Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 

Акмурадова  В.Е., к.е.н. Колесов О.С., Недбалюк О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

  Шляхи поліпшення управління мотивацією трудової діяльності на ПСГП «САВИНЕЦЬКЕ»

                                                                     

Вступ. Ставлення до роботи працівників сільськогосподарських підприємств істотно залежить від ефективності функціонування механізму трудової мотивації. Недостатній рівень менеджменту, відсутність досвіду застосування стимулів та їх однотипність не сприяють зацікавленості селян у роботі і негативно позначаються на результатах фінансово-господарської діяльності. Тому актуальним є визначення проблем сучасного механізму мотивації трудової діяльності працівників сільськогосподарських підприємств та пошук основних шляхів його удосконалення.

Виклад основного матеріалу. Мотивування включає в себе матеріальні і нематеріальні спонукання, що ґрунтуються на цілеспрямованому формуван­ні мотивів праці і на використанні вже наявних мотивів.

Складність проблеми мотивації полягає не в тому, що важко із достатньою повнотою врахувати спонукальні мотиви людської діяльності, а в тому, що структура потреб є неод­наковою у різних людей, до того ж вони змінюються з часом і за певної ситуації [ 4, C.81-85].

Мотиваційний механізм повинен опиратися насамперед на діючу систему матеріального і нематеріального стимулювання, крім того менеджери повинні постійно обмірковувати можливі способи поліпшення роботи і мотивації людей, що працюють із ними. Важливу роль тут відіграє те, що навіть не найефективніші, а іноді і просто показові проекти залучають загальну увагу (хоча часто і необґрунтовані надії) залучених у проект службовців.

На даному підприємстві доведено, що існуючий рівень зарплати не забезпечує нормального відтворення робочої сили. Тому в структурі факторів мотивації трудової поведінки  переважають матеріальні мотиви праці, особливо оплата праці.

Оплата праці як основний стимул має виконувати відповідну роль у формуванні стійких мотивів до праці, що забезпечується через встановлення достатнього її рівня. Задля створення такої ситуації керівництво кожного сільгосппідприємства повинно по-своєму підходити до організації оплати праці і морального стимулювання [1,C.74-85]. Необхідно, перш за все, оцінити фінансовий стан підприємства, рівень продуктивності праці і зарплати, а також кадровий потенціал, і головне – мотиваційні пріоритети зайнятих на підприємстві.

Таким чином доречно буде розглянути  основну заробітну плату деяких працівників ПСГП «Савинецьке» за 2010 рік за допомогою таблиці 1.

Таблиця 1

Динаміка місячної заробітної плати працівників

ПСГП «Савинецьке»,  2010 рік

Категорії працівників

Місячна заробітна плата працівників за 2010 рік , грн.

Директор

3300

Заступник директора

2400

Головний бухгалтер

2250

Головний інженер

2100

Головний агроном

2250

Бригадир тракторної бригади

1250

Електрик

1300

Зав.склад

1150

Економіст

1250

Секретар

1150

Водій

1150

Трактористи

1500

Охорона

960

Підсобні робітники

1050

 

З даної таблиці ми бачимо що  розмір отримуючих коштів керівника становлять 3300 грн. на місяць, а середня заробітна плата по підприємству всіх працівників становить 1834,70 грн., розмір заробітної праці, який найчастіше зустрічається на підприємстві становить 1150 грн., це у економіста, водія, тракториста, та інших робітників. Тобто заробітна плата працівників не є низькою в порівнянні з іншими підприємствами Тростянецького району Вінницької області. Тому нам потрібно зрівняти заробітну плату наших працівників з прожитковим мінімумом, тільки тоді можна буде побачити достатність оплати праці для робітників підприємства, це ми розглянемо за допомогою таблиці 2.

Таблиця 2

Співвідношення заробітної плати на підприємстві з мінімальними            соціальними гарантіями в Україні

Показники

Роки

Відхилення, +/-

2008 р.

2009 р.

2010 р.

Середньомісячна заробітна плата:

  працівників , грн.

1256,0

1432,50

1834,70

578,7

Прожитковий мінімум для осіб працездатного віку, грн.

592

626

875

283

Відношення заробітної плати до прожиткового мінімуму

2,12

2,28

2,09

-0,03

 

Порівнюючи показники даної таблиці, ми можемо побачити що  середньомісячна заробітна плата працівникам становить суму  двох прожиткових мінімумів населення, тобто в двоє більше за прожитковий мінімум , але в 2010 показник відношення заробітної плати до прожиткового мінімуму  зменшився на 0,03 і становить 2,09, тому працівників потрібно заохочувати премія, винагородами.

Для мотивації праці в ПСГП "Савинецьке", а по суті, для забезпечення потрібного рівня трудової активності персоналу доцільно:

-        визначити набір цінностей, які будуть закладені в основу мотивування персоналу.;

-     визначити рівень потреб кожного працівника, його інтереси і можливості задоволення;

-     конкретизувати види трудової діяльності, які потрібні організації і які доцільно мотивувати;

-     організувати працю так, щоб переконати працівника в можливості задовольнити його інтереси з доступними для нього витратами фізичних і моральних сил. часу та можливості відтворити свою працездатність;

-     узгодити певні види діяльності з набором цінностей і переваг;

-     при напрямі працівника вияснити, які в нього мотиви, інтереси, яка система цінностей.

Висновки. Система стимулювання працівників є потужним фактором розвитку трудової активності, невід’ємною основою діяльності будь-якого підприємства. Щоб цей інструмент застосовувався роботодавцями з максимальною ефективністю, необхідно мати чітке уявлення про механізми поведінки людей та формування мотивів до продуктивної праці. Для забезпечення такої мотивації необхідно знати інтереси людей та визначати їх потреби. Саме тому надзвичайно важливо визначити певні пріоритети ефективної та якісної праці; навчитись враховувати інтереси всіх підлеглих; акцентувати увагу на конкретних та вагомих проблемах.

Література:

1. Бородіна О., Прокопа І.Сільський розвиток в Україні: проблеми становлення / О.Бородіна, І.Прокопа // Економіка України.– 2009.- №4.-С.74-85.

2. Лучик С.Д. Поліпшення національних умов життя сільського населення. // Економіка АПК. – 2008. – №12. С. 62-67.

3. Ревко  Н.О.  Мотиваційний  механізм як  засіб підвищення конкурентноздатності // Регіональні перспективи. - 2009. - № 6. - С. 292

4. Шалевська О.Ю. Чинники впливу на мотивацію праці в сільському господарстві / О.Ю.Шалевська // Економіка АПК. – 2010. – №8. – С.81 – 85.