Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Козуб В.О.

 

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

 

Моніторинг фінансових результатів торговельного підприємства в оперативному режимі

 

         Узагальнюючим показником, який відображає результат діяльності підприємства, є фінансовий результат, який, в залежності від співвідношення між доходами та витратами, набуває форми прибутку або збитку. За інших рівних умов, цільовою настановою діяльності господарюючого суб’єкта виступає прибуток, що є основним внутрішнім джерелом поповнення власних фінансових ресурсів підприємства та вирішення проблем соціального характеру. Разом з тим, важливим є не лише отримання позитивного фінансового результату в кожний окремий момент часу, але й підтримка його на відповідному рівні протягом визначеного часу або забезпечення позитивної динаміки. Вирішення даної проблеми лежить у сфері організації та запровадження на підприємстві відповідної системи моніторингу, мета якого - своєчасно надавати інформацію щодо стану та динаміки фінансових результатів господарюючого суб’єкта.

За дотримання загального підходу щодо організації  моніторингу визначеного об’єкту, до основних етапів проведення моніторингу фінансових результатів включено наступні: формування мети та цілей моніторингу; добір інструментів; організація дослідження; збирання інформації; обробка даних; оцінка результатів; обґрунтування рішення щодо збереження/зміни параметрів, що впливають на кінцевий результат [1; 3]. Попри збереження загальної послідовності у формуванні системи моніторингу, відмітимо, що організація спостереження за результатами фінансових результатів має свої особливості, що зумовлено порядком формування самих фінансових результатів [2]. На підприємствах торгівлі, як і за іншими видами економічної діяльності, фінансовий результат визначається лише після отримання даних про фактичні доходи та витрати поточного періоду, що зумовлює можливість організації моніторингу лише в режимі тактичного та стратегічного управління. Враховуючи порядок формування фінансової звітності (щоквартально), очікування на дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат поточного періоду призводить до того, що інформація про фінансові результати підприємства надходить надто пізно для прийняття оперативних управлінських рішень. З огляду на зазначене, вважаємо за доцільне в межах моніторингу фінансових результатів торговельного підприємства формування системи моніторингу поточного стану підприємства. Контрольний період – місяць. Наявність щомісячної інформації про основні показники розвитку дозволить менеджменту торговельного підприємства визначати характер динаміки фінансового результату та приймати обґрунтовані рішення щодо його зміни в оперативному режимі, коригуючи заходи за ключовими напрямами діяльності, зокрема – цінової та асортиментної політики, активізації рекламної компанії, тощо.

Значимим для організації моніторингу є вибір показників, що підлягають спостереженню. До системи показників моніторингу поточного стану рекомендовано включити величину та динаміку товарообороту, середнього рівня доходу та оборотності товарних запасів в цілому по торговельному підприємству та за окремими товарними групами, а також показник термінової платоспроможності. Подані показники відповідають критеріям оперативності та інформативності, обрані за узагальнення існуючих підходів з визначення показників для моніторингу поточного стану підприємства та урахування особливостей функціонування підприємств торгівлі [2; 4]. Основним індикативним показником у поданій системі є величина товарообороту, зростання якого свідчить про відповідність асортименту та ціни на товари очікуванням споживачів та є сигналом для підприємства щодо позитивного фінансового результату. Збільшення товарообороту може відбуватись на фоні зростання, зниження чи збереження середнього рівня доходу торговельного підприємства, що зумовлено ціновою та закупівельною політикою торговельного підприємства та можливостями господарюючого суб’єкта в частині їх коригування. Бажаним для торговельного підприємства є зростання товарообороту за одночасного зростання середнього рівня доходу. Проте, збільшення абсолютної величини доходу може відбуватись як за зростання, так і за зниження або незмінності середнього рівня доходу. Тому важливим на етапі оперативного спостереження є моніторинг не тільки за обсягом реалізації, але й за складом реалізованих товарів з огляду їх доходності. Враховуючи, що у короткостроковому періоді рівень витрат обігу змінюється незначно, дані щодо динаміки товарообороту та середнього рівня доходу є базовими для визначення в оперативному режимі фінансового результату торговельного підприємства.

У системі оперативного моніторингу за результатами діяльності підприємства показники оборотності товарних запасів та термінової платоспроможності є додатковими. Так, з огляду особливостей руху грошових коштів та порядку визначення їх залишку зростання абсолютного значення коефіцієнту термінової платоспроможності у короткостроковому періоді свідчить про підвищення рівня фінансових можливостей торговельного підприємства. Щодо товарних запасів, то за інших рівних умов, прискорення їх оборотності є сигналом позитивної динаміки фінансового результату, адже скорочення тривалості обороту запасів зумовлює зростання фінансового результату за використання меншого обсягу залучення коштів і за менших витрат із закупівлі, транспортування та зберігання запасів.

Поєднання даних щодо обсягу товарообороту, рівня доходу, оборотності запасів за окремими товарними групами, а також динаміки коефіцієнту термінової платоспроможності дозволяє в оперативному режимі отримати інформацію щодо тенденцій фінансових результатів по торговельному підприємству.

                                                Література:

 

1.                                                                                                             Бланк, И. А. Основы финансового менеджмента [текст] /  И. А. Бланк. - В 2-х т. Т.1 – К.: Ника-Центр, Эльга, 2001. – 592 с.

2.                                                                                                             Власова, Н.О. Ефективність формування фінансових результатів підприємств роздрібної торгівлі : монографія [текст] / Н. О. Власова,           І. Ю. Мєлушова. – Х.: ХДУХТ, 2008. – 259 с.

3.                                                                                                             Галіцин, В. К. Системи моніторингу: монографія [текст]  / В. К. Галіцин. – К.: КНЕУ, 2000. – 231 с.

4.                                                                                                             Савчук, В. П. Мониторинг текущего состояния  [электронный ресурс] /     В. П. Савчук // «Финансовый директор». - №1. – 2004. – Режим доступа: http://www.management.com.ua/finance/fin076.html?print.