О.О. Клокар,

к.е.н., асистент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,

Білоцерківський національний аграрний університет

 

Роль трудової мотивації аграріїв у соціально-економічному розвитку України

       З 90-х років економіка України перебуває у процесі становлення ринкових відносин, який характеризується реформуванням усіх сфер і видів економічної діяльності, у тому числі й аграрного. З метою ефективної організації економічних відносин між усіма суб’єктами господарювання були реформовані колективні сільськогосподарські підприємства. Проте відсутність досвіду роботи в нових соціально-економічних умовах і недосконалість нормативно-правової бази, яка повинна регулювати діяльність таких підприємств, загальмували прогресивний розвиток вказаного сектора економіки. Складні процеси неоднозначно, здебільшого негативно, вплинули на кон’юнктуру ринку праці, рівень міграції та мотивацію трудової діяльності працівників сільського господарства.

        Значної актуальності набуло питання підтримання високого та стійкого рівня працездатності аграріїв шляхом застосування дієвого мотиваційного механізму, що сприятиме послабленню негативної та неконтрольованої тенденції руху робочої сили на ринку праці.

        Питанням трудової мотивації присвячені роботи відомих філософів, учених-економістів: Аристотеля Піфагора, Демокріта, Геракліта, Платона,       Ф. Аквінського, Б. Спінози,  Р. Декарта, Ф. Бекона, М. Вебера, К. Маркса,       Ф. Енгельса, З. Фрейда, А. Маслоу тощо [1-12]. Вони дослідили основні методологічні засади та роль мотиваційного механізму до праці стосовно різних сфер економічної діяльності. Проте питання теорії мотивації трудової діяльності сільськогосподарських працівників недостатньо розроблені і досліджені в контексті реформування аграрного сектора економіки.

        Зважаючи на актуальність вищезазначених питань, головною метою даного дослідження є формулювання соціально-економічної сутності та ролі трудової мотивації в розвитку України. Це потребувало вирішення таких завдань: вивчення існуючої термінології мотивації трудової діяльності, виявлення спільних і відмінних рис між поглядами науковців та практиків щодо особливостей трудової мотивації, в тому числі у сільськогосподарських підприємствах, а також висвітлення авторського підходу до  цієї категорії. Основними методами досягнення мети виступали: діалектичний, системно-структурний, абстрактно-логічний та ін.

        У результаті дослідження встановлено, що для кращого розуміння ролі трудової мотивації аграріїв у соціально-економічному розвитку України необхідно провести ретроспективний аналіз даного понятійного апарату. Історичний період розвитку трудової мотивації характеризується виділеними автором такими етапами:

            - античний період (VI ст. до н.е. – VI ст.н.е.);

            - середньовіччя та Новий  час (XI – XIX ст.);

            - промислово-індустріальний розвиток (XIX ст. – і до нашого часу).

        В античний період дослідження мали всеохоплюючий характер, і дослідники, аналізуючи більшість суспільних явищ та процесів, розглядали їх природне походження. Тому вони пояснювали мотивацію як сукупність фізіологічних процесів організму людини.

        В епоху Середньовіччя та Нового часу під мотивацією вчені розуміли взаємодію фізичних і психологічних процесів. Усвідомлення мотивації як суттєвого впливу на позитивне відношення кожної людини до праці, розуміння нею свого місця та значення у колективі знайшли своє відображення і в подальших дослідженнях XIX – XXI століть. Цей етап характеризується вивченням і аналізом даних ідей та дослідженням мотивації як сукупності соціально-економічних відносин.

 

        Отже, враховуючи як зазначені вище так і інші трактування трудової мотивації, на нашу думку, мотивація – свідома діяльність людини, спрямована на досягнення накреслених цілей з урахуванням впливу сукупності різноманітних внутрішніх і зовнішніх економічних, соціальних, організаційних, виробничих, трудових, політичних, екологічних та інших чинників. Саме таке розуміння цього поняття дасть  можливість поглибити теоретико-методологічні засади дослідження трудової мотивації та створити систему ефективних стимулів, насамперед, в аграрному секторі економіки України.  

 

Література:

 

1.           Аристотель. О душе. – М.: Мысль, 1976. – 550 с.

2.           Бэкон Ф. Сочинения: В 2 т. – М.: Мысль, 1972. – Т.2. – 582 с.

3.           Вебер М. Избранные произведения. – М.: Прогресс, 1990. – 808 с.

4.           Декарт Р. Сочинения: В 2 т. – М.: Мысль, 1989. – Т.1. – 654 с.

5.           Маркс К., Энгельс Ф. Сочинения: В 50 т. – М.: Госполитиздат, 1955. –    Т.1. – 700 с.

6.           Материалисты Древней Греции. Собрание текстов Гераклита, Демокрита и Эпикура. – М.: Полит. лит., 1955. – 242 с.  

7.           Платон. Сочинения: В 3 т. – М.: Мысль, 1971. – Т.3. – 687 с.

8.           Сократ. Платон. Аристотель. Юм. Шопенгауэр. – Челябинск: Урал лтд, 1997. – 400 с.

9.           Спиноза Б. Избранные произведения: В 2 т. – М.: Госполитиздат, 1957. –Т.1. – 632 с.   

10.       Фрейд З. Психология бессознательного. – М.: Просвещение, 1989. – 447 с.

11.       Фрейд З. Толкование сновидений. – К.: Здоров’я, 1991. – 384 с.

12.       Maslow A. The need to know and the fear of knowing // Journal of General Psychology. – 1963. – 68. – P. 111 – 124.

 

 

 

Авторська довідка

Клокар Олег Олександрович, к.е.н., асистент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,  Білоцерківського національного аграрного університету.

Адреса: Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченко 20,  кв. 81.

Контактні телефони: (04463) 39-30-30 – дом., (050) 984-63-24 – моб.

Матеріали на конференцію: “Перспективные разработки науки и техники”.

Розділ: “Экономика”.

Підрозділ: “Экономика АПК”.