Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

Аспірант М.В.Мозгова

Миколаївський державний гуманітарний університет ім. П.Могили

Процес маркетингового дослідження в землекористуванні

Комплекс екологічного маркетингу передбачає вирішення проблеми щодо регулярної організації і проведення оцінки ефективності використання земельних ресурсів. Це є досить важливим, оскільки стан досліджень ефективності землекористування охарактеризовується на сучасному етапі як кризовий, так академіки УААН Зубець М.В. та Юрчишин В.В. [1,с.26] зазначають, що дана проблема чекає на «…аналіз, оцінку і неупередження, політично не заангажованих висновків і відповідних практичних дій». При цьому, вагомим інструментом вирішення проблеми щодо оцінки ефективності використання земельних ресурсів є маркетингове дослідження економічного, соціального, технічного та законодавчого і регламентаційного та екологічного середовища землекористування. Відзначимо, що на нашу думку, маркетингове дослідження в землекористуванні відрізняється специфікою, яка визначається  обширністю поля дослідження, змістом і кількістю етапів (рис. 1).

З схеми видно, що маркетинг діючи в екологічній площині забезпечить дію в землекористуванні принципу емерджентності («ціле більше за суму його частин»), що об’єднає не тільки цілі соціальних та економічних сфер, а сприятиме симбіозу земельних ресурсів – суспільства – економіки. Позитивною рисою принципу емерджентності є його придатність усунення дисфункціональності системи землекористування, оскільки він цілісно сприяє підвищенню прибутковості землекористування та його світової конкурентоспроможності, водночас із забезпеченням умови екологізації землеробства та виробництва екологічно чистої та екологічно безпечної сільськогосподарської продукції, що закономірно зумовить підвищення якості харчових продуктів, що позитивно відзначиться на здоров’ї та тривалості життя населення.

 

Інші

 
 

 

Рис.1. Схема процесу маркетингового дослідження в землекористування

 

Вивчаючи історичний розвиток екологічного маркетингу, можна виділити наступне. Екологічний маркетинг виник наприкінці 1960–х рр. [2], в час коли  маркетингові дослідження поширилися на проблеми, пов’язані зі зміною зовнішнього середовища. Звідси сформувався новий підхід в маркетингу – під час його діяльності використовується сукупність прийомів, способів забезпечуючих якість навколишнього середовища, екологічну безпеку та ін.

Світова практика розвитку екологічного маркетингу пройшла ряд етапів розвитку – перший, коли маркетинг як самостійна наука вважався панацеєю і за його допомогою намагалися вирішити всі існуючі еколого-економічні та соціальні проблеми та другий, коли його розглядають як одну із функцій управління і одночасно методологією ринкової діяльності. Вітчизняна практика свідчить [3], що застосування маркетингових методів і інструментів, які знайшли визнання за кордоном, без їх попередньої адаптації до економіки України є малоефективним. Зауважимо, вітчизняне землекористування має певну специфіку функціонування за умов свого розвитку. Звідси необхідно розробити теоретико-методологічні основи екологічного маркетингу в такому обсязі і в такій формі, яка б була придатна для вітчизняного землекористування і відповідним чином редагувала зміни в господарський діяльності на землі.

 

Список використаних джерел.

1.                 Зубець М.В., Юрчишин В.В. Проблеми села – в недосконалій аграрній політиці // Науково-практичне видання, 2003, № 9-10.- С. 23-31

2.                 Оклендер М.А. Маркетинг и логистика в предпринимательстве. - Одесса: Ап: НТиЭИ, 1996.- 104 с.

3.                 Балабанова Л.В. Маркетинг: Підручник.- Донецьк, 2002.- 562 с., Маркетинг / Сост., вступ ст.. А.И. Кредисова.- К.: Украина, 1995 .-355с. ***