Технические науки/12.Автоматизированные системы управления на производстве.

 

 

 

К.т.н. Фролов В.К.

 

Національний технічний університет України «КПІ», Україна

 

Стенд для лабораторних робіт

 

 

 

Стенд розроблено та створено на кафедрі технології машинобудування НТУУ«КПІ». Він може використовуватись для лабораторних робіт з дисциплін «Автоматизація виробничих процесів» та «Мікропроцесорна техніка».

Стенд скомпоновано на базі програмованого контролера РК5100 виробництва фірми «РОСТОК-СПАРКС» (Україна) та пневматичної апаратури виробництва фірми «КАМОЦЦИ-пневматик»(Україна). Склад стенду (рис.1): контролер 1, електропневматичні розподільники 2, пневматичні циліндри двосторонньої дії 3, компресор 4 та блок живлення (не показано).

Рис.1. Стенд для лабораторних робіт

Контролер РК5100 призначений для управління обладнанням серійного та масового виробництва (металорізальним, ливарним, ковальсько-пресовим тощо), автоматичними лініями та маніпуляторами, гнучкими автоматизованими лініями, а також технологічними процесами в різних галузях промисловості (верстатобудівній, автомобільній, приладобудівній, деревообробній, поліграфічній, нафтохімічній, легкій тощо).

Контролер виконує наступні функції:

- управління роботою технологічного обладнання згідно програми, що реалізує технологічний алгоритм;

- дистанційне управління роботою об’єктів;

- діагностика технологічного обладнання;

- здійснення зв’язку по каналу послідовного радіального інтерфейсу з сервісним обладнанням, що забезпечує введення, виведення та редагування робочої програми;

- діагностика стану контролера з локалізацією та сигналізацією відмов.

Контролер змонтований на установчій панелі, що розрахована на 6 комплектуючих модулів, склад яких може різнитися для окремих контролерів.

Контролер, що використовується на лабораторному стенді, складається з модулю живлення КМ5200, модулю мікропроцесорного КМ5300, модулю послідовного вводу-виводу КМ5700, модулю вводу дискретних сигналів постійного струму КМ5101, модулю виводу дискретних сигналів постійного струму КМ5002 та модулю вводу-виводу дискретних сигналів постійного струму КМ 5800.

Склад комплектуючих модулів виробів та послідовність  їх розміщення на установчій панелі обов’язково враховуються при програмуванні конфігурації та масок обміну модулів.

Контролер забезпечує введення, редагування, налагодження та відображення робочої програми користувача за допомогою приладу програмування та налагодження РК5200.

Контролер працює в реальному масштабі часу і відрізняється вузькою спеціалізацією та спеціальним математичним забезпеченням.

Інформація у вигляді дискретних, аналогових, імпульсних чи фазових сигналів через модулі вводу отримується від різноманітних датчиків, які є джерелом інформації про стан обладнання, що управляється. Обробка отриманої інформації і прийняття рішень виконується центральним блоком контролера.

Контролер працює в трьох режимах: "програмування", "робота" та "робота/налагодження".

Мова програмування контролера складається з інструкцій, основними з яких є логічні, розгалуження та структурування.

Пневмоелектрична схема стенду наведена на рис.2.

Рис.2. Пневмоелектрична схема лабораторного стенду:

ПЦ – пневмоциліндри; ПР – пневморозподільники односторонньої дії; ПД – пневмодроселі; ЗК – зворотні клапани; ДП – датчики положення; М – манометр; ФР – фільтр-регулятор; К – компресор; КМ5002 – модуль виводу; КМ5101 – модуль вводу