Вітренко М. С., Чайкіна І. О.

Науковий керівник к. е. н., доцент Стельмах О. О.

ДонНУЕТ імені Михайла Туган – Барановського

 

Управління персоналом банку.

 

У сучасних умовах розвитку економіки України проблема управління персоналом набуває все більшу актуальність. Це пояснюється тим, що підвищення ефективності управління при більш повному використанні кадрового потенціалу набуло вирішального значення для успішної діяльності в умовах конкуренції. Конкурентоспроможність багато в чому залежить від умілого використання різних методів управління. Даній проблемі присвячена безліч книг, наукових і навколонаукових праць, а також популярних видань на всі випадки життя: І. Гущина, М. Мескон, Ф. Хедоурі, Н. Комарова,

А.П. Єгоршин, Ю.Н. Арсеньєв й ін. учені.

Виділяють наступні методу управління персоналом:

ü                економічні – це оплата праці, соціальні виплати й пільги, створення робочих місць, система професійно - посадового просування;

ü                соціально - психологічні - формування соціально - психологічного мікроклімату в колективі, соціальне стимулювання;

ü                організаційні - стабілізуюча дія, розпорядницькі, дисциплінарні, адміністративні; правові, авторитарні, автономні.

Наведені методи управління персоналом застосовуються відносно трудових колективів комерційних банків.

Також в комерційних банках серед інших використовують такі методи, як створення стимулюючої ситуації для підрозділів за допомогою таких категорій, як ціна, кредит, заохочувальні фонди.

Так, наприклад, при заохоченні працівників для більш ефективної праці банк розробляє соціальні програми, що включають систему пільг і різного роду допомоги своїм працівникам. Серед яких: оплата медичного обслуговування, лікування, путівок, витрат на харчування, транспортних витрат, витрат на утримання дітей і дитячих установ. На навчання і відпочинок, страхування життя за рахунок банку, надання безкоштовних юридичних послуг в банку або оплата послуг юридичних консультацій і ін.

Можна рекомендувати наступні форми стимулювання, що наведені в таблиці 1.

Таблиця 1

Форми стимулювання персоналу

Форма стимулювання

Зміст

Ощадні фонди

Відкриття ощадних фондів для працівників з виплатою відсотків не нижче встановленого, пільгові режими накопичення коштів.

Пільгове  кредитування

Виділення пільгових кредитів на будівництво житла, придбання товарів тривалого користування і так далі.

Стипендіальні програми

Покриття (повне або часткове) освітніх витрат.

Навчання в банку

Організація навчання в банку, зокрема - на робочому місці.

Медичне обслуговування і страхування; інші виді страхування

Організація медичного обслуговування або укладення договорів з медичними установами; медичне і інші види страхування, як самих працівників, так і членів їх сімей.

Програми, пов’язані із вихованням і навчанням дітей

Виділення коштів на організацію дошкільного і шкільного виховання дітей і онуків співробітників, привілейовані стипендії для студентів вищих і середніх спеціальних учбових закладів за спеціальністю «Банківська справа».

 

Перераховані вище умови є необхідними для створення атмосфери зацікавленості в роботі в банку. Без їх виконання неможливо розраховувати на залучення і збереження висококваліфікованих фахівців, і на високу віддачу з боку працівників.

Хоча деякі з форм стимулювання в період економічних і соціальних перетворень в Україні набули широкого поширення в стимулювання праці працівників комерційних банків, вони пов'язані з недосконалістю податкового законодавства, спробами керівників ряду комерційних банків знизити розміри оподаткування заробітків працівників банку. Найбільш поширеною серед них є видача кредитів своїм працівникам під низький відсоток, на основі яких відкриваються депозитні рахунки. Отримувані при цьому відсотки є джерелом погашення кредиту і заробітком працівнику, що значно перевищує встановлений йому оклад. Розміри кредиту виступають тут своєрідним інструментом диференціації заробітків працівників.

Таким чином, отримання від комерційного банку тих додаткових благ, які працівник не може дозволити собі сам, підвищує зацікавленість в роботі, тобто серйозно мотивує робітника. Необхідно зрозуміти, що в сучасних умовах надання «вагомого» соціального пакету може бути набагато привабливішим методом компенсації співробітникам фірми, ніж усе інше.