История /1. Отечественная история

 

Спіркіна О. О.

Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, Україна

Творчий шлях тріо бандуристів «Вербена»

 

У сучасний період розвитку українського суспільства перед громадськістю України гостро постала проблема духовного розвитку нації. Її розв’язання залежить переважно від позиції та діяльності української інтелігенції, яка, як інтелектуальна еліта держави, повинна бути генератором і суспільним транслятором культурних і духовних цінностей. Окрім того, в зв’язку з розвитком в останні роки історичної регіоналістики, ми вважаємо за доцільне висвітлити творчість відомого на весь світ черкаського тріо бандуристів «Вербена». Їх вклад у розвиток духовності нації неможливо оминути.

         Колектив був створений в 1983 році професором Національної музичної академії Сергієм Васильовичем Баштаном (народився 21 січня 1927 року в селі Великий хутір Черкаської області) в м. Києві, а з 1988 року тріо працює вже в Черкаській обласній філармонії.

         Тріо складається з трьох жінок-бандуристів: Людмили Анатоліївни Ларікової (лірико-колоратурне сопрано), Лідії Іванівни Зайнчківської (драматичне сопрано) та Ольги Іванівни Калини (мецо-сопрано). Вони лауреати та переможці численних конкурсів, в тому числі лауреати Міжнародного конкурсу бандуристів імені Гната Хоткевича, нагороджені I премією, оскільки тріо визнано кращим в Україні (1993 р.), Заслужені артистки України (1993 р.), а з 1999 року їм присуджено звання Народного артиста України.

Назву «Вербена» для колективу придумали самі учасниці. Вона дуже поетична та вдала, оскільки співвідноситься з легендою про магічну гілочку вербени, що зцілює рани серця, і стала співзвучною чудодійній силі їх мистецтва.

«Вербена» дала понад три тисячі концертів, побувала у 20 країнах світу, а саме, в усіх областях України, в Молдові, Росії (Сибір, Далекий Схід, Москва), Казахстані, Австрії, Йорданії, Чехії, Кубі, Польщі, США, Лаосі, Нікарагуа тощо. У 1989 році колектив бере участь у Днях літератури і мистецтв України в Казахстані. Тріо часто виступає на святкових концертах в Києві у Палаці культури «Україна», на фестивалях «Осіннє золото», «Київська весна», на щорічному Міжнародному Шевченківському святі «В сімї вольній, новій…». У 1992 році бандуристки беруть участь в урочистостях, присвячених 150-річчю з дня народження М.В.Лисенка у місті Києві. У 1995 році вони учасники Днів літератури і мистецтв України в Білорусії, а в 1997 році – в Росії.  Їх виступи завжди супроводжувалися великим успіхом, публіка тепло приймала і приймає черкаських бандуристок.

Кожна учасниця тріо, окрім зовнішньої краси, має чарівний та виразний голос. Лірико-колоратурне сопрано Людмили Ларікової, драматичне Лідії Зайнчківської та меццо-сопрано Ольги Калини утворюють неповторне акордове звучання, емоційна виразність та образна сценічна завершеність роблять виконавчий діапазон одного з провідних творчих колективів України напрочуд широким і багатогранним. У їх репертуарі кращі українські естрадні пісні, що у поєднанні з бандурою звучать яскраво і свіжо. Крім чудових стилізованих народних костюмів, вони вбираються у вишукані, напрочуд гарні сукні, що по-новому підкреслюють їх вроду. Вперше в історії бандури колектив заспівав у супроводі духового та симфонічного оркестрів, їм акомпанував Національний оркестр народних інструментів. Підсилені оркестром голоси «Вербени» зазвучали новими барвами і відтінками. Ці виступи у столиці України мали надзвичайний успіх.

Про тріо «Вербена» створено чимало музичних фільмів: «Пісенне намисто», «Якось у «Проліску» (НТКУ), «Літо зоряне», «Де ти, пташино?» (Черкаська обласна державна телерадіокомпанія). Також артистки знімалися у документальній стрічці В. Артеменка «Василь Симоненко».

Нині склад «Вербени» дещо змінився. Людмила Ларікова стала солісткою Черкаської обласної філармонії, а Ольга Калина – солісткою ансамблю «Росава». Сьогодні «Вербена» працює в оновленому складі. До теперішнього складу тріо входять народна артистка України Лідія Зайнчківська, заслужена артистка України Наталія Мамалига та артистка Інга Михаль.

«Мабуть, жоден політик не зробив і не зробить стільки в представленні України, для її пізнання, розуміння і духовної єдності з багатьма народами, як це зробили ці три чарівні жінки. Україну пізнають через музику бандур, красу і милозвучність пісенного слова», захоплено писала про гастролі «Вербени» у США газета «Ньютон ньюс».

Література:

1.     Бушин М.І., Лазуренко В.М., Мащенко І.Ю., Стрижак Є.М. Черкаси: 1954-2004. – Черкаси: «Черкаський ЦНТЕІ», 2005. – С.274-277.

2.     Указ Президента України «Про відзначення нагородами України працівників творчих колективів Черкаської області за значний особистий внесок у розвиток української культури, вагомі творчі здобутки». –Київ. – № 603/99 від 3 червня 1999 року.

3.     Режим доступу до джерела: htt://who-is-who.com.ua/