Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

Кондратишина І.А.

Науковий керівник: д.е.н., професор Денисюк О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

АНАЛІЗ ОБОРОТНОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

Сучасні аналітики вважають, що однією з причин падіння валової рентабельності продажу при швидкому зростанні ринку є постійний дефіцит оборотних коштів.  Помилкою при прийнятті рішень запуску виробництва продукції є те, що не враховується реальна потреба підприємства в оборотних коштах. Ефективне управління оборотним капіталом – це основа успішної діяльності будь-якої компанії, оскільки це наймобільніша частина капіталу, від стану і раціональності якого багато в чому залежать результати господарської діяльності, фінансовий стан підприємства та його платоспроможність.

Аналіз складу та структури оборотного капіталу дозволяє визначити величину оборотного капіталу, його вкладання у виробничі запаси підприємств, охарактеризувати ступінь завершеності чи незавершеності кругообігу оборотного капіталу та його трансформації в матеріальну і грошову форми, чим і обумовлюється необхідність дослідження складу та структури оборотного капіталу підприємств.  

Склад та структура оборотного капіталу підприємства значною мірою залежить від умов господарювання об’єкту дослідження, зокрема, галузі, технологій, виду продукції, особливостей матеріально-технічного постачання та складу витрат.

Вагомий внесок у сучасну економічну теорію і практику формування та ефективного використання оборотного капіталу зробили вітчизняні й зарубіжні економісти такі як: Авраменко О.В., Гоцуляк С. М., Долгоруков Ю.А., Редіна Н.І., Дропа Я.В.,Прохорова В. В., Хохлов В.В., Чухно А.А., Шестерикова Е.Н.

Метою даної роботи є визначення та характеристика основних показників, що обумовлюють використання оборотного капіталу підприємств.

Провідною функцією оборотного капіталу є забезпечення ліквідності, яка дозволить підприємству бути платоспроможним. Управління оборотним капіталом полягає у визначенні і підтримці оптимального рівня поточних активів, а також у виборі і підтримці необхідного співвідношення між джерелами їх довгострокового і короткострокового фінансування. Управління оборотним капіталом включає в себе комерційні і фінансові аспекти підтримки товарно-матеріальних запасів, необхідних закупок, кредитної та інвестиційної політики.

Важливе значення в управлінні оборотним капіталом визначається наступним:

1.   Поточні активи складають значну частину загальних активів підприємства.

2.   Для більшості малих і середніх підприємств поточні зобов’язання є основним джерелом зовнішнього фінансування.

3.   В умовах конкуренції підвищення ефективності бізнесу за рахунок більш грамотного управління оборотним капіталом є необхідним і потребує постійної уваги.    

Політика управління оборотними засобами визначає два головних запитання:

1)    який рівень оборотних засобів необхідний та достатній з позиції забезпечення операційної діяльності підприємства?

2)    за рахунок яких джерел можна фінансувати ці оборотні засоби?

Розмір оборотних засобів повинен швидко реагувати на рівень виробництва та реалізації, тому він може коливатися в залежності від фази бізнес-циклу.

Основною метою аналізу оборотного капіталу є вчасне виявлення й усунення недоліків керування оборотним капіталом і віднайдення резервів підвищення інтенсивності та ефективності його використання.

Для оцінки оборотності оборотного капіталу використовують такі показники:

Коефіцієнт оборотності:

,

де: В – чистий дохід від реалізації продукції, тис. грн.;

ОК – середній розмір оборотного капіталу, тис. грн.

Розмір коефіцієнта оборотності показує кількість оборотів, які здійснює оборотний капітал за певний період часу.

Тривалість одного обороту:

,

де: О – тривалість періоду обороту оборотного капіталу в днях;

Д – звітний період, дні.

Коефіцієнт закріплення оборотних коштів:

 .

Цей коефіцієнт показує розмір оборотних коштів на 1 грн. реалізованої продукції.  

Прискорення оборотності капіталу сприяє зменшенню потреби в оборотному капіталі, проросту обсягів продукції і збільшенню одержуваного прибутку, що призводить до зміни фінансового стану підприємства.

Вивільнення оборотних коштів за рахунок прискорення оборотності можна розрахувати, використовуючи формулу:

,

де:   розмір (-)  або залучення(+) оборотного капіталу;

,  - середній розмір оборотного капіталу підприємства відповідно за звітний і базовий періоди;

 - коефіцієнт росту обсягу продукції.

В свою чергу для визначення розміру приросту обсягу продукції за рахунок прискорення оборотності оборотних коштів використовують формулу:

,

де  – коефіцієнти оборотності оборотних коштів відповідно за звітний і базисний періоди.

При уповільненні оборотності оборотних коштів у підприємства збільшується обсяг витрат. Для визначення впливу оборотності оборотного капіталу на прибуток використовують наступну формулу:

 ,

Де П0 – чистий прибуток базисного періоду.

Прискорення оборотності капіталу сприяє зменшенню потреби в оборотному капіталі, проросту обсягів продукції і збільшенню одержуваного прибутку, що призводить до зміни фінансового стану підприємства.

У процесі управління підприємством важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах їх величина повинна бути мінімальною, але достатньою для забезпечення безперебійного фінансування планових витрат на виробництво і реалізацію продукції, здійснення розрахунків у встановлений термін. Завищення оборотних коштів веде до зайвого їх відволікання в запаси, до заморожування фінансових ресурсів. Заниження оборотних коштів може призвести до перебоїв у виробництві і реалізації продукції, до несвоєчасного виконання підприємством своїх зобов’язань.

Список використаної літератури

1.   Бодрецький М.В. Методичний підхід аналізу структури оборотного капіталу підприємств // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2010. - № 32. – С. 171-176.

2.   Бутенко В. Оборотный капитал придприятия. Прогнозирование статей финансовой отчетности // Справочник экономиста. – 2006. - № 6. – С. 77-84.

3.   Могилевская О.Ю. Эффективное управление оборотным капиталом предприятия. //Економіка та держава. – 2008.-№ 7. – С. 43-46.

4.   Орєхова А.І. Аналіз структури оборотного капіталу та її вплив на фінансовий стан підприємств // АгроСвіт. – 2009.-№23. – С.58-61.