Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

Тополюк Л.Л.

Науковий керівник д.е.н., проф. Денисюк О.М.,

АНАЛІЗ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Місцеві бюджети є фінансовою базою органів місцевого самоврядування та вирішальним фактором регіонального розвитку. Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, що передбачено Конституцією та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 27.05.97р.; активізує господарську діяльність; дозволяє їм розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти і використовувати резерви фінансових ресурсів. Тому аналіз місцевих бюджетів є важливим фактором забезпечення діяльності органів самоврядування та розвитку регіону.

Дослідженням проблеми аналізу місцевих бюджетів займались такі науковці і практики, як І.Козак,  Челишева Т.В., Іванова К.Ю., Міхієєнко Т.В., Науменко А.М., у чиїх працях визначено суть і зміст місцевих бюджетів та призначення їх аналізу.

Метою статті є дослідження та обґрунтування необхідності аналізу місцевих бюджетів, як однією із форм контролю за їх формуванням та виконанням.

В процесі вивчення аналізу формування і виконання місцевих бюджетів вирішуються наступні завдання:

·                   досліджується структура дохідної і видаткової частин місцевих бюджетів ;

·                   дослідження динаміки зміни доходів і витрат місцевих бюджетів;

·                   дослідження раціональності використання бюджетних коштів;

·                   розробка пропозицій щодо вдосконалення існуючого механізму функціонування місцевих бюджетів.

Здебільшого, аналіз формування і виконання місцевих бюджетів зводиться до порівняння фактично досягнутих показників дохідної і видаткової частини місцевих бюджетів з плановими або уточненими даними. Це можна пояснити як відсутністю завдань аналізу бюджетів перед відповідальними за це працівниками органів місцевого самоврядування, так і відсутністю типової методики, яка має бути розроблена і запропонована для затвердження на законодавчому рівні.[1, с.380]

Основні напрями аналізу формування і виконання місцевих бюджетів:

·                   аналіз загального і спеціального фондів місцевих бюджетів;

·                   аналіз поточного бюджету;

·                   аналіз суми офіційних трансфертів.

До основних методів аналізу, що треба використовувати під час дослідження доходів місцевих бюджетів, можна віднести метод елементарної математики, порівняння за допомогою абсолютних, відносних величин, групування з оформленням таблиць, аналіз структури доходів.

За допомогою методів елементарної математики визначають рівень доходів місцевих бюджетів, сумуючи різні види доходів того самого бюджету в плановому, уточненому чи фактичному вимірі.

Табличний метод дозволяє оформити отримані результати у зручній формі, при цьому обраховуються абсолютні, відносні і середні показники.

Аналіз структури базується на основі визначення питомої ваги кожної статті доходів до загального підсумку, що дає можливість визначення найвагоміших статей.

Аналіз доходів місцевих бюджетів дає можливість оцінити зміни структури доходів і виявити тенденції і причини їх виявлення та знайти резерви збільшення доходів, що можуть бути у недоодержані суми доходів за усіма статтями.

При аналізі витрат місцевих можуть використовуватися прийоми групування, аналіз рівня та динаміки витрат, аналіз структури витрат.

Методи групування полягають у групуванні витрат за економічними елементами з метою організації контролю за їх рівнем і визначенням загальної вартості ресурсів.[1, с.385]

Аналіз рівня та динаміки витрат місцевих бюджетів дає можливість своєчасно реагувати на виявлення надмірних витрат та відхилення від прогнозних показників.

Аналіз структури витрат місцевих бюджетів виділяє складові витрат, що становлять найбільшу частку у сумарних витратах та частки за якими відбулися найсуттєвіші зміни.

Аналіз витрат місцевих бюджетів дозволяє усунути нераціональне використання ресурсів, знайти резерви для їх зменшення, а також виявити причини їх збільшення.

Аналіз формування і виконання місцевих бюджетів України, а також країн з ринковою економікою дозволяє зробити висновок, що існуюча система формування місцевих бюджетів має ряд серйозних недоліків:

·                   висока ступінь концентрації фінансових ресурсів у державному бюджеті країни, що знижує значення регіональних і місцевих бюджетів у вирішенні життєво важливих для населення завдань;

·                   регулюючі доходи відіграють домінуючу роль у структурі надходжень до регіональних і місцевих бюджетів, в той час як частка закріплених за територіями податкових платежів низька;

·                   практично щорічна зміна видів податків, що зараховуються до місцевих бюджетів;

·                   відсутність єдиних та досить стабільних нормативів (наприклад, на кілька років) відрахувань від загально державних податків до місцевих бюджетів.

Аналіз місцевих бюджетів різних територіальних громад показує недосконалість системи їх формування, відсутність оптимальної структури як джерел формування так і видатків з них.

Отже, аналіз місцевих бюджетів є невід’ємною складовою контролю за їх формуванням та виконанням, що в свою чергу дає можливість виявити на скільки раціонально, ефективно і доцільно використовуються бюджетні кошти.

Список літературних джерел

1.                Козак І. Методи аналізу місцевих бюджетів /Козак І.// Ефективність державного управління. – 2010. - № 14. – С. 380-387.

2.                Міхієєнко Т.В. Формування доходів місцевих бюджетів: теоретичні аспекти/Міхєєнко Т.В.// Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №12.

3.                Черновська М. М. Принципи формування доходів місцевих бюджетів /Черновська М.М.// Інноваційна економіка. – 2010. - №2. – С.227-229.

4.                Чирка Д.М. Напрямки збалансування місцевих бюджетів /Чирка Д.М. //Фінанси України.– 2009.– №1.– С. 22–25.