Экономические науки” / 7.Учет и аудит.

Розмислова Н.О

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля

 

Узгодженість національних облікових стандартів та міжнародних стандартів фінансової звітності в окремих галузях господарювання

 

На теперішній час в Україні спостерігається новий виток євроінтеграційних процесів, що потребує впровадження методології поширення інформації з економічних питань згідно з міжнародними стандартами для забезпечення відкритості, прозорості та зіставлення показників фінансової звітності суб'єктів господарювання [1]. При реалізації концепції стратегії застосування МСФЗ в Україні слід чітко розуміти, що міжнародні стандарти, це лише певне зведення правил, трактування яких може відрізнятися в різних країнах з перехідною економікою, тому механічне перенесення МСФЗ в ту або іншу економіку може представляти певну небезпеку. Впровадженню певної облікової норми повинне передувати глибоке розуміння економічної суті цього процесу. Тому необхідний зворотний зв'язок з розробниками міжнародних стандартів і паралельні зв'язки з країнами з перехідною економікою для формування єдиної політики з окремих питань. Загальні питання інтеграції міжнародних облікових стандартів до національних досконало розглянуті багатьма вченими, наприклад, такими як Голов С.Ф., Костюченко В.М. [2], Соловьева О.В. [5].

Програмою реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 1998 р. N 1706, передбачено запровадження міжнародних стандартів шляхом їх адаптації до економіко-правового середовища і ринкових відносин в Україні. На сьогодні розроблено на базі міжнародних стандартів та затверджено наказами Мінфіну 32 національних положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Але вже зараз виникають певні розбіжності в імплементації вимог оновлених МСФЗ до методології бухгалтерського обліку в Україні. Чітке проведення реформи бухгалтерського обліку залежить також від узгодженості вимог до категорійного апарату і методик оцінки різних фінансових інструментів в МСФЗ, угодах Базельського комітету і директивах ЄС. Крім того, наявність різних підходів щодо формування національної та міжнародних систем обліку ускладнює вихід вітчизняних підприємств на міжнародний ринок капіталу [2]. Це потребує від підприємств формувати звітність або у формі «secondary financial statement», що потребує переклад звітів, перерахування валюти та частковий перерахунок окремих елементів звітності або у відповідності до міжнародних стандартів. При цьому другий варіант є більш раціональним та дешевим [5, с. 33]. Саме тому доцільно формувати систему національних стандартів які б відповідали міжнародним не тільки з боку загальних принципів, а і були б побудовані на основі концептуальних положень. Така постанова повинна формуватися не в окремій галузі або виді діяльність (наприклад спільні підприємства або імпортне – експортні операції), а в усіх галузях господарства.

Одним з секторів національної економіки, де спостерігається значна специфіка як виробничого так і облікового процесу є будівельна галузь. Слід враховувати, що в Україні будівництво об'єктів виробничого і іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи по устаткуванню будівель, роботи по завершенню будівництва, прикладні і експериментальні дослідження і розробки які виконані суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або по їх замовленню, здійснюються на умовах підряду.

При укладенні договору підряду на виконання будівельних робіт необхідно дотримувати положення Цивільного кодексу та Господарського кодексу. При цьому згідно з Цивільним кодексом, такий договір називається договором будівельного підряду і регулюється положеннями розділу III розділу 61 «Підряд», а також загальними положеннями про підряд, визначеними в параграфі 1 цього розділу. У свою чергу, в Господарському кодексі використовується декілька інша назва такого договору, а саме: договір підряду на капітальне будівництво. Норми, що стосуються такого договору, закріплені у розділі 33 Господарського кодексу. При цьому, норми П(С)БО 18 «Будівельні контракти» мають своє трактування документа, на підставі якого формуються взаємини між замовником і підрядчиком.

Будівництво, як виробничий процес, є достатньо складною структурою і тому документом, на підставі якого здійснюється такий процес, а саме контракт на будівництво, повинен мати фундаментальну основу, закладену безпосередньо в стандарті регулюючим таку діяльність. Проте дефініції «будівельний контракт» в П(С)БО 18 відводиться дуже мало уваги, а саме трактується, що це договір про будівництво. При цьому нормами МСФЗ IAS 11 «Договори на будівництво» передбачено більш ємке визначення даного поняття [3, 4]. Згідно з нормами міжнародних стандартів у національних стандартах необхідно розширити межі поняття будівельного контракту до пояснення цільового, технологічного і функціонального призначення укладеного будівельного контракту.

На жаль, будівельна галузь в Україні забезпечена нормативною і законодавчою базою, яка не завжди узгоджена з нормами міжнародних стандартів. Проте на даному етапі вже проведена велика робота по побудові якісної системи бухгалтерського обліку і фінансової звітності. І нинішній етап впровадження міжнародних стандартів заклав тільки фундамент нової системи. У перспективі робота по вдосконаленню і гармонізації національних систем обліку і аудиту до міжнародних, дозволить забезпечити користувачів якісною фінансовою інформацією, у тому числі і в галузі будівельного виробництва. Адаптація національної нормативно-правової бази з питань бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів може бути здійснено шляхом внесення змін та розроблення і затвердження нових національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку для суб'єктів господарювання, які не застосовують міжнародні стандарти, а також затвердження положень бухгалтерського з обліку господарських операцій, що не відображені у міжнародних стандартах.

Згідно з основними напрями реалізації Стратегії застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні потребується визначення загальної номенклатури статей фінансової звітності та порядку їх групування з наданням права суб'єктам господарювання формувати фінансову звітність виходячи з особливостей господарської діяльності, у тому рахунку в будівельної галузі.

 

Література

 

1.        Розпорядження Кабінету міністрів України «Про схвалення Стратегії застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні» від 24 жовтня 2007 р. N 911-р. - Режим доступу: www.ligazakon.ua.

2.        Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами. Практичний посібник. – К.: Лібра, 2004. - 880 с.

3.        О.М.-А. Аскери, В.И. Тарусин, Л.Е. Ходырева. Международные стандарты финансовой отчетности. – М.: Аскери, 2006.

4.        Організація та облік будівельної діяльності: нормативна база / Уклад В. Кузнєцов. – Х.: Фактор, 2004. – 378 с.

5.        Соловьева О.В. Зарубежные стандарты учета и отчетности. Учебное пособие. – М.: «Аналитика – Пресс», 1998. – 288 с.