Економіка/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Лобас І.А., Гладкова О.В.

 

Донецький національний університет економіки і

торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

СУЧАСНИЙ СТАН ФОНДОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ

 

Іпотечна криза в США відгукнулась далеко за її межами, призвевши до падіння фондових індексів багатьох країн світу, що стало рекордним з 2002 року. Свої позиції на початку року втратили індекси Standard & Poors, російський індекс РТС, європейські індекси, японський індекс Nikkei, гонконгський Hang Seng та індійський Sensex, через що торги на індійському фондовому ринку взагалі було призупинено.

Федеральна резервна система (ФРС) США відразу ж відреагувала позачерговим зниженням облікової ставки відразу на 0,75%. Таке повторюється вперше з часів терактів у вересні 2001 року. Це дозволоило дещо стабілізувати ситуацію на світових фінансових ринках, але подальші дії вимагають застосування й інших методів стимулювання світової економіки.

Ризик глобальних зрушень зберігається в зв`язку з тим, що економіка США страждає від так званого “подвійного дефіциту” і зберігає динамізм здебільшого завдяки припливу грошових коштів. І йдеться не стільки про портфельні інвестиції, скільки про розміщення валютних резервів тих же азіатських країн у державних боргових зобов`язаннях США. Тому жодна країна не зацікавлена в падінні курсу долара.

На початок року український фондовий ринок знаходився у стадії стрімкого зростання. За 2007 рік індекс ПФТС зріс на 136%, продемонстувавши як якісний, так і кількісний стрибок. Окремі позиції принесли по 200-300% доходу. Основною тенденцією такого розвитку була занижена оцінка більшості українських компаній в порівнянні із західними і російськими аналогами.

Найприбутковішими на фондовому ринку в 2007 році були папери металургійних компаній: акції Єнакієвського металургійного заводу зросли на рекордні 1383%, Дніпропетровського метзаводу ім. Петровського – на 694%, Дніпровського меткомбіната – на 273%. Не менш доходними були акції генеруючих і енергорозподільчих компаній (“Донбасенерго” - +313%, “Західенерго” - +138%,  “Центренерго” - +306%) [1]. Головною причиною такого бурхливого зростання було надходження іноземних інвестицій та загальне підвищення попиту на акції ринків, що розвиваються. Але який подальший розвиток українського фондового ринку? Що його чекає – перспективи чи стагнація? Чи залишиться Україна в стороні від загальносвітової фінансової лихоманки?

Сподіватись на те, що на Україну взагалі не вплинуть проблеми світової економіки, необгрунтовано. Більш того, вони її вже зачіпили. Аналітики інвестиційних компаній стверджують, що якщо ситуація не зміниться, вони будуть переглядати свої прогнози. Раніше більшість з них обіцяли зростання фондових індексів на 40-60% до кінця року, при чому головним фактором зростання очікувалось збільшення прибутку українських компаній на 45-50% [2]. Найбільш пріоритетними як і рініше виокремлювалися металургійні підприємства, особливо у зв`язку з прогнозом підвищення світових цін на сталь на 10%, електроенергетичні компанії, підприємства, що працюють на споживацький ринок, машинобудування, страхові компанії, а також великі промислові холдінги. Залишалась також незмінною позиція щодо частки іноземних інвесторів, які будуть як і раніше привалювати.

Однак вже з початку поточного року на українському фондовому ринку індекс ПФТС втратив 6%, і це не кінець. Але деякі учасники фондового ринку вважають, що така ситуація є корекцією або повернення до норми. А стрімкий розвиток українського ринку експерти пояснюють масовим припливом з боку практично всіх центральних банків дешевих грошей до світової фінінсової системи. За найскромнішими підрахуваннями, загальна сума, вкладена центральними банками різних країн на ринок склала близько $500млрд. Тільки Цнетробанк Євросоюзу для подолання кризи недовіри надав пільгові кредити на суму $279 млрд [3].

Зрозуміло, що значна частина цих коштів опинилась на світових фондових ринках, що і викликало зростання котировок. А після заяви президента США про стимулювання американської економіки податковими пільгами до $150 млрд. (1% ВВП), кошти з фондових торгів були перенаправлені на скупівлю американських державних облігацій, що і викликало падіння котировок у всьому світі, в тому числі і на Україні.

Але чи підуть всі грошові кошти на американський фондовий ринок? Деякі експерти вважають, що є дуже реальні шанси направлення цих коштів на більш перспективні ринки – в тому числі і на Україну. Саме 136%-ий приріст ринку минулого року може привабити спекулятивні гроші в нашу країну. Підтвердженням цього може бути той факт, що фондовий ринок знизився до тих показників, які він мав до припливу спекулятивних грошей (до початку вливання коштів центральними банками). Тому незабаром слід очікувати нового припливу спекулятивних коштів на український фондовий ринок та нового зростання котировок.

 

Література:

1.     Пашко М. Нездоровый оптимизм // Инвестгазета. – 2008. - №2. – с. 49-53

2.     Квасова О.Л. Тенденції розвитку фондового ринку та особливості діяльності фінансових посередників на ньому // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №6. – с. 19-23

3.     Мироненко В. Американская трагедия // Инвестгазета. – 2008. - №4. – с. 50-53