Економічні науки/10. Економіка підприємства

                            к.е.н.,доц. Шевчук Л.П., Яровая А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,Україна

 

Аналіз ПРОБЛЕМ економічного потенціалу і фінансового стану підприємства

 

У сучасних нестабільних і трудно передбачуваних умовах ринкової економіки об’єктивний фінансово-економічний стан суб’єкта господарювання є важливою характеристикою не тільки для управлінського апарату, а й для багатьох контрагентів, включаючи різнорідні фінансові інституції ринків капіталів та інвестицій. Зазвичай отримання кваліфікованої оцінки фінансового стану і фінансової стійкості здійснюється на основі загальних й узвичаєних підходів поєднання аналітичних розрахунків у процесі проведення предметного аналізу.

Проблема аналізу та аудиту фінансового стану підприємства та його оцінки є актуальною і сьогодні, оскільки, з одного боку, це є результатом діяльності підприємства, тобто його досягнення, а з іншого – визначає передумови розвитку підприємства. Потребу такого аналізу можна пояснити, насамперед, тим, що досить часто підприємства не здатні правильно оцінити свій фінансовий стан, що в майбутньому створює серйозні перешкоди для здійснення його ефективної діяльності.

Проблемні питання застосування методик аналізу фінансового стану, їх розвитку та адаптації до умов сучасної ринкової економіки розглянуто у багатьох вітчизняних та зарубіжних дослідженнях, сформульовано окремими авторами у тематичних публікаціях. Значний вклад у розробку методологічних основ аналізу та аудиту фінансового стану та потенціалу підприємства зробили: A.M. Поддєрьогін, В.М. Опарін, О.М. Бандурка, О.В. Кондратьєв, С.Ф. Покропивний, М.Я. Коробов, О.Л. Дробозін, С.Я. Огородник, В.М. Федосов, І.О. Бланк, С.В. Льовочкін та іншим.

Метою статті є дослідження проблем аналізу та аудиту фінансового стану та економічного потенціалу підприємства.

Процес здійснення аналізу фінансового стану підприємства передбачає використання різних методів, прийомів, концепцій. Важливим методом, за допомогою якого можна оцінити фінансовий стан підприємства, є використання системи фінансових показників та коефіцієнтів. Окремі автори розглядають різні групи фінансових показників. Так, методика, запропонована А.Д. Шереметом та Р.С. Сайфуліним, виділяє показники рентабельності, ефективності управління, ділової активності, ринкової стійкості, ліквідності.

Американські вчені Рісон Дж.С. і Р.Н. Ентоні виділяють загальні показники рентабельності, показники використання інвестицій та фінансового стану. В.П. Савчук виділяє показники операційного аналізу, аналізу операційних витрат, управління активами, ліквідності, рентабельності, структури капіталу, ринкові показники. В економічній літературі з фінансів та фінансового менеджменту пропонується використовувати близько 50 показників для аналізу поточного стану підприємства. На практиці використовують, як правило, всього 14 показників (показники майнового стану, ліквідності і платоспроможності, ділової активності, фінансової стійкості та прибутковості і рентабельності).

Ефективне використання економічного потенціалу підприємств також вимагає формулювання чіткої методики оцінки цього процесу. Блонською В.І. було запропоновано комплексний підхід до оцінки ефективності економічного потенціалу, який включає аналіз використання виробничого потенціалу для висновку щодо максимально можливого випуску продукції; ринкового потенціалу для визначення максимально можливого обсягу реалізації; прогноз майбутніх грошових потоків та їх дисконтування для визначення максимальних прибутків у майбутньому [1, с.152].

Проведенню аналізу та аудиту фінансового стану підприємства  передує необхідність отримати інформацію про потенціал підприємства та можливість його використання (рис. 1). Головна мета аналізу - своєчасно виявляти й усувати недоліки у фінансовій діяльності і знаходити резерви поліпшення фінансового стану підприємства і його платоспроможності.

Подпись: Аналіз структури балансуПодпись: Аналіз показників фінансування, звіту про рух грошових коштів та ін.Подпись: Аналіз звіту про фінансові результатиПодпись: Аналіз беззбитковості
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Визначення проблем і причин при проведенні фінансового аналізу підприємства

 

О.І. Павленко, формулюючи висновок щодо вдосконалення механізму оцінювання фінансового стану підприємства, зазначає, що «… необхідно розробити такий методичний підхід, за якого інтегральна оцінка фінансового стану українських підприємств базувалася б на вітчизняних стандартах обліку і звітності, на поєднанні екстраполяційних і експертних методів» [4, с. 77].

Л.О. Ващенко дотримується позиції, що «вирішити проблеми методичного забезпечення можна завдяки подальшому якісному поліпшенню і кількісній оптимізації системи фінансових коефіцієнтів, які використовуються для аналізу фінансового стану підприємств» [2, с. 98]. Враховуючи трудно передбачувані зміни ринкової економіки на ринках капіталів та інвестицій, очевидно, необхідною є позиція О.Є. Кузьміна і О.Г. Мельник, які зазначають, що «для діагностики недостатньо лише розрахувати значення показників фінансового стану, слід уміти інтерпретувати ситуацію та оцінювати параметри існуючого фінансового стану» [3, с. 112].

Не дивлячись на наявність великої кількості методик аналіз та аудиту фінансового стану все більше фахівців схиляються до думки, що найбільш відповідною та всеохоплюючою є метод аналізу фінансової звітності фірми «Дюпон». В основу цієї системи покладено рівняння Дюпон, яке показує взаємозв'язок між прибутком на інвестований капітал, оборотністю активів, чистим доходом та лівериджем.

Досліджені методики аналізу фінансового стану підприємства показують правдиві результати лише в тих конкретних умовах, для яких вони розроблені. Використання таких методик в Україні було б можливим за повної відповідності бухгалтерського обліку, фінансової звітності вимогам міжнародних стандартів, за стабільної діяльності вітчизняних підприємств. Враховуючи неможливість застосування в умовах української економіки значення зарубіжних нормативних показників, пропонується структурований перелік показників, які доцільно використовувати при проведенні порівняльного аналізу.

 

Список використаних джерел

1.            Блонська В.І., Нагірна С.Я. Методичні підходи до оцінки потенціалу підприємства у ході формування стратегічних переваг / В.І. Блонська, С.Я. Нагірна // Науковий вісник НЛТУ. – 2009. – Вип..19.2. – С.150-155

2.            Ващенко Л.О. Оцінка методичного забезпечення аналізу фінансового стану підприємств / Л.О. Ващенко // Інноваційна економіка. Всеукраїнський науково-виробничий журнал. – 2009. – № 1. – С. 97–100.

3.            Кузьмін О.Є. Нормативно-критеріальне забезпечення діагностики фінансового стану підприємства / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник // Фінанси України. – 2010. – № 8. – С. 105–114

4.            Павленко О. І. Вдосконалення механізму оцінки фінансового стану підприємства / О.І. Павленко // Бізнес-навігатор. Науково-виробничий журнал. – 2010. – № 2 (19). – С. 72–78