Право / 10. Хозяйственное право

д.е.н. Юшин С.О.

ННЦ «Інститут аграрної економіки» УААН

ІНТЕГРАЦІЙНИЙ АСПЕКТ ВДОСКОНАЛЕННЯ

ПРАВОВОГО ПРОСТОРУ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Концепція проекту Закону України «Про господарські об’єднання», яка була схвалена Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 р. № 1124-р, виходить з того факту, що з розвитком ринкових відносин в Україні удосконалюються й форми провадження господарської діяльності. Суб’єкти господарювання об’єднують в умовах конкуренції свою виробничу, наукову та іншу діяльність шляхом утворення об’єднань підприємств (далі – об’єднання). Проте на законодавчому рівні відносини, повязані з діяльністю обєднань, не врегульовано належним чином. На сьогодні поняття об’єднання, їх види та організаційно-правові форми, засади діяльності визначає глава 12 розділу II Господарського кодексу України. Разом з тим відносини, пов’язані з діяльністю об’єднань, регламентовані схематично, оскільки Кодекс встановлює правові основи господарської діяльності (господарювання) та регулює широкий спектр господарських відносин. Це призвело до виникнення прогалин у правовому регулюванні відносин у цій сфері, зокрема у питаннях утворення та припинення об’єднання, формування органів управління, утворення статутного капіталу, правового режиму майна об’єднання, відносин об’єднання з його учасниками, їх виходу із об’єднання. Прийняття ж відповідного Закону створює передумови більш детального врегулювання відносини, пов’язаних з діяльністю об’єднань.

Проте зміст вищезгаданої Концепції, на нашу думку, надто звужений у частині переліку нормативно-правових актів, які суттєво впливають на формат господарського обєднання. Це, перш за усе, Цивільний кодекс України. Далі розміщуються чинні Закони України, починаючи від Закону «Про господарські товариства» (1991 р.) і закінчуючи Законом «Про акціонерні товариства» (2008 р.). Крім того, на сьогодні усе більший вплив на господарську діяльність справляють нормативні документи – класифікатори, стандарти тощо (рисунок).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. Загальна принципова структура національного

правового простору господарювання в Україні

Актуальність вдосконалення інтеграційних механізмів правового простору господарювання визначена проголошеною орієнтацією України на інноваційно-інвестиційний шлях розвитку – Рекомендації парламентських слухань на тему: «Національна інноваційна система України: проблеми формування і реалізації» (схвалені Постановою Верховної Ради України від 27.06.2007 року № 1244). Підкреслимо, що стандарт Національної інноваційної системи, запропонований Організацією економічного співробітництва та розвитку у 1997 р., розроблений на основі теоретичних праць М.Портера з передбаченням застосування у ньому кластерних підходів, де сам кластер визначений як промислова група – група по сусідству географічно взаємопов’язаних компаній та пов’язаних з ними організацій, діючих у певній сфері, які характеризуються спільністю діяльності та взаємним доповненням одне одного [1, с.240]. Як відомо, на сьогодні набули поширення в Україні ідеї щодо кластерного підходу до управління сільським розвитком, які М.Ф.Кропивко розкриває у формах агропромислової і соціально-економічної кластеризації [2, с.57]. Проте у вітчизняних правових актах тільки у Державній програмі розвитку промисловості на 2003-2011 роки (затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2003 р. № 1174) згадується формування технологічних кластерів пріоритетного розвитку промисловості.

Висновок. Наведений вище аналіз дає підстави стверджувати наступне:

● у національному правовому просторі утворився дефіцит нормативно-правових актів, спрямованих на створення передумов підвищення потенціалу гнучкості та інтеграційності у організаційно-правових формах господарювання;

● інтеграційне вдосконалення вітчизняного правового простору потрібно здійснювати з широким застосуванням досвіду впровадження стандартизованих Національних інноваційних систем (модель кластерного підходу М.Портера).

Література.

1. Портер М. Конкуренція: Пер. з англ. – М.: Изд. дом «Вильямс», - 2003. – 456 с.

2. Кропивко М.Ф. Кластерний підхід до управління сільським розвитком. // Економіка АПК. – 2008. - № 5. – С.55-58.