Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Яцкевич І.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова

Пропозиції щодо розвитку  малого підприємництва

в галузі зв’язку

Мале підприємництво  відіграє значну роль у національній економіці країни, тому що створює інноваційне середовище, вирішує проблеми нестабільності економічної політики держави, підвищує ефективність і конкурентоспроможність існуючого економічного середовища.

В Україні склалася ситуація, коли задекларована державою всебічна підтримка малого підприємництва має досить слабке практичне втілення, яке неспроможне змінити ситуацію на краще. Водночас, розвиток малого підприємництва потребує постійної державної підтримки, оскільки це пояснюється його економічною слабкістю, орієнтацією на попит та пропозицією місцевого ринку, локальною платоспроможністю населення та ін. [1].

Підсумки розвитку економіки України в минулому році показа­ли кількісне та якісне покращен­ня показників становища малого під­приємництва [2]. Основними заходами в цьому стало забезпе­чення реалізації державної регу­ляторної політики у сфері під­приємництва та підготовка до впровадження регуляторної політики у сфері господарської діяльності, в тому числі і в галузі зв’язку.

Галузь зв'язку робить значний вклад у регіональний розвиток економіки країни.  Місцева влада повинна застосовувати всі можливості для стимулювання зростання підприємництва і його підтримки, виходячи з місцевих особливостей і обсягів наявних засобів. Мале підприємництво в галузі зв’язку повинне стати базою для формування раціональної структури місцевого господарювання з урахуванням особливостей регіону.

Для ефективного функціонування малого підприємництва в галузі зв’язку необхідний розвиток законодавчої та нормативної бази, що буде регулювати їхню діяльність і враховувати специфіку галузі зв'язку. Удосконалювання законодавчої бази та правового регулювання підприємницької діяльності через систему законів прямої дії дозволить створити умови, що сприятимуть зростанню підприємництва й усуванню адміністративного втручання в діяльність малого підприємництва.

Надання рівних умов усім суб'єктам для входу на ринок зв'язку, усунення адміністративних бар'єрів, регламентація контролюючих функцій держави, посилення державної підтримки підприємців повинні стати головною складовою законотворчої діяльності держави, спрямованою на активізацію підприємницької діяльності в галузі зв'язку України.

Основні напрями державної підтримки, які дозволяють реалізовувати потенційний ефект від розвитку й функціонування суб'єктів малого підприємництва:

-       формування сприятливого підприємницького клімату, усунення нормативно-правових, адміністративних і організаційних бар'єрів;

-       розширення доступу малого підприємництва до фінансових ресурсів;

-       системний розвиток інфраструктури для надання малим підприємствам інтегральної фінансової, матеріальної, інформаційної, консультаційної й організаційно-методичної допомоги щодо їхнього створення й розвитку у галузі зв'язку.

Розвиток малого підприємництва в галузі зв'язку, надання якісних послуг і збільшення обсягів послуг (робіт, продукції) буде залежати від наступних умов:

1. Усунення адміністративних обмежень для розвитку малого підприємництва у зв'язку, що негативно впливають на підприємницький клімат. Через це особливо важливою стає потреба в масштабній ревізії повноважень регулюючих органів в упорядкуванні дозволених, контрольних і наглядових функцій держави стосовно суб'єктів.

Стає доцільним скоротити і чітко регламентувати перевірки підприємств які проводяться різними відомствами. Застосування державних регулюючих механізмів потрібно обмежити тільки завданнями забезпечення безпеки і якістю надаваних послуг, захисту інтересів соціально уразливих груп населення; законодавчо передбачити значне спрощення системи бухгалтерського обліку й спрощення  реєстрації малих підприємств.

Однією з актуальних проблем у розвитку малого підприємництва є проблема неподаткових платежів, що стягуються численними контролюючими органами влади.

2. Необхідність зменшення податкового навантаження, насамперед для підприємців-початківців. Необхідно ввести мораторій на внесення змін у податкове законодавство, які погіршують положення малого підприємництва щодо розробки нової системи оподатковування.

Доцільним є спрощення системи оподатковування для малих підприємств і розробка для підприємців і юридичних осіб, що відносяться до категорії малого підприємництва, спрощених форм податкових декларацій. Податки з малого підприємництва повинні повністю надходити в регіональні й місцеві бюджети. Тим самим регіони будуть зацікавлені в зборі таких платежів і, отже, у розвитку малого бізнесу. У той самий час граничні ставки податків на малі підприємства повинні бути зафіксовані на федеральному рівні. У цьому випадку мале підприємництво буде захищено від зайвого тиску в регіонах.

3. Концентрація фінансових засобів, що надходять на підтримку малих підприємств із державного й регіонального бюджетів і позабюджетними джерелами за такими пріоритетними напрямками, як:

-       створення системи гарантій (поручництв);

-       ефективне використання можливостей фінансового лізингу, аутсорсингу і венчура як гнучких фінансових технологій та одночасно конструктивних способів ведення підприємницької діяльності;

-       формування за активної участі держави венчурних фондів для фінансування проектів щодо створення нових послуг, технологій і устаткувань за надання якісних послуг зв'язку;

-       створення із використанням державного майна сучасних елементів інфраструктури - бізнес-інкубаторів, наукових та інноваційних парків;

-       надання підтримки малим підприємствам у вирішенні фінансово-майнових проблем, пов'язаних з орендою нерухомості.

4. Систематизація інформації про потреби малих підприємств у кваліфікованих кадрах і реалізація програми підготовки фахівців у галузі зв'язку, що володіють навичками в області фінансів, маркетингу й менеджменту і ознайомлені зі специфікою діяльності малих форм власності.

Рекомендовані пропозиції щодо розвитку малого підприємництва в галузі зв'язку сприяють прискореному розвитку даних суб'єктів, використанню їх потенційних можливостей, перетворенню їх на діючий механізм вирішення економічних і соціальних проблем, збільшенню кількості малих підприємств, зміцненню економічної бази регіонів, позитивному впливу на вирішення проблем безробіття, наданню якісних послуг у галузі зв'язку.

 

Література

 

1.          Яцкевич І.В. Регіональна соціально-економічна політика розвитку малого підприємництва в Україні // Экономические инновации. Вып. 29. Региональные экономические системы в экономическом, социальном и экологическом пространстве: статті / І. В. Яцкевич. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2007. – С. 227-231.

2.          Державний комітет статистики України. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.