Економічні науки / 11. Логістика

Слободяник Наталія Петрівна, Багрій Тетяна Василівна

Вінницький торговельно - економічний інститут КНТЕУ

Особливості формування системи логістики торговельного підприємства

Розлянуто зміст логістичної діяльності підприємств торгівлі в контексті уточнення поняття "система логістики торговельного підприємства". Обгрунтовується доцільність інноваційних рішень як інструменту підвищення ефективності системи логістики та розвитку вітчизняних підприємств торгівлі.

У сучасному розвитку економіки України однією з основних умов збереження підприємствами своїх позицій на ринку є раціональне використання господарюючими суб'єктами своїх ресурсів: матеріальних, фінансових, трудових, енергетичних, інформаційних, інтелектуальних, ресурсів часу. Саме логістика займається питаннями ефективного оперування потоками цих ресурсів. Але перелік недоліків в її функціонуванні, таких як невчасне виконання заказів у виробничих підрозділах, великі обсяги запасів матеріалів та готової продукції на складах, низький рівень автоматизації складських робіт, застарілість транспортних засобів та низький рівень організації перевезень, ігнорування сучасних розробок в сфері інформаційних технологій та інших, є однією з основних причин того, що 41% підприємств в Україні є збитковими. Саме тому інноваційний розвиток систем логістики є важливим питанням, яке потребує розгляду.

Функціонування та ефективний розвиток систем логістики торговельних підприємств пов'язаний з  використанням інновацій, пов'язаних із змінами організаційної структури підприємства, застосуванням високоефективних технологій руху товару, використанням новітніх  технічних та транспортних засобів, обладнання, втіленням сучасних управлінських рішень з розробки стратегії і тактики логістичної діяльності підприємства.

Питання організації систем логістики та управління логістичної діяльністю підприємств є предметом дослідження вітчизняних і зарубіжних вчених: Є.В. Крикавського, М.А. Окландера, М.Ю. Григорак, А.Г. Кальченко, Н.І. Чухрай, В.В. Смірічінського, А.М. Гаджинського, Д.Д. Клоса, М. Крістофера, Д. Ламберта, Л.Б. Миротина, В.І. Сергєєва, Б.А. Анікіна, та ін. Які, в свою чергу, займались формуванням теоретичних і методологічних основ управління логістичною діяльністю промислових підприємств. Такі науковці, як Рикаліна О., Кізім А.О., Мена К., Бурмаоглу С., Ертек Г., Мунксгаард К. та інші займалися питанням класифікації логістичних інновацій. Наявність великої кількості класифікаційних ознак призводить до потреби їх уточнення і узагальнення для більш повного розуміння інновацій в логістиці та створення дієвих практичних інструментів.[1]

Оскільки виконання торгівлею функції організації та технологічного забезпечення просування товарів від виробника до споживача в просторі і часі належить до сфери логістичної діяльності, яка охоплює процеси систематичного і масштабного переміщення у просторі та часі великого різноманіття матеріальних ресурсів і готової продукції, вимагає організації регулярного руху матеріальних (насамперед, товарних) потоків у сфері логістики. Ця організація пов'язана із залученням багатьох суб'єктів господарювання, використанням значної кількості виробничих об'єктів, технічних та транспортних засобів, необхідних для застосування адаптованих до специфіки матеріального потоку транспортно-складських технологій. Таким чином, сфера логістики в галузі торгівлі є досить складною економічною системою. Тому для забезпечення свого функціонування і розвитку вона вимагає впровадження інновацій різного характеру.

Логістична діяльність підприємства торгівлі охоплює традиційні сфери закупівельної, збутової, внутрішньовиробничої (виробничі за своєю суттю і специфічні за формою торгово - технологічні процеси в межах торговельних об'єктів), складської, транспортної, інформаційної логістики, управління запасами, формування інфраструктури логістичних процесів (визначення потреби в об'єктах оптової та роздрібної торгівлі, забезпечення технічного оснащення торгових об'єктів ), а також організаційно - управлінську діяльність щодо створення та управління цією системою.

Логістична система являє собою організаційно-господарський механізм управління матеріальними та інформаційними потоками. Вона включає матеріальні засоби, що забезпечують рух товарів по логістичному ланцюгу (склади, вантажно-розвантажувальні механізми, транспортні засоби), виробничі запаси та засоби управління усіма ланками ланцюга. Логістична система є адаптивною системою зі зворотним зв'язком, яка виконує певні логістичні функції та операції. Як правило, вона складається з кількох підсистем і має розвинуті зв'язки із зовнішнім середовищем.[2]

На сьогодні трактування логістики пов'язане насамперед зі спробою забезпечити узгоджене систематичне просування значних обсягів матеріальних ресурсів і готової продукції в інтегрованому логістичному ланцюзі. При цьому основним завданням системи логістики підприємств торгівлі вважається створення інтегрованої виробничо-торговельно-транспортної системи, яка б забезпечувала доведення потрібного товару необхідної якості в необхідній кількості, в обумовлені місце і час з мінімальними витратами. Завдяки такій організації системи логістики торгового підприємства, за якої внутрішні логістичні операції були б максимально інтегровані не тільки в торговельно-технологічний процес даного підприємства, а й узгоджувалися з усім ланцюгом поставок на основі організаційної, техніко-технологічної, інформаційної, економічної та методологічної єдності їх здійснення. Це в свою чергу обумовлює необхідність активного використання інновацій як інструменту реалізації такого завдання. Якщо торговельні підприємства у сфері логістики почнуть впроваджувати інновації то це призведе, перш за все, до істотних структурних змін в організації підприємств, оскільки функції логістики за рівнем їх важливості прирівнюються до функції виробництва, маркетингу, збуту, фінансів та управління.

Тому саме через це логістичні інновації вимагають певної систематизації методів, процесів, показників і критеріїв, які застосовуються в управлінні ланцюгами поставок. Основою такої систематизації є визначення інструментів логістичних інновацій, які повинні охоплювати організації всього товароруху – від логістичних операцій до загальносистемних новацій в логістичній діяльності.[4]

Прикладами мотивації для впровадження інноваційних змін на підприємстві можуть бути зміст і зростання конкурентоспроможності, задоволення потреб клієнтів, поведінка конкурентів, зміни в технологічному оточенні підприємства в широкому сенсі та аналіз, проведений консалтинговими компаніями.

Інноваційні рішення в розвитку системи логістики торговельного підприємства можуть бути застосовані також у процесах переміщення елементів товарного потоку. Так, якщо торговельні підприємства замість традиційного порядку організації доставки товарів силами власного транспортного підрозділу почнуть впроваджувати інноваційні рішення для Вашого аутсорсингу, то це передбачить передачу функцій доставки так званим "3 -PL- провайдерам ". Також ще однією інновацією можна вважати інновацію реалізаційно-маркетингового характеру, яка надасть підприємствам змогу брендувати власні транспортні засоби. Якщо з’являється питання: «для чого це потрібно підприємству?», то можна дати просту відповідь: «для того, щоб візуально продемонструвати Ваші переваги як торговця з точки зору забезпечення високих стандартів логістики».

На сьогодні, при зростанні реалізації і, відповідно, закупівель товарів кожен керівник служби логістики торгового підприємства повинен приймати рішення щодо введення виробничо-потенційних інновацій при здійсненні закупівельної роботи щодо змін у переліку постачальників, створення нових власних виробничих підрозділів - джерел товарів, нарощування їх потужностей та обсягів виробництва, що призведе до зміни організаційної структури самої системи логістики. 

 Важлива роль у розвитку торговельних підприємств належить інновації інфраструктурного характеру, зокрема пов'язаних із створенням комплексу складських об'єктів - логістичних центрів. Адже техніко - технологічні інновації на цих об'єктах будуть пов'язані з реконструкцією споруд та переплануванням складських приміщень, оснащенням їх відповідним складським і підйомно-транспортним устаткуванням, сучасними засобами управління, створенням мікрологістичної системи складської логістики. Інновацією інфраструктурного характеру в рамках системи логістики може також вважатися подальше розгортання мережі торговельних об'єктів роздрібної ланки - магазинів, супермаркетів - у підприємствах роздрібної торгівлі мережевого типу.

Відмінним інноваційним рішенням у перетворенні системи логістики торговельного підприємства може стати розробка комплексу організаційних, технічних і технологічних заходів та засобів для забезпечення діяльності електронного магазину (у разі її створення). Його організація призведе до необхідності торгових інновацій, зокрема включення в систему логістики підприємства відповідного інформаційного і програмного забезпечення для процесів обробки замовлень клієнтів у режимі "online" та їх виконання шляхом організації доставки придбаних покупцями товарів. [5]

Однак, важливе значення в системі логістики торговельного підприємства має інновація, пов'язана із створенням логістичної інформаційної системи управління запасами, товаропостачанням і руху товару в рамках загальної інформаційної системи даного суб'єкта господарювання. При цьому основною ідеологією таких інновацій у сфері логістики буде прагнення забезпечити ефективне, стратегічне, тактичне та оперативне управління процесами руху матеріальних, а також інформаційних, фінансових та інших потоків у процесі руху товару як в організаційних рамках торговельного підприємства, так і поза ними, що в майбутньому призведе до його стабільного розвитку.

Отже, у сучасному конкурентному середовищі використання логістичних інноваційних рішень сприяє вдосконаленню логістики підприємства, що в свою чергу покращує його розвиток серед інших підприємств, в результаті чого  відбувається постійний обмін інформацією та створюються партнерські відносини, а також підприємство може плідно співпрацювати із зовнішніми дослідницькими центрами, що в свою чергу дозволяє підприємству генерувати свої ідеї самостійно, тобто підтримувати періодичні зв’язки із зовнішніми суб'єктами.

Література:

1.  Гришин В. Структура управления предприятием: влияние внешних факторов / В. Гришин // Проблемы теории и практики управления: Международный журнал. - 2011. - № 10. - С. 67-78.

2.  Кавун О. Інноваційні підходи в логістиці та їх підтримка / О. Кавун // Наука та інновації. - 2010. - № 3. - С. 64-65

3. Кизим А.А., Сивушкина О.А. Инновации как ключевой вектор развития логистических процессов // Теория и практика общественного развития. – 2013. - №1. – сс. 57-65.

4. Офік М. П. Способи і принципи оцінювання рівня інноваційного розвитку логістичних систем підприємств / М. П. Офік // Логістика: - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. - C.409-416.

5. Смиричинський В. В. Логістична інформатизація - інноваційний інструмент формування в Україні системи державних закупівель та управління цією системою / В. В. Смиричинський // Логистика: проблемы и решения: Международный научно-практический журнал. - 2012. - № 1. - С. 20-27.