Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

 

Комліченко О.О.

Херсонський державний аграрний університет, Україна

 

Диверсифікація діяльності аграрних підприємств як основа підвищення конкурентоспроможності

 

Успіх підприємства в умовах ринкової економіки залежить від здатності адаптуватися до змін у середовищі його діяльності: передбачати і змінювати структуру виробництва, розробляти і впроваджувати у виробництво нові види продукції і технології, правильно визначати напрями інвестицій тощо. Отже, практичне вирішення проблем стабілізації доходів, зменшення ризиків та збільшення кредитних можливостей залежить від розширення галузевого діапазону діяльності підприємства та входження його в нові сектори ринку. Тому дослідження видів диверсифікації та їх впровадження  в діяльність аграрних підприємств є актуальним.

Метою дослідження є обґрунтування основних напрямів диверсифікації діяльності аграрних підприємств та визначення її впливу на підвищення конкурентоспроможності.

Диверсифікація діяльності підприємства, на думку Саєнко М.Г., означає оновлення товару і ринку підприєм­ства одночасно, вихід за межі основного бізнесу, яким підприємство займалось досі, проникнення в нові галузі та сфери економіки. Ковтун О.І. зазначає, що диверсифікація полягає в урізноманітненні бізнесу підприємства. У західній економічній науці «диверсифікація» означає проникнення підприємств у нові для них сфери діяльності, які не пов’язані з основним виробництвом. 

На наш погляд, диверсифікацію слід застосовувати в наступних випадках:

   коли спостерігається стагнація ринку, падіння попиту або підприємство має монопольну позицію;

   коли має місце перевищення запасу капіталу і виникає потреба в його використанні;

   коли підприємство втрачає можливість отримати додатковий прибуток на традиційному ринку внаслідок зниження конкурентоспроможності.

Основними напрямами диверсифікації діяльності аграрних підприємств є: продукція, технологія виробництва, споживачі, постачальники, засоби фінансування, ринки.

Нами визначені наступні види диверсифікації діяльності аграрних підприємств (рис. 1):

   традиційна диверсифікація передбачає збереження діючого виробництва з розширенням асортименту спорідненими видами продукції (концентрична); або освоєного ринку з продукцією, технологія виробництва якої дещо відмінна від виробництва основної продукції (горизонтальна, вертикальна);

   нетрадиційна диверсифікація полягає у зверненні до нових продуктів, ринків (конгломератна).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Види диверсифікації діяльності аграрного підприємства

Концентрична диверсифікація в сільському господарстві може здійснюватись за рахунок екологічно чистого виробництва молока, м’яса, овочів, фруктів; виробництва органічних добрив.

Горизонтальна диверсифікація спрямована на вирощування нових високорентабельних культур (ріпаку, сої, соняшнику) та відгодівлі тварин (страуси, шиншили тощо).

Вертикальна диверсифікація представлена переробкою сільськогосподарської продукції (диверсифікація вперед), розвитком насіннєвого господарства (диверсифікація назад).

Перехід в галузь, не пов'язану з поточною діяльністю підприємства, є конгломератною диверсифікацією. Вона здійснюється шляхом створення об'єднання підприємств багатьох галузей, які не пов'язані між собою технологічним ланцюгом. Ці під­приємства діють як самостійні і лише фінансово та адміністра­тивно залежать від головного. Прикладом конгломератної диверсифікації в сільському господарстві може служити виробництво сільськогосподарської продукції поряд з розвитком ремесел, наданням транспортних та побутових послуг, будівництвом об’єктів сільськогосподарського та побутового призначення.

Маркетингова диверсифікація передбачає освоєння нових ринків, створення власної торгівельної мережі, організацію післяпродажного обслуговування.

Фінансова диверсифікація реалізується через залучення позикових коштів від різних кредиторів з різними термінами погашення, розміщення тимчасово вільних коштів на депозитних рахунках декількох фінансових установ,  інвестиції в різні види цінних паперів тощо.

Техніко-технологічна диверсифікація полягає у впровадженні інновацій, нових видів с.-г. техніки, устаткування.  

Прикладом диверсифікованого підприємства є створений у селищі Нововоронцовка Херсонської області холдинг "Тавр&Я". Холдинг розгортає діяльність в різних сферах, виконуючи в кожній з них специфічні функції: сільське господарство, переробка, виробництво, торгівля, надання послуг населенню. До структури холдингу входять:

1. Ковбасний цех МПП "Таврія", який займається виробництвом високоякісних ковбас і делікатесів. У їх асортименті більше 30 найменувань ковбасних виробів і 15 видів копченини. Важливо відмітити, що ковбасні вироби виготовляються по традиційних і новітніх технологіях і рецептурі, а також використовується у виробництві відбірна, екологічно чиста сировина власного виробництва.

2. Молокозавод МПП "Таврія", виробляє широкий асортимент молочних продуктів - молоко, кефір, сметана, ряжанка, сироватка, сир в асортименті, плавлені сирки, сир, масло, бринза.

3. Науково-виробнича фірма "Насіння-сервіс" є сировинною базою для промислових підрозділів МПП "Таврія". Підприємство робить ставку на застосування біологічних засобів захисту сільськогосподарських культур, які вирощуються при дотриманні усіх агротехнічних вимог. Основні напрями діяльності: вирощування зернових культур; овочівництво; тепличне господарство; інтенсивні сади і виноградники; тваринництво.

4. ДСП "Млин-сервіс", напрями господарської діяльності якого розгортаються у сфері переробки зернових, розвитку борошномельного виробництва, комбікормів, випуску макаронних, кондитерських виробів, хлібопеченні, напівфабрикатів.

5. Кондитерський цех "Тавр&Я" випускає широкий асортимент (торти, короваї, піца, тістечка, пиріжки, рулети, піроги печиво - більше 55 позицій) свіжої продукції, яка користується великою популярністю.

6. Хлібозавод "Тавр&Я". Шляхом умілого поєднання традиційних рецептів і сучасних технологій підприємство виробляє продукцію високої якості і широкого асортименту (42 найменування хлібобулочних виробів - хліб, сайки, батони, багети пампушки, булочки, пиріжки, рулети, плюшки, рогалики). На підприємстві постійно ведеться робота по розробці нових оригінальних рецептур, розширенню асортименту впровадженню нових сучасних видів упаковки.

7. Макаронний цех "Тавр&Я" на оновленій лінії випускає 8 видів вакуумних макаронних виробів

8. Відкрите акціонерне товариство "Нововоронцовська харчосмакова фабрика" є найбільшим переробним підприємством на території Нововоронцовського району. Основним видом діяльності є виробництво консервації, кетчупу, гірчиці, оцту, томатної пасти. Консервації МПП "Таврія" - багатократні володарі срібних і золотих нагород в професійних дегустаційних конкурсах безалкогольних, слабоалкогольних напоїв і соків Міжнародної виставки індустрії напоїв.

9. Завод по виготовленню безалкогольних напоїв - сучасне підприємство по випуску мінеральної води і безалкогольних напоїв. Основною продукцією є лікувально-столова мінеральна вода "Воронцовська". Мінеральна вода добувається з природного джерела, розташованого в екологічно чистому районі. Мінеральна лікувально-столова вода "Воронцовська" - володар Золотої медалі в номінації "Води мінеральні природні лікувально-столові" ІХ Міжнародного форуму виробників продуктів харчування і напоїв World Food і ГРАН-ПРІ ІХ Міжнародного форуму виробників продуктів харчування і напоїв World Food Ukrainе.

Торговельна мережа фірмових магазинів "Продукти від виробника "Тавр&Я"" налічує більше 60 торговельних точок. Широка мережа таких магазинів в Херсонській і Дніпропетровській областях. У Херсонському регіоні в містах Херсон, Каховка, Нова Каховка, Берислав, Генічеськ, Скадовськ і у Нововоронцовському районі; у Дніпропетровському регіоні - Нікополь, Кривий Ріг, Орджонікідзе. До кінця поточного року планується відкрити ще 24 магазини. Натуральна основа, різноманітність смаків, доступна ціна. Усе це - продукція власного виробництва фірми "Тавр&Я". Усі магазини торговельної марки - це фірмові магазини сімейного типу. Асортимент продукції власного виробництва налічує більше 500 видів.

Філіали холдингу розташовані у таких містах: Херсон, Нова Каховка, Генічеськ, Запоріжжя, Львів, Київ, Кривий ріг, Нікополь, Орджонікідзе. Торгові представництва – м. Луганськ ("ТД Белінда"); м. Ялта (ПП "Екатерина и Ко");  м. Донецьк (ВАТ "ДоноптБакалея"); м. Житомир (ВАТ «ДМ-Продукт»).

Диверсифікація може забезпечити підприємству ряд конкурентних переваг. Вона є важливим засобом управління фінансовими ризиками. Диверсифіковане підприємство має змогу компенсувати спад збуту на ринку одних товарів його зростанням на інших. Тому такі підприємства відзначаються вищою фінансовою стійкістю, особливо в умовах мін­ливого зовнішнього середовища, інфляції, неплатежів, низької платоспроможності населення та ін.

Диверсифікація дає змогу підприємству повніше використовувати свої матеріальні ресурси, землю та робочу силу. Це сприяє пом’якшенню сезонності виробництва, підвищенню зайнятості працівників, отриманню додаткового доходу. Аграрні підприємства збільшують обсяги виробництва тих видів продукції, які користуються попитом і реалізуються за більш високими цінами, а скорочують виробництво продукції, по якій стала проявлятися несприятлива кон’юнкту­ра ринку.

Диверсифікація дозволяє отримувати синергічний ефект і тим самим, за однакових інших умов, підвищувати ефективність виробництва.

Отже, диверсифікація стабілізує діяльність, робить аграрне підприємство менш вразли­вим до кризових явищ. Завдяки цьому диверсифіковані підприємства більш стійкі та конкурентоспроможні, ніж вузькоспеціалізовані. Вони мають можливість пе­реливати капітал у найприбутковіші галузі. Тому, диверсифі­кація - це організаційно-економічний фактор підвищення ефективності виробництва і конкурентоспроможності.

 

Література:

1.     Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємства: [підручник] / В.Г.Андрійчук. - [2-ге вид., доп. і перероб.]. – К.: КНЕУ, 2002. – 624 с.