Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Асистент Віннікова В.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

Дивідендна політика та її вплив на фінансову стійкість підприємства

        

Під час прийняття управлінського рішення щодо розподілу прибутку важливим є урахування прогнозного періоду. Визначено, що питання розподілу чистого прибутку слід розглядати у двох площах, зокрема з огляду розвитку підприємства у короткостроковому та довгостроковому періодах. Значущим при цьому є вибір відповідних критеріїв, що відображатимуть цільові настанови формування та реалізації дивідендної політики. За узагальнення існуючих підходів щодо критеріїв ефективності дивідендної політики обґрунтовано доцільність під час прийняття рішень довгострокового характеру виходити з критерію вартості підприємства, під час прийняття рішень у короткострокову періоді -з критерію фінансової стійкості.

В основі вибору критеріїв - урахування залежності вартості та фінансової стійкості від величини дивідендів. Зокрема залежність вартості підприємства від дивідендів подано через механізм застосування доходного підходу за використанняметоду грошових потоків на власний капітал. Зв’язок при цьому - безпосередній. За критичного аналізу моделі визначено, що вартість підприємства за означеного методу відповідаєдивідендам, які дисконтовані.В самому загальному вигляді очікуваний грошовий потік на власний капітал являє собою різницю між власними коштами підприємства (чистим прибутком та амортизацією основних фондів і нематеріальних активів) та приростом активів  (капітальними інвестиціями, приростом оборотного капіталу за рахунок власних коштів)[1]. Урахувавши, що амортизаційні відрахування мають цільове спрямування, за покриття інвестиційних потреб за рахунок чистого прибутку, залишиться та його частина, що спрямовується на споживання, тобто на виплати власникам.

Щодо залежності фінансової стійкості від дивідендної політики, то зв’язок також існує. В основі висновку – узагальнення підходів щодо сутності фінансової стійкості та показників оцінки, а також урахування взаємозв’язку результатів діяльності й порядку розподілу чистого прибутку з динамікою власного капіталу та зі змінами у складі оборотних активівпідприємства (рис.1).Зокрема визначено, що фінансова стійкість є складною характеристикою, що відображає результат фінансових відносин за відповідний період[2; 3]. Стійкість не є ознакою незмінності, або здатністю повертатись у вихідне положення. За інших рівних умов стійкість виступає ознакою стабільності змін. Фінансова стійкість – якісна характеристика, що ґрунтується на даних кількісної оцінки. Для оцінки фінансової стійкостівикористовують або систему показників, або інтегральні показники.В першому випадку до сукупності включають одиничні  показники. У другому випадкуінтегральний показник є синтетичним, створеним за результатами поступового відбору одиничних показників та за використання відповідної процедури їх інтеграції. Вибір накористь єдиного інтегрального чи системи одиничних показників залежить від мети та глибини дослідження. За поглибленої оцінки фінансової стійкості доцільно використання як одиничних так і інтегрального показника, за експрес-оцінки  -одиничних показників. Дотримання критерію фінансової стійкості під час розподілу прибутку за результатами діяльності у поточному періоді зумовлює доцільність використання сукупності одиничних показників. Відзначимо, що вибір показників для експрес-оцінки фінансової стійкості є складним, адже існують два основні підходи щодо їх розрахунку, зокрема побудованих за використання інформації щодо джерел фінансування та за урахування залежності між джерелами фінансових ресурсів та напрямами їх використання. Проте, за дотримання будь-якого методичного підходу під час оцінки фінансової стійкості, одним з чинників, що впливатиме на показники фінансової стійкості у короткостроковому періоді  - порядок розподілу чистого прибутку.  


 

 

 

 

Ф № 1 «Баланс»

 

 

 

 

 

 

Стаття

На початок року

Зміна

На кінець року

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТИВ

 

 

 

 

 

 

 

Ф. № 3 «Звіт про рух грошових коштів»

 

І. Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

Стаття

За звітний період

За аналогічний період попереднього року

 

ІІ. Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

…..

 

 

 

 

 

 

 

 

Грошові кошти та їх еквіваленти

ГК п

 

ГКк

 

Ф. № 2 «Звіт про фінансові результати»

І.Рух коштів у результаті операційної діяльності

 

 

 

….

 

 

 

 

Стаття

За звітний період

За попередній період

 

ІІІ. Витрати майбутніх періодів

 

 

 

 

 

ПАСИВ

 

 

 

 

Доход

 

 

ІІ. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності

 

 

І. Власний капітал

 

 

 

 

…..

 

 

ІІІ. Рух коштів у результаті фінансової діяльності

 

 

 

Статутний капітал

СКп

СКчп

 

Чистий:

 

 

 

….

 

 

 

 

прибуток

ЧП

 

 

 

 

Резервний капітал

РКп

РКчп

 

 

 

Сплачені дивіденди

Дс

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

НПп

 

НПк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишок коштів на початок року

ГК п

 

 

ІІ. Забезпечення наступних виплат і платежів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Довгострокові зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

Залишок коштів на кінець року

ГК к

 

 

IV. Поточні зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Доходи майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ф. № 4 «Звіт про власний капітал»

 

 

 

 

 

 

Стаття

….

Нерозподілений прибуток

Разом

 

 

 

 

 

 

Залишок на початок року

 

НПп

 

 

 

 

 

 

 

 

….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток) за звітний період

 

ЧП

 

 

 

 

 

 

 

 

Розподіл прибутку:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виплати власникам (дивіденди)

 

Д

 

 

 

 

 

 

 

 

Спрямування прибутку до статутного капіталу

 

СКчп

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування до резервного капіталу

 

РКчп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишок на кінець року

 

НПк

 

 

 

 

Рисунок 1 - Залежність між порядком розподілу чистого прибутку

та зміноювеличини оборотних активів і власного капіталу підприємства


Залежність між порядком розподілу чистого прибутку та фінансовою стійкістю підприємстваунаочнено за урахування зв’язку між інформацією, що подано у формах фінансової звітності[4]. Зокрема, вихідною слугує інформація щодо фінансового результату діяльності підприємства у звітному періоді. За умов, що підприємство отримало прибуток, виникає проблема щодо його розподілу. Як основні напрями розподілу чистого прибутку звітного періоду виділяють: а) виплати власникам; б) спрямування прибутку до статутного капіталу; в) відрахування до резервного капіталу; г) реінвестування прибутку. За будь-якого варіанту управлінське рішення щодо розподілу прибутку (політика «нульового дивіденду», або виплата дивідендів у визначеному розмірі) знайде відображення у зміні величини власного капіталу. Дотримання політики «нульового дивіденду» призведе до приросту власного капіталу у розмірі чистого прибутку. В такому випадку як варіанти можливі: а) приріст резервного капіталу та збільшення величини нерозподіленого прибутку на кінець звітного періоду, або б) зростання лише величини нерозподіленого прибутку (за відсутності відрахувань до резервного капіталу). Якщо ж підприємство сплачує дивіденди, то це автоматично призведе до зменшення власного капіталу, що, за інших рівних умов, знайде відображення як у показниках капіталізації, зокрема коефіцієнтах фінансової автономії, залежності ризику та маневреності власного капіталу, так і показниках, що побудовані за співвідношення активів та джерел їх формування, зокрема трикомпонентного показника типу фінансової стійкості[2; 3].

Відзначимо також, що інформація про дивіденди враховується не лише у «Звіті про власний капітал». Виплата дивідендів  - один з напрямів відтоку грошових коштів, що знаходить відображення у «Звіті про рух грошових коштів». Дивіденди, що сплачені, збільшують від’ємний грошовий потік та зумовлюють зниження величини грошових коштів на кінець року. Іншими словами за інших рівних умов зростання виплати дивідендів негативно впливає і на платоспроможність підприємства.

Таким чином, приймаючи рішення щодо розподілу чистого прибутку за результатами звітного періоду є необхідним виважена оцінка наслідків кожного з можливих варіантів. Під час оцінки доцільно використання критерію фінансової стійкості, який може бути поданий як відповідний коефіцієнт, що побудований за інформацією про склад джерел фінансування, або за урахування співвідношення між джерелами фінансування та напрямками їх використання. Важливим при цьому є знання залежності між величиною дивідендів та зміною грошових коштів і власного капіталу, що сприятиме оптимізації процесу вибору відповідного варіанту розподілу чистого прибутку на підприємстві.

                                               

Література

1.     Момот Т. Оцінка вартості бізнесу: сучасні технології. – Х.: Фактор, 2007. – 224 с.

2.     Тищенко О.М., Норік Л.О. Моделювання оцінки та прогнозування фінансової стійкості підприємства - http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/VNULP/Ekonomika/2009_640/59.pdf

3.     Шаблиста Л.М.Фінансова стійкість підприємства: сутність і методи оцінки // Економіка і прогнозування. — 2006. — N 2. — С. 46-57.

4.     Офіційний сайт Міністерства фінансів України - minfin.gov.ua