Економіка/3. Фінансові відносини

Попадюк С. В.

Науковий керівник: Коваль Л. В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ВЕДЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ МАЛОГО БІЗНЕСУ

 

Елементом регулювання бухгалтерського обліку та звітності є облікова політика підприємства. «Облікова політика — сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності» — так визначається облікова політики наведене в статті 1 «Визначення термінів» Закону України від 16.07.99 р. №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Облікова політика підприємства базується на основних принципах обліку та звітності [2].

Організація обліку на підприємствах малого бізнесу має відповідати всім вимогам обліку, тобто забезпечувати інформаційну, контрольну та аналітичну функції.  Облік на малих  підприємствах повинен бути максимально  спрощений. Облікова політика на малих  підприємствах повинна бути затверджена спеціальним наказом про облікову політику [3].

Головний бухгалтер здійснює формування облікової політики, відповідальним за зміст облікової політики визначено керівника підприємства. Зміни до наказу про облікову політику підприємства вносяться лише за обставинами, які передбачаються законодавством в додатки до облікової політики.

Малі підприємства самостійно здійснюють заходи щодо організації бухгалтерського обліку, що фіксуються в наказі. У наказі про організацію бухгалтерського обліку підприємство зазначає такі моменти:

-      вибір спрощеної форми ведення бухгалтерського обліку;

-   встановлення правил документообороту і технології обробки облікової інформації;

-  використання спрощеного плану рахунків бухгалтерського обліку (передбачає тільки синтетичні рахунки, кількість яких становить 25, 9 клас рахунків не включається);

-  встановлення системи та форми внутрішньогосподарського обліку, звітності та контролю господарських операцій;

-   встановлення порядку проведення інвентаризації активів і зобов’язань з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.

Відповідно до наказу про облікову політику на підприємстві ведеться бухгалтерський і статистичний облік та звітність в порядку, що встановлюється чинним законодавством. На малих  підприємствах бухгалтерський облік складається з первинного обліку (документування господарських операцій),  поточного обліку (хронологічні та систематичні відображення господарських операцій на підставі первинних документів у регістрах бухгалтерського обліку) та узагальнюючого обліку (підготовка фінансової звітності, контрольних та аналітичних таблиць) [1].

На малих  підприємствах доцільно застосовувати ведення нагромаджувальних документів, які дозволяють проводити записи однорідних господарських операцій в міру їх здійснення на протязі місяця чи періоду виконання робіт [4].

Мале підприємство обирає спрощену форму бухгалтерського обліку, виходячи з потреб свого виробництва і управління, яка застосовується при обліку основних засобів, виробничих запасів [4].

Відповідно до методичних рекомендацій передбачено ведення відомостей від 1-м до 5-м, а узагальнення облікових даних в оборотно-сальдовій відомості. Спрощена форма бухгалтерського обліку може застосовуватися за двома видами: простою та з використанням регістрів обліку майна малого підприємства.

Регістр «Журнал Головна» застосовується на невеликих підприємствах зі спрощеним планом рахунків. Регістр «Журнал Головна» відображає облік синтетичних рахунків у систематичному і хронологічному порядку. На початок звітного періоду вводиться сальдо за рахунками робочого плану рахунків. Кожного дня до журналу вносяться обороти за дебетом і кредитом кореспондуючих рахунків і вказується документ, на основі якого відбулася господарська операція. Облікова інформація малого підприємства повинна відображати фінансово-господарські та організаційно-технологічні особливості діяльності [4].

Можна підкреслити, що в теперішньому періоді у бухгалтерському обліку малих підприємств існують такі  проблеми як складність застосування окремих П(С)БО, складність формування облікової політики малого підприємства, складність методик обліку витрат для малих підприємств [1].

 

Література:

1. Андрющенко Г. Актуальні питання формування облікової політики малих підприємств// Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. -  № 11. - С. 10-14

2. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. № 996-ХІV із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 11.05.2000 р. № 1707-ІІІ, від 08.06.2000 р. -  № 1829- ІІ.

3. Козярук О.А. Організаційний процес бухгалтерського обліку на підприємствах малого бізнесу// http://kprda.gov.ua .- 30 Березеня 2010.

4. Шилова Т.С., Балюк Т.К. Особливості організації обліку на підприємствах малого бізнесу // http://intkonf.org/shilova-ts-balyuk-tk-osoblivosti-organizatsiyi-obliku-na-pidpriemstvah-malogo-biznesu. - Вінницький торговельно-економічний інститут КНЕУ. - Рубрика: Соціум. Наука. Культурa, Економіка. – 2010.