Экономические науки/7. Учет  и аудит

Столяр Л.Г.

Чернівецький торговельно-економічний інститут

Загальновиробничі витрати та їх розподіл

Одним з актуальних питань обліку витрат виробництва, калькулювання собівартості продукції, є облік і розподіл загальновиробничих витрат.  Зокрема на підприємствах лакофарбової промисловості сума загальновиробничих витрат в виробничій собівартості продукції досить велика і складає від 10-15% від собівартості продукції. 

Під загальновиробничими витратами розуміють витрати по обслуговуванню основного та допоміжного виробництва, управління виробництвом.

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» [2] передбачено, що не всі загальновиробничі витрати включають у виробничу собівартість продукції. Так, постійні нерозподілені загальновиробничі витрати не включають у виробничу собівартість, а відносять до собівартості реалізованої продукції. До виробничої собівартості належать змінні загальновиробничі витрати та постійні розподілені загальновиробничі витрати. До змінних загальновиробничих витрат належать витрати виробництва, що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності. До постійних загальновиробничих витрат відносять витрати на обслуговування та управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності.

В свої діяльності для визначення виробничої собівартості підприємства керуються не тільки П(С)БО 16 «Витрати», а також Методичними рекомендаціями № 373. Порівнюючи цих два нормативних документа бачимо розбіжності, щодо визначення та складу загальновиробничих витрат. Згідно Методичних рекомендацій до виробничої собівартості включається витрати на утримання та експлуатацію устаткування та загальновиробничі витрати табл.1.

 

Таблиця 1.

Склад загальновиробничих витрат відповідно до П(С)БО та Методичних рекомендацій

П(С)БО 16 „Витрати”

Методичн ірекомендації № 373

витрати на управління виробництвом

витрати на управління виробництвом

амортизація основних засобів загально виробничого призначення

амортизація  основних засобів та інших необоротних матеріальних активів загально виробничого призначення

амортизація нематеріальних активів

амортизація нематеріальних активів загальновиробничого призначення

витрати на утримання експлуатацію та ремонт основних засобів

сума сплачених орендарем платежів

витрати на вдосконалення  технології й організації виробництва

витрати некапітального характеру, пов’язані з удосконаленням технології та організацією виробництва

витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень

витрати на обслуговування виробничого процесу

витрати на обслуговування виробничого процесу

витрати на утримання та експлуатацію, технічний огляд і технічне обслуговування основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загально виробничого призначення

витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього середовища

витрати на проведення ремонтів основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загально виробничого призначення

інші витрати

витрати на охорону праці

 

витрати на пожежну і сторожову охорону

 

витрати, пов’язані з використанням та обслуговуванням засобів сигналізації, обчислювальної техніки, за надані для виробничих потреб телекомунікаційні послуги

 

податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі, безпосередньо пов’язані із виробничим процесом

 

місцеві податки і збори

 

витрати, пов’язані з утриманням та експлуатацією фондів природоохоронного призначення

 

витрати на перевезення працівників виробничих підрозділів до місця роботи;

платежі зі страхування цехового майні

 

витрати на створення забезпечення для відшкодування наступних операційних витрат

 

витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення

Розглядаючи склад загальновиробничих витрат можна зробити висновок, що по-перше склад загальновиробничих витрат Методичних рекомендацій та П(С)БО 16 не відповідають один одному, статті загальновиробничих витрат відповідно до Методичних рекомендацій значно ширший і розгалужений. По-друге в Методичних рекомендація загальновиробничі витрати поділені на дві статті: - витрати на утримання та експлуатацію устаткування та загальновиробничі витрати.

Перед бухгалтерами виробничих підприємств постає питання – вести облік загальновиробничих витрат згідно П(С)БО 16, та окремо в накопичувальних відомостях вести облік витрат для визначення виробничої собівартості згідно Методичних рекомендацій, що значно ускладнить роботу бухгалтера.

Багато вчених пропонують в складі загальновиробничих витрат виділяти окремо витрати на утримання та експлуатацію устаткування та загальновиробничі витрати. Та виділяти ці витрати окремо на субрахунку 911 «Витрати на утримання та експлуатацію устаткування».

Ми пропонуємо підприємствам лакофарбової промисловості в складі виробничої собівартості не виділяти в окрему  статтю витрат  «Витрати на утримання та експлуатацію устаткування», а згрупувати в статтю «Загальновиробничі витрати». Склад загальновиробничих витрат для підприємств лакофарбової промисловості пропонуємо поділити за такими статтями: витрати на оплату праці  апарату управління цехами, відрахування на соціальні заходи, витрати на службові відрядження персоналу цехів, амортизація, витрати на утримання необоротних активів, витрати на удосконалення технології та організації виробництва, витрати на утримання виробничих приміщень, витрати на обслуговування виробничого процесу, витрати на охорону праці, техніку безпеки  та охорону навколишнього середовища, інші витрати.

 

 

Література:

1.     Мякота В. Собівартість продукції: від випуску до реалізації. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2003. – 268с.

2.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 16 «Витрати», затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.1999р. № 318 // бухгалтерський облік в Україні: нормативна та методична база. Київ: Центр навчальної літератури, 204 – 318с.

3.     Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості № 373 від 02.07.2007р.