Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Сутність та роль економічної безпеки в розвитку підприємства

Аналіз сучасних кризових явищ в економіці України вказує на необхідність вирішення проблеми стабільного розвитку підприємства. Необхідність постійного дотримання економічної безпеки зумовлюється об’єктивною потребою кожного суб’єкта господарювання у забезпечені стабільного функціонування і досягненні цілей його діяльності. Забезпечення достатнього рівня безпеки має безпосередній вплив на ефективність діяльності суб’єктів господарювання, що доводить актуальність цього дослідження[1, с.137].

Метою статті є визначення сутності та ролі економічної безпеки в розвитку підприємства.

Дослідженням аспектів економічної безпеки підприємств присвячено праці таких учених як Ковальов Д., Сухоруков Т., Козаченко А.В., Паламарчук О.І., Прокопенко В.І., Василенко В.А. та багато інших, які багато уваги приділили розвитку підприємства та оцінці вартості бізнесу.

Економічна безпека підприємства – це захищеність його потенціалу від негативного впливу зовнішніх і внутрішніх чинників, прямих чи непрямих економічних  погроз, а також здатність підприємства до відтворення[1, с.138].

Економічна безпека є найважливішою складовою безпеки підприємства, тому пропонується інтерпретувати її як захищеність підприємства, а саме: його капіталу, персоналу, матеріальних і нематеріальних активів, прав, позиції на ринках, іміджу і перспектив його подальшого розвитку від негативного впливу сукупності економічних ендогенних та екзогенних чинників. Економічна безпека промислового підприємства включає три складові: виробничу безпеку, фінансову безпеку, інвестиційну безпеку[1, с.138].

Основною причиною необхідності забезпечення економічної безпеки підприємства є досягнення стабільності функціонування і створення перспектив зростання з метою виконання цілей обраного бізнесу, яка постає перед кожним підприємством щодня.

Головною метою економічної безпеки підприємства є його стійке й максимально ефективне поточне функціонування  та забезпечення високого потенціалу розвитку і зростання підприємства у майбутньому. Найбільш ефективне використання корпоративних ресурсів підприємства, необхідне для виконання цілей певного бізнесу досягається шляхом запобігання загрозам негативних впливів на економічну безпеку підприємства і досягнення основних функціональних цілей економічної безпеки підприємства[3, с.105-106].

         Забезпечення економічної безпеки виробничої діяльності вимагає створення на підприємстві власної системи безпеки. Даючи характеристику системі безпеки підприємства, варто відразу ж визначитися в певних    важливих, методологічних положеннях.

По-перше, система безпеки підприємства не може бути шаблоновою. Вона унікальна на кожнім підприємстві, тому що залежить від рівня розвитку і структури виробничого потенціалу, ефективності його використання і спрямованості виробничої діяльності, кваліфікації кадрів, виробничої дисципліни, від стану навколишнього середовища, виробничих зв'язків підприємства, конкурентного середовища, ризикованості виробництва і та ін.

По-друге, система безпеки підприємства є самостійною, відособленою від аналогічних систем інших виробничих одиниць. Але її відособленість відносна, тому що система безпеки підприємства - це складний елемент безпеки більш високого рівня: міста, регіону, країни.    

По-третє, система безпеки підприємства є комплексною. Вона покликана забезпечити безпеку економічну, науково-технічну, кадрову, інтелектуальну, екологічну, інформаційну, фізичну, техногенну, пожежну і т.д.  Виходить, у її складі повинні бути відповідні елементи, органи, сили і засоби.

Створення системи безпеки підприємства й організація її успішного функціонування повинні спиратися на методологічні основи наукової теорії безпеки.  У результаті цього повинні бути з'ясовані цілі системи безпеки підприємства.

Одним з найбільш значимих елементів системи безпеки підприємства є механізм її забезпечення, що являє собою сукупність законодавчих актів, правових норм, спонукальних мотивів і стимулів, методів, мір, сил і засобів, за допомогою яких суб'єкт впливає на об'єкт для досягнення цілей безпеки і рішення  задач, які стоять перед нею[3, с.128-131].

Таким чином, можна зробити висновок, що під економічною безпекою розуміють захищеність підприємства від негативного впливу сукупності соціальних, економічних, екологічних, правових та силових внутрішніх і зовнішніх чинників. Але існуючи підходи до вирішення проблеми економічної безпеки підприємства не є комплексними та повністю адаптованими до сучасних умов господарювання.

Література:

1.     С.В. Капітула, В.М. Якубець, С.І. Шевченко Удосконалення класифікації і структури безпеки підприємства//Актуальні проблеми економіки. - №11, 2010. – с.137-141

2.     О.В. Макарюк Управління вартістю бізнесу в контексті формування його безпеки і розвитку//Актуальні проблеми економіки, №3, 2011.- с. 131-137

3.     Донець Л.І., Ващенко Н.В., Яцина Л.В. Економічна безпека підприємства. Навчальний посібник для студентів екон.спец.ден. та заочн.форм навчання. / Під ред. Л.І. Донець – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – 171 с.