Полтьева І. А. к.е.н., Радько О. В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 

ім. М. Туган - Барановського

 

 

 

ДОСЛІДЖЕННЯ СУТНОСТІ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

 

 

 

Функціонування суб'єктів господарювання в умовах сучасного економічного розвитку країни, який визначається нестабільністю економічної системи та іншими дестабілізуючими чинниками, впливом жорсткої конкуренції, зростанням рівня фінансових ризиків, вимагає забезпечення стабільного фінансового стану підприємств.

 

Останнім часом проблема управління фінансовим станом підприємств стоїть у центрі уваги сучасних наукових досліджень. Питання дослідження фінансового стану підприємства висвітлено у працях багатьох вчених, таких як В.Г. Бєлоліпецький, І.О. Бланк, А.М. Поддєрьогін, В.М. Родіонов, М.А. Федотов та інших.

 

Теоретичне визначення поняття «фінансовий стан підприємства» є принциповим з огляду на його подальше практичне використання, оскільки дослідження законодавчих нормативних документів свідчить про відсутність єдиних підходів щодо трактування цього поняття.

 

Так, у методичних рекомендаціях щодо аналізу фінансово-господарського стану підприємств та організацій Державної податкової адміністрації України (лист № 759/10/20-2117 від 27.01.1998) відзначається, що «фінансове положення (стан) є комплексним поняттям і відображає рейтинг підприємства на фінансовому ринку, його кредито- і податкоспроможність і характеризується системою показників, які визначають на конкретну дату».

 

Практично аналогічно визначається сутність поняття «фінансовий стан» і в інших нормативних документах. Зокрема, положенням про порядок здійснення аналізу фінансового стану підприємств, що підлягають приватизації, затвердженим наказом Міністерства фінансів України та Фонду державного майна України від 26.01.2001 №49/121, фінансовий стан підприємства визн­чається як сукупність показників, що відображають наявність, розміщення івикористання ресурсів підприємства, реальні і потенційні можливості підприємства.

 

Наведемо точку зору авторів дослідження теоретичних основ фінансового стану підприємства В.М. Родіонової та М.А. Федотової, які відзначають, що «наявність власних оборотних коштів, їх збереження, співвідношення між власними та залученими оборотними коштами характеризують рівень фінансової стійкості підприємства, його становище на фінансовому ринку, можливості додаткової мобілізації фінансових ресурсів за допомогою випуску цінних паперів».

 

Аналогічною є позиція В.Г. Бєлоліпецького, який визначає, що найважливішою характеристикою фінансового стану є величина або наявність власних оборотних коштів.

 

На думку А.М. Поддєрьогіна, зазначено, що «фінансовий стан - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, ви­значається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використан­ня фінансових ресурсів».

 

І.О. Бланк для висвітлення питань фінансового управління пропонує по­няття «фінансова позиція». На думку І.О. Бланка, фінансова позиція є станом обсягу та структури активів, капіталу, а також основних фінансових результатів діяльності підприємства на певну дату. Фінансова позиція є предметом аналізу та оцінки з метою виявлення реального фінансового стану підприємства. Фінансовий стан — це рівень збалансованості окремих структурних елементів активів та капіталу підприємства, а також рівень ефективності їх використання.

 

Отже, дослідивши сутність поняття «фінансовий стан» та проаналізувавши різні точки зору щодо його визначення, пропонується визначити концептуальні основи цього поняття:

 

1. Фінансовий стан - це результат фінансово-господарської діяльності

 

підприємства.

 

2. Фінансовий стан - це поняття, сутність якого проявляється як у статиці, тобто на певний момент часу, так і в динаміці, тобто в характеристиці діяльності підприємства у визначеному періоді.

 

3. Фінансовий стан — поняття, яке характеризується не тільки такими складовими елементами, як платоспроможність і фінансова стійкість.

 

4. Фінансовий стан – це міра забезпеченості підприємства необхідними фінансовими ресурсами і ступінь оптімальності їх розміщення.

 

Визначення основних положень сутності поняття «фінансовий стан» дає змогу сформулювати таке визначення: фінансовий стан підприємства — це сутнісна характеристика діяльності підприємства у певний період, що визначає реальну та потенційну можливість підприємства забезпечувати достатній рівень фінансування фінансово-гооподарської діяльності та здатність ефективно здійснювати її в майбутньому.