Бачкір Л.В., Донець А.М.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Стратегія інноваційного розвитку на прикладі машинобудівних підприємств

Перехід вітчизняної економіки держави на інноваційний шлях розвитку зумовлює динаміку економічного зростання та рівень конкурентоспроможності підприємств галузі. Одним з найважливіших завдань розвитку економіки підприємств машинобудування є підвищення іннновативності, зміст якого полягає у спроможності чітко та адекватно реагувати на зміни ринку шляхом випуску нової або удосконаленої продукції, впровадження нових технологій виробництва та збуту, удосконалення системи внутрішньофірмового управління та використання новітніх маркетингових стратегій. Реальний економічний стан промисловості України в контексті інноваційного розвитку змушує говорити про нестабільність та уповільненість цього процесу [1-2].

Вагомий внесок в розвиток інноваційної діяльності в контексті сучасних тенденцій світової економіки та дослідження стратегії управління інноваціями на підприємстві внесли вчені В. П. Александрова, Ю. М. Бажал , П. Ю. Бєлєнький, Л. Водачек, О. Водачкова, В. М. Геєць, В. Я. Заруба, С. Д. Ільєнкова, Н. С. Краснокутська, А. А.Коренний, П.Г. Перерва, А.І. Яковлев, Л. І. Федулова, Н. І Чухрай та інші. При цьому залишається актуальним питання розвитку підприємств машинобудування, коли інноваційний фактор стане визначальним у забезпеченні зростання вітчизняної економіки.

Провідне місце в промисловості України займає ХК «АвтоКрАЗ» ‑ багатопрофільне машинобудівне підприємство, у склад якого входить 12 українських підприємств, що спеціалізуються на виготовленні автомобілів вантажопідйомністю від 10 до 27 т. Основними видами господарської діяльності підприємства є: проектування, виробництво та реалізація автомобілів, автопричепів, спеціальних автотранспортних засобів на базі шасі вантажних автомобілів, їх технічне обслуговування; ремонт транспортних засобів та інше. Головними конкурентами холдингової компанії є Мінський, Камський і Уральський автомобільні заводи. Основними ринками збуту автомобілів КрАЗ є: країни СНД – 50%; Україна – 16%; дальнє зарубіжжя – 34%.

Стратегія інноваційного розвитку ХК «АвтоКрАЗ» спрямована на перетворення результатів наукових та дослідно-конструкторських досліджень в продукцію та подальшу ефективну її реалізацію в промислових масштабах. На підприємстві продовжує розширюватися модельний ряд автомобілів, а саме: капотні автомобілі: автомобіль п'ятого покоління - самоскид КрАЗ С18.1 (6х4) та повнопривідний автомобіль КрАЗ В18.1Х колісної формули 6х6; вакуумний підмітально-прибиральний автомобіль КрАЗ К12.2 з обладнанням City Fant 60, призначений для очищення міських вулиць, автошляхів, а також водостічних канав і колодязів, що базується на двохосьовому беськапотних шасі КрАЗ Н12.2; автомобілі-шасі КрАЗ Н23.2М колісної формули 6х4 з компонуванням «кабіна над двигуном», обладнаний кабіною зі спальним місцем, в Шасі КрАЗ Н23.2R з кабіною Renаult колісної формули 6х4, що використовуються в будівництві, ремонті та обслуговуванні об'єктів комунального господарства, промислових підприємств і доріг, виробленої за ліцензією фірми MAN; автомобілі-всюдиходи КрАЗ-5233 «Спецназ»; комбіновану дорожню машину КрАЗ-65055 «Шляховик» з снігоприбиральним та антиожеледним обладнанням хорватської фірми.  Холдингова компанія «АвтоКрАЗ», спільно з компанією «Велмаш-України» (м. Харків) на 10-й Міжнародній виставці машин та обладнання для лісового господарства, деревообробної та меблевої промисловості «Лесдревмаш» (20- 23вересня 2011 р.) представила новину ‑ сортиментовоз КрАЗ Н23.2R. Компанія освоїла виробництво чавунних куль, діаметром 120 мм, що застосовуються різними галузями для промислового подрібнення руди, клінкеру, вугілля та інших матеріалів. В даний час в ливарному виробництві компанії ведуться роботи з відпрацювання технології та оптимізації виробництва мелючих чавунних куль.

Головна функція аналізу конкурентоспроможності з боку підприємства в аспекті вибору стратегії поведінки на ринку полягає у встановленні вирішальних переваг та їх послідовного використання при комерціалізації технології. Пріоритетність чинників конкурентоспроможності залежить від рівня соціально-економічного розвитку суспільства, характеристик ринків, на яких реалізується продукція, потреб конкретних споживачів. Не менш важливим є рішення щодо вибору ринкової орієнтації на всіх або на частину клієнтів, і далі - на всі або на частину їхніх потреб.

Проведення реорганізації структурних підрозділів, здійснення технологічної модернізації з метою нарощування випуску конкурентоспроможних на світовому та внутрішньому ринках товарів; підвищення уваги до ефективної організації досліджень та розробок з урахуванням вимог окремих ринкових сегментів сприятимуть інноваційній діяльності компанії в ринкових умовах. Важливу роль в підтримці інноваційного розвитку повинна відігравати держава, зокрема оптимізуючи рівень податкового навантаження; забезпечуючи підприємства фінансовою підтримкою за рахунок, як державного так і місцевих бюджетів.

Таким чином, для забезпечення конкурентоспроможності підприємства необхідно постійно впроваджувати нові інноваційні технології, розвивати маркетингову діяльність, шукати нові ринки збуту, прислухатись до раціоналізаторських ідей працівників. Адже інноваційна діяльність дає можливість підприємству вистояти в умовах підвищеного конкурентного тиску.

Література:

1.     Федулова Л. І. Інноваційний розвиток промисловості України: тенденції та закономірності / Л.І. Федулова // Актуальні проблеми економіки. ― 2007. ― № 3. ― С. 82 ― 97.

2.     Інноваційний розвиток економіки: модель, система управління, державна політика / [Ю.М. Бажал, Л.І. Федулова, В.П. Александрова та ін.] ; ред. Л.І. Федулова; НАН України; Ін- т екон. Прогнозування. ‑ К.: Основа, 2005. ‑ 552 с.

3.     Закон України "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні" (N 433-IV від 16 січня 2003 року) // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2003. ‑ N 13. ‑ Ст. 93.