К.е.н., доцент Холод В.В., Резнікова Л.С.

Донецький національний університет Економіки і торговлі

імені Михайла Туган-Барановського

Корпоративні конфлікти та шляхи їх подалання

Система корпоративного управління і корпоративного законодавства є одним з основних факторів економічного росту. Однак на сьогодні корпоративна культура українського бізнесу перебуває на стадії становлення. У зв’язку з цим запобігання і цивілізоване вирішення корпоративних конфліктів необхідне як для окремо взятого суб’єкта господарювання, так і для економіки країни в цілому.

Під корпоративними конфліктами в акціонерних товариствах (АТ) розуміють істотні розбіжності між акціонерами АТ і самим товариством в особі його органів управління та посадових осіб, а також між акціонерами АТ щодо питань фінансово-господарської діяльності, корпоративного управління товариством, викликані різним розумінням акціонерами і посадовими особами АТ окремих положень корпоративного законодавства України.

Останні кілька років економіку України все сильніше збурюють «корпоративні війни», і в першу чергу – так звані агресивні поглинання, захват контролю над суб’єктами господарювання з використанням незаконних методів, масовими порушеннями прав і законних інтересів акціонерів. Часом корпоративні конфлікти набувають крайніх форм: силовий захват підприємств. Дуже часто корпоративний конфлікт супроводжується порушенням прав тієї або іншої групи акціонерів та  порушенням норм законодавства і  практично завжди конфлікт призводить як до прямих витрат, пов’язаних з його розв’язанням та ліквідацією негативних наслідків конфлікту, так і до витрат непрямих. За винятком, можливо, досить специфічних галузей бізнесу, наприклад, таких, як шоу-бізнес, де конфлікт (скандал) найчастіше сприяє зростанню популярності, інтересу публіки до продюсованого (фінансованого) інвестором проекту, до його виконавця.

Тому більшість інвесторів, які вкладають свої кошти в розвиток підприємства та очікують від нього прибутку, ставляться  до конфлікту, як правило, різко негативно. Для найшвидшої ліквідації конфлікту інвестор готовий витратити непропорційно великі ресурси і вдатись до неадекватних дій.

Коли ми говоримо про корпоративні конфлікти в АТ, то перший, основний принцип корпоративного конфлікту є одним із джерел організаційного і економічного розвитку АТ. Такі конфлікти закладені в самій природі АТ.

 Найважливішими особливостями організаційно-правової і економічної природи класичного АТ, що неминуче породжують конфлікти різної величини і виду, є:

·     наявність низки самостійних акціонерів-співвласників, економічні підходи та інтереси яких щодо АТ не збігаються;

·     різна кількість акцій, якими володіють акціонери, і, як наслідок, різний обсяг їх відповідних прав у АТ, контролю над АТ і ризиків інвестування в АТ;

·     “поділ влади” в АТ на “законодавчу” (загальні збори акціонерів, наглядову раду), “виконавчу” (правління) і “судову” (ревізійна комісія);

·     відмежування “реальних” власників (акціонерів) від “реальної” власності (майна АТ) за допомогою інститутів акції і юридичної особи (АТ);

·     наявність власників-акціонерів і найманих працівників (керівництво, інший персонал АТ);

·     взаємодія АТ, його акціонерів і менеджерів із широким колом контрагентів, економічні підходи і інтереси яких щодо АТ не збігаються з інтересами АТ (господарюючі суб’єкти, влада, засоби масової інформації, політичні групи тощо).

Тому для вирішення питання корпоративних конфліктів необхідно реформувати українське законодавство. Тобто змінити його так, щоб кваліфіковані юристи не використовували в корпоративних конфліктах такі прийоми, як зловживання правом, використання неточностей і суперечностей в законодавстві, корпоративний шантаж та інші.

Корпоративні конфлікти перешкоджають також розвитку фондового ринку як інструменту залучення фінансування корпоративні конфлікти негативно впливають на залучення інвестицій в Україні у зв’язку з тим, що, як правило, їх результатом є порушення майнових прав сторони (інвестора, кредитора тощо).

Світовий досвід свідчить, що корпоративні конфлікти є неминучими. Проте лавиноподібне зростання їх кількості в Україні останнім часом змушує серйозно замислитися про причини їх виникнення та шляхи подолання.

Для створення дієвого механізму вирішення цих проблем необхідно додатково законодавчо передбачити такі  положення:

·        уточнити перелік категорій корпоративних спорів,  що належать до виключної підсудності господарського суду, включаючи справи за позовами до реєстраторів власників іменних цінних паперів акціонерних товариств;

·        встановити норму про обов’язкове об’єднання в одне провадження пов’язаних між собою вимог, які випливають з одного корпоративного спору, що повинно вирішити проблему ініціації безлічі судових розглядів, спрямованих на зміну корпоративного контролю;

·        передбачити норму про застосування заходів забезпечення позовів на вказані вимоги виключно господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи;

·        забезпечити розкриття інформації про ініційований судовий розгляд, пов’язаний з корпоративним спором, з метою недопущення приховування від іншої сторони факту свого звернення до суду.

Отже, необхідно системно підходити до вирішення проблеми  корпоративних конфліктів в АТ. Фрагментарні кроки у цьому напрямку не забезпечать досягнення цілі, а лише ускладнять засоби ведення «корпоративних конфліктів».

 

Література.

1.     www.yur-gazeta.com

2.     www.corpravo.com