Ізмайлова Н.В, Онопрієнко М.Е.

КЕІ ДВНЗ “КНЕУ ім.Вадима Гетьмана”

Причини та наслідки світової фінансової кризи для металургійного комплексу України

У світі поширюється  фінансова криза. Більшість експертів причинами цієї кризи називають проблеми в американській економіці, що виникли внаслідок різкого скорочення заощаджень, зростання дешевих кредитів, неадекватного споживання та формування складної ситуації передусім на ринку ризикованих іпотечних цінних паперів, так званих “subprime mortgages”.

Національна економічна система досить інтегрована у світове господарство, не могла залишитися осторонь світових процесів, в наслідок іпотечної кризи в США.  І порушення макростабільності на зовнішніх ринках мало знайти відгук у внутрішніх процесах в Україні, а саме у сфері металургійного комплексу [1].

Іпотечна криза у США, що розрослася до масштабів світового фінансового колапсу, також підкосила ринок чорної металургії у багатьох країнах, зокрема Україні. Будівництво заморожено в США та Європі, частково у країнах СНД. Згідно зі статистичними даними, на початку 2008 року залізорудна сировина на світовому ринку подорожчала на 65% (для українських споживачів) — майже удвічі, газ (для вітчизняних металургів) — на 40% [3]. Унаслідок зростання вартості сировини металурги почали підвищувати ціни на свою продукцію. Подорожчання призвело до масового скуповування металопродукції трейдерами: торгівці очікували подальшого підвищення цін, а тому запасалися товаром, розраховуючи в майбутньому продати його дорожче.

Аналітики визначають основні причини виникнення такої ситуації, зокрема: спекулянтів, які пішли з традиційних інвестиційних ринків й переключилися на капіталовкладення у чорні метали. Також в умовах шаленого зростання цін більшість європейських, американських, азійських та українських металургів працювали за спотовими контрактами. Ще однією причиною занепаду стало посилення конкурентних позицій Китаю. З 2006 року китайці регулярно переглядають експортну політику, обмежуючи вивезення сталевої продукції низького переділу і напівфабрикатів. Такі заходи призвели до того, що місцеві виробники дедалі більше випускають складний і дорогий прокат.

В наслідок фінансової кризи українські металургійні компанії не лише суттєво зменшують обсяги виробництва та зазнають великих збитків, а й знижують інвестиції у модернізаційні програми. В умовах кризи більшість метпідприємств якщо й інвестуватимуть, то не в розширення виробництва, а в підтримку наявних виробничих потужностей.

На нашу думку, ще одним  досить вагомим наслідком стало коливання курсів валют. У I півріччі 2008-го в Україні через підвищений експорт металургійної продукції збільшились обсяги валютної виручки, внаслідок зростання світових цін на сталь удвічі. У серпні — жовтні метал подешевшав на 30-40%.

Унаслідок світової фінансової кризи акції українських меткомпаній з початку року істотно подешевшали, цінні папери деяких з них у 5-7 разів. Через проблеми з реалізацією продукції і завдяки дешевизні акцій метзаводів досить високою є імовірність продажу деяких вітчизняних металургійних компаній конкурентам уже наступного року. Але  більшість закордонних меткомпаній зазнають фінансових труднощів, при цьому доступ до позикових коштів практично закритий[1].

Отже, вкладення у металургійні акції можуть стати хорошою інвестиційною ідеєю для портфельних інвесторів. Навіть якщо внаслідок кризи папери подешевшають ще більше, у довгостроковій перспективі (3-5 років) їхня вартість може повернутися до докризових значень. Протягом найближчих кількох років інвестори, виходячи з попереднього досвіду,  вкладатимуть в акції підприємств реального сектору світової економіки, тоді як банки та IT-бізнес не матимуть попиту з боку портфельників.

1.        Тимошенко М., Шкарпова О. Залізний пузир //  Український  дiловий тижневик "Контракти" . - № 42. – 2008

2.        www.dt.ua

3.        www.ukrstat.gov.ua