Мелешкевич Ю.А., ст.викл. Гладкова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Сучасний стан біржового валютного ринку України

Після розпаду Радянського Союзу забезпечення стабільності національних грошей та їхньої реальної ціни, молода незалежна держава не могла здійснювати без відповідної валютної політики. Зрозуміло, що входження недосвідченої української держави у світову спільноту як найбільш врівноваженої валютної національної системи, було неможливим кроком. Проте, сьогодні це досить актуальне питання, яке протягом усіх років незалежності України перебуває на стадії зародження і становлення, так і не спроможне ще набрати повноцінної міжнародної ваги.

На сьогодні валютний ринок в Україні – це переважно міжбанківський ринок, адже саме в ході міжбанківських операцій здійснюється основний обсяг угод із купівлі – продажу іноземних валют. Шляхом проведення міжбанківських операцій на валютному ринку забезпечується обслуговування міжнародного обороту товарів, послуг і капіталів (міжнародних платежів).

Важливе місце в структурі валютного ринку країни займають валютні біржі. За даними 2008 року в Україні існує всього 7 валютних бірж, але більш відомими і перспективними серед них є лише Українська Міжбанківська Валютна Біржа (УМВБ), і ПФТС, незважаючи на це вони всі  функціонують в одних самих напрямах і грають за правилами найвідоміших валютних бірж у всьому світі, таких як: FOREX, NASDAQ і ОMХ.

До того часу, як було організовано УМВБ, існувала валютна біржа при Національному банку. Пізніше більшість із засновників цієї біржі стали її засновниками. УМВБ — це організація, вищим органом якої є збори засновників, потім — біржовий комітет, уповноважений вирішувати всі стратегічні питання в період між зборами, і нарешті, Ревізійна комісія, біржовий арбітраж і дирекція, що здійснює поточне управління. До функцій біржового комітету входить розв’язання всіх процедурних питань, внесення змін у правила торгів тощо. Через те, що біржовий комітет формується із засновників біржі, зокрема з представників Промінвестбанку, «Укрсоцбанку», «Укрексімбанку», «Приватбанку»урнал Global Financе у щорічному рейтингу «WORLD’S BEST FOREIGN EXCHANGE BANKS 2008» назвав провідні світові банки у галузі валютних операцій. Найкращим українським банком у галузі міжнародних валютних операцій став «ПриватБанк». Він має найширшу в країні мережу філіалів та відділень, є найбільш технологічно розвиненим банком. Станом на 1 січня 2008 року сума активів цієї фінансової установи сягала 55,233 млрд грн. ), усього 14 осіб без голови, всі його рішення ухвалюються колегіально і покликані обстоювати інтереси учасників валютного ринку. Оскільки, за статутом, біржа — це неприбуткова організація, то сенс її роботи полягає в створенні якомога кращих умов для учасників торгів.

Серед перспектив розвитку біржі — підготовка до торгів монетарними металами і запровадження нових ф’ючерсних контрактів, поліпшення умов розрахунків. У відділу управління моніторингу і регулювання УМВБ, перспективу поліпшення роботи біржі пов’язано із запровадженням нових технологій і, насамперед, зі створенням мережі віддалених терміналів. Суть цієї системи в тому, щоб учасники валютних, фондових і термінових торгів могли укладати угоди, не виходячи із власних офісів. А втім, не виключається й використання біржових терміналів Українську міжбанківську біржу було створено 5 років тому як майданчик з торгівлі валютою. У світі потреби у валютних біржах як таких немає, оскільки в розвинених економіках купівля та продаж валюти відбувається на міжбанківському ринку. Наприклад, Франкфуртська біржа надає свою котирувальну дошку, де всі учасники валютного ринку отримують інформацію про поточні валютні курси. Тому на цій і подібних біржах близько 95% доходів біржі становлять фондова або товарна торгівля. Якщо умовно весь валютний ринок країни станом на кінець 2007 року взяти за 100% , то на біржі було укладено близько 10% операцій, ще 60% валюти продано на міжбанківському ринку, на готівковому ринку — близько 20% і близько 10% — за міждержавними угодами.

Останнім часом валютний ринок України став привабливим для біржі OMX, але після її об’єднання з NASDAQ, що отримала назву NASDAQ OMX Group (ціна угоди склала $3,7 млрд ), професіонали вважають, що це не перешкодить планам виходу OMX на український ринок. Як уже повідомлялося, OMX має намір вийти в Україну шляхом покупки однієї з діючих фондових бірж. «Нам дуже цікава одна з найбільших бірж на Україні: або ПФТС, або Українська міжбанківська валютна біржа»,- заявляли в компанії. В OMX підтвердили, що злиття не скасовує їхню експансію в Україну. На думку президента фінансової компанії «Сократ», об'єднання NASDAQ і ОMХ Group все-таки затягне вихід групи в Україну, тому що «у зв'язку із цією угодою може відбутися корекція стратегії компанії». «У РТС і «Іннекс» буде час, щоб завоювати український ринок (Російська торговельна система купує українську біржу «Іннекс»),- говорить він. Втім, брокери фінансової компанії «Укранет» упевнені, що якщо американці та скандинави вийдуть в Україну, вони складуть серйозну конкуренцію українським біржам. Вони можуть запропонувати продукти, яких у нас немає, наприклад ринок деривативів. Експерти вважають, що прихід OMX і NASDAQ в Україну прискорить консолідацію ринку, бо ці біржі - світові гіганти у своєму «полі» діяльності.

Зараз в Україні працюють ефективно небагато валютних бірж, але на мою думку, у випадку приходу на нашу територію NASDAQ OMX Group, всі українські біржі об'єднаються для створення однієї глобальної , яка буде здатна протистояти фінансовим кризам на території нашої країни, а згодом стане конкурентоспроможною і серед провідних об’єднань валютних бірж світу.

Використана література:

1.     Про затвердження Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України від 24.04.2005 року

2.     http://www.rynok.biz/Default2.aspx?ArticleID=8fb03062-2ad8-42ea

3.     http://www.day.kiev.ua/143873/