Омельченко К. Ю.

Національний університет харчових технологій

Механізм управління прибутковістю економічної діяльності підприємств

Вплив прибутку, який створюється на підприємствах різних форм власності, на економічний і соціальний розвиток суспільства не можна чітко визначити без вивчення механізму управління ним.

На думку автора, для більш детального і всебічного розгляду механізму управління прибутковістю економічної діяльності треба розглянути сутність фінансового механізму та управління прибутком взагалі.

Управління – це сукупність прийомів, форм та методів цілеспрямованого впливу на об’єкт з метою досягнення конкретних цілей та підсумків. Конкретною ціллю в даному випадку можна вважати підвищення прибутковості економічної діяльності підприємства.

В свою чергу управління прибутком – це процес розробки та прийняття управлінських рішень по всім основним аспектам його формування, розподілу та використання на підприємстві.

Як і кожна управлінська система, управління прибутком реалізує свою основну ціль та головні задачі шляхом виконання окремих, заздалегідь визначених функцій. До основних функцій управління прибутком, що характерні для підприємств всіх форм власності та організаційно-правових форм діяльності відносять такі:

розробка  цілеспрямованої комплексної політики управління прибутком;

створення організаційних структур, що забезпечують прийняття та реалізацію управлінських рішень по формуванню та використанню прибутку на різних рівнях;

формування ефективних інформаційних систем, що забезпечують обгрунтування  альтернативних варантів управлінських рішень;

здійснення аналізу різноманітних аспектів формування та використання прибутку;

здійснення планування формування, розподілу та використання прибутку;

розробка дієвої системи формування прибутку і його ефективного використання;

здійснення ефективного контролю за прийнятими рішеннями у сфері формування та використання прибутку.

Тобто, кожен процес управління базується на відповідному механізмі. Управління прибутковістю не є винятком і для його детального вивчення слід розглянути склад фінансового механізму взагалі.

Фінансовий механізм – це сукупність форм, методів, важелів та інструментів впливу на соціально-економічний розвиток суспільства. Тобто, в широкому розумінні, саме через фінансовий механізм реалізується фінансова політика держави. Основним вектором цього впливу є взаємовідносини країни, яка виробляє і реалізує фінансову політику, із суб’єктами господарювання, що забезпечують виробництво валового внутрішнього продукту.

Фінансовий механізм є дуже важливим складовим елементом фінансової політики як підприємства, так і держави. Тобто, цілком логічно буде вважати механізм управління прибутковістю підприємства складовою частиною фінансового механізму взагалі.

Механізм управління прибутком підприємства має дуже схожу структуру з фінансовим механізмом, але оскільки він є більш конкретизованим і має об’єктивну спрямованість, буде мати більше складових частин.

Як видно з рисунку 1. розглядаючи механізм управління прибутковістю економічної діяльності підприємства також виділяються організаційні структури але їх склад значно ширший якщо порівнювати з фінансовим механізмом взагалі.

Таким чином можна стверджувати, що механізм управління прибутковістю економічної діяльності підприємства є дуже складним і багатогранним. Тільки за умов правільного та ефективного управління всіми його важелями можливо досягти фінансового та соціального благополуччя на підприємстві.

 

 

 

 


Закони ВРУ, Постанови Кабінету Міністрів, Акти, Накази, Листи, Статути, Укази  Президента тощо

 

Інше

 

Формування резервного та ін. страхових фондів

 

Відстеження фінансової діяльності

 

Тематична перевірка

 
О р г а н і з а ц і й н і           с т р у к т у р и