у будівництві (заморожене будівництво практично на усіх будмайданчиках України), ми бачимо також проблеми з іпотекою, з курсом гривні відносно долара і інше.

При такому розкладі так чи інакше для стабілізації фінансового ринку Україна повинна буде звертатися до інших країн за кредитами. Але вже зараз за даними Нацбанку загальний зовнішній борг України на 1 квітня 2008 р. складає 92,49 млрд. дол. США [ 1 ]. Зараз необхідний розмір кредиту для стабілізації курсу гривні складає більше, ніж 16 млрд. дол.

Треба зазначити, що третина набраних кредитів – коло 26 млрд. дол. – це короткострокові кредити, строк погашення яких складає менш ніж 12 місяців.

Цілком зрозуміло, що погашення кредитів впливає на державний бюджет. Які статті бюджету можуть бути скеровані? Перш за все  - соціальні виплати (офіційні трансферти, що йдуть з Урядового бюджету до місцевих бюджетів: дотації, субсидії тощо). Таким чином, знов буде зменшуватися доля місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України. Це може привести також до проблем на промислових виробництвах (де брати гроші суб’єктам підприємництва для погашення кредитів?). Підприємства будуть йти шляхом рефінансування, тобто проведення нових запозичень. При цьому питома вага збиткових підприємств у 2007 р. склала 28,9% [ 1 ].

Усі ці фактори вже викликають масовий продаж гривні та покупку іноземної валюти. А це викликає необхідність валютних інтервенцій із валютного резерву Національного банку України, що все і сталося.

Проблеми іноземного інвестування  розглядалися у форматі Міжнародного саміту у Донецьку за участю президента України, де були розроблені шляхи покращення та стабілізації структури іноземних інвестицій.

Література.

1.Статистичні данні Національного банку України. – http://www.bank.gov.ua