УДК 004.5:621.311 (0758)

Коваль Г.С., аспірантка

ХНПУ ім. Г.С.Сковороди

 

Аспекти поліпшення тестових технологій

у навчальному процесі

Впровадження модульно-рейтингової системи в навчальний процес вищих закладів освіти вимагає застосування тестового контролю для оцінки знань студентів, що забезпечує високу технологічність проведення контролю та об’єктивність його результатів[1,2].

В свою чергу впровадження тестових технологій у навчальний процес має певне значення для покращання якості навчання: неупередженість при оцінюванні знань студентів; сприяння логічному мисленню студентів (відкриті та творчі тести). До переваг цієї системи можна віднести: мінімізацію емоційного впливу викладача на студента, стабілізацію роботи і системи оцінювання знань студентів, формуванню позитивної мотивації навчально-пізнавальної діяльності, підвищенню якості знань студентів та ефективності контролю в процесі навчання економіки, економії часу на заняттях.

Досвід показує, що тестування сприймається студентами краще ніж усне опитування чи контрольна робота. Червоною ниткою педагогічного процесу на кафедрі фінансів і обліку ХНПУ ім. Г.С.Сковороди є використання різних видів тестів, які створюють сприятливі умови для засвоєння та подальшого використання знань з предметів кафедри.

Кафедра фінансів і обліку використовує такі види тестів: навчальні, контролюючі, закриті та відкриті. При розробці тестів дотримуємося того, щоб умови завдань не були дуже складними, не містили зайвої інформації, не були занадто довгими, не повторювали один одного.

Навчальні тести пропонуються студентам для розв'язання в процесі заняття по перебігу навчального матеріалу. Досвід кафедри фінансів і обліку показав, що такі тести не повинні бути індивідуальними. Краще пропонувати їх для обговорення всій аудиторії. Така форма роботи розвиває у студентів навички самостійного опрацювання теоретичного матеріалу, формує творчу атмосферу, ініціює студентів до переводу знань у площину навичок та вмінь.

Викладачами кафедри розроблені пакети тестових завдань для проведення поточних та підсумкових модульних контролів з 20 курсів дисциплін за профілем кафедри. Виконана робота схвалена Вченою Радою університету та підтримана Міністерством освіти і науки України. За редакцією проф. ГанінаВ.І. колективом кафедри підготовлений навчальний посібник „Орієнтовні тести оцінювання навчальних досягнень студентів вищих навчальних закладів в галузі знань 0305 „Економіка і підприємництво” з грифом МОН України (Лист № 1.4/18–Г–912 від 18.04.2008). Він вже вийшов з друку і найближчим часом буде надісланий до університету і розповсюджений у ВНЗ України.

Для підвищення ефективності організації тестового контролю використовуємо комп’ютерні тестові програми. Що дозволяє автоматизувати процес проведення контролю та обробку результатів тестування.

Аналіз сучасних методів тестування та практичного досвіду їх використання дозволяє визначити загальні вимоги, яким повинні задовольняти комп’ютерні тестові програми.

До складу основних належать можливості:

1.     проводити тестовий контроль на базі тестових завдань закритого та відкритого типів, тобто з наданням (відображенням для вибору) та без надання варіантних відповідей на питання тестових завдань,

2.      формувати зовнішні бібліотеки тестових завдань, тобто бібліотеки, котрі не входять до складу самої тестової програми, що дозволить користувачам тестових програм розробляти і використовувати власні тести;

3.     оцінювати правильну відповідь або будь-яку відповідь на кожне тестове завдання певною кількістю балів та підраховувати загальну кількість набраних балів і відповідну бальну оцінку за заданою шкалою оцінок;

4.     відводити або ні певний час на виконання всього тесту або кожного тестового завдання окремо, що дозволить виконувати тест в різних режимах обмеження часу;

5.     вибирати тестові завдання з бібліотек тестових завдань в заданій кількості та відображати варіантні відповіді в тестових завданнях закритого типу в випадковому порядку [3]; 

Зараз тестові завдання адаптуються викладачами кафедри до використання у навчальному процесі за допомогою програми Interwrite PRS.

Методична модель тестування включає три етапи: проектування тесту, розробка тестових завдань та структури тесту, його адміністрування.

Для того, щоб систематизувати інформацію та отримати бажаний результат від застосування тестових технологій в навчальному процесі бажано врахувати наступні пропозиції. У системі тестового контролю з економічних дисциплін реалізувати тестування за такими пятьма видами: стартове, поточне, рубіжне, підсумкове і заключне.  За підвидами тестування розподілити в залежності від статусу результатів виконання тесту неофіційне тестування (поточне й рубіжне) з низьким статусом результатів та офіційне ( підсумкове і заключне) тестування з високим статусом результатів.

Набутий позитивний досвід повинен стати у нагоді всім працівникам навчально-педагогічного процесу, а зауваження щодо негативних моментів у цьому напрямку, будуть сприяти у вирішенні проблем застосування передових тестових технологій.

Література:

1.Буренніков Ю.А. Дерібо О.В. Тестовий контроль знань студентів, як засіб підвищення ефекитивності навчального процесу//Вісник ВПІ. – 1994. - №2. – С.81-84

2. Кліменко В.М., Дупляк В.Д., Шиліна О.П. Об’єктивний контроль знань студентів//Вісник ВПІ. – 1994. - №2. – с.87-88

3. Сізих І.В. Моделі та компютерні технології адекватних процесів тестування. – К.: Нац. ун-т ім. Шевченка. – 2002.