Секція «Економічні науки»

Підсекція №9

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ ДОСЛІДНИЦЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ

В Україні у співпраці з науковими інститутами започатковано системну роботу зі створення технопарків – «генераторів і накопичувачів наукових знань». Слід зазначити, що Рада Європи прийняла комюні­ке, спрямоване на модернізацію євро­пейських університетів і перетворен­ня кращих з них у дослідницькі. Ці університети, на відміну від більшості традиційних, прискорено розвивають­ся відповідно до трикутника знань, який поєднує навчання, дослідження та інновації в цілісний і гармонійний про­цес. Дослідницькі університети мають забезпечити якісно новий рівень підготовки фахівців на основі взаєм­ного проникнення та взаємного зба­гачення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, інноваційної  діяльності, освітнього процесу та виробництва.

У сучасних умовах саме дослідницькі університети мають найбільш вагому підтримку з боку держави для проведення наукової й освітньої діяльності. Так, 100 провідних університетів США отримують 95% коштів федерального бюджету на науку і освіту. Підготовка фахівців найвищої кваліфікації також зосереджена в дослідницьких університетах, поза як 60% усіх докторантів США підготовлено в 50 таких університетах. Міжнародний досвід свідчить також про те, що починаючи із середини ХХ сторіччя відбувається поєднання понять «елітний університет» і «дослідницький університет».

Київською політехнікою зроблені перші суттєві кроки щодо наближення до зазначеної моделі дослідниць­ких університетів. Традиційно розвинута в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» навчальна й дослідницька робота на інституціональному рівні  доповнена третьою компонентою трикутника знань - інноваційною. Законом Украї­ни було створено науковий парк "Київська політехніка" з метою органічного поєднання досліджень з виробництвом і ринковою реаліза­цією високотехнологічної продукції та  постійним кадровим супроводжен­ням цього процесу.

Відповідно до цього статусу перед університетом постає завдання підготовки кадрів і проведення наукових дослід­жень для "проривного" розвитку економіки України по групі пріори­тетних напрямків. Однією з передових форм сучасного наукового розвитку провідних технічних університетів та дослідницьких центрів світу є «науковий парк». Це новий термін не тільки для Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Науковий парк - це певне інноваційне середовище, в якому є можливість створювати     нові         конкурентоспроможні    технології,     нові     системи,     нові високотехнологічні розробки тощо.

«Київська політехніка» широко використовує досвід створення наукових парків провідних країн. Наукове місто Кіста - це район Стокгольма (Швеція). За сприяння районної влади там на базі Королівського технологічного університету було створено наукове місто за участю малих підприємств з дуже цікавою тематикою для розвитку сучасного інформаційного суспільства, де працюють сотні малих інноваційних структур. Технополіс, так він називається в Туреччині, в Середньосхідному технічному університеті в місті Анкара має товарообіг - 65 мільйонів доларів США на рік. 175 компаній працюють на сьогодні в цьому інноваційному середовищі столиці Туреччини.

На базі Київського політехнічного інституту відбулася 21-а Міжнародна конференція й засідання генеральної асамблеї Комітету даних для науки та технологій (CODATA). Діяльність CODATA спрямована на підвищення якості та надійності даних у всіх важливих галузях науки і техніки, покращення управління ними та їх доступності. CODATA – це ресурс, який забезпечує доступ учених та інженерів до міжнародних баз даних з метою підвищення їх інформованості, надання можливостей для прямої співпраці та здобуття нових знань. Особлива увага приділяється проблемам управління даними, які є загальними для різних галузей науки. Проведення Міжнародної конференції на базі НТУУ «КПІ» підтверджує важливу роль українських науковців у міжнародному співробітництві.

Слід зазначити, що відбулося урочисте відкриття першого в СНД Інституту підприємництва Cisco, створеного компанією Cisco спільно з НТУУ «КПІ». Компанія Cisco є світовим лідером у галузі обладнання і технологій для комп’ютерних мереж. Університет співпрацює з компанією вже не один рік. Ця співпраця розпочалася під час створення першої черги науково-освітньої мережі URAN. Згодом в НТУУ «КПІ» було відкрито Академію Cisco, в якій фахівці можуть підвищувати кваліфікацію в галузі мережевих технологій.

Серед необхідних кроків, які повинні бути зроблені задля активізації інноваційної політики, варто також визначити наступні завдання. Необхідно створити програму розвитку інноваційної структури. Таким чином формується чітка система державної підтримки розвитку технополісів, технологічних та промислових парків, технологічних інкубаторів, інноваційних центрів. Вже створено 12 регіональних центрів інноваційної діяльності, завершено формування інформаційної мережі, що їх об’єднує. Це дозволить скоротити шлях продукції від винаходу до споживача. Вітчизняна інноваційна система повинна забезпечити інтеграцію освіти, науково-технічної сфери та виробництва задля повного задоволення попиту української економіки на високотехнологічну продукцію.