Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

 

викладач Нісходовська О.Ю.

Подільський державний агротехнологічний університет, Україна

Фінансово-економічні показники виробництва круп’яних культур

 

 

Розвиток виробництва круп’яних культур має велике значення для формування збалансованого продовольчого ринку в Україні. Це пов’язано як з існуючими національними традиціями у культурі харчування, так із високими споживчими властивостями круп’яної продукції. Проте якщо підгрупа зернових культур вивчена всебічно у межах зернового господарства, то власне виробництву круп’яних культур – проса, гречки, рису, а також гороху, який віднесено до круп’яної галузі, - приділено уваги значно менше. Особливо це стосується фінансових аспектів функціонування виробництва круп’яних культур, яке має певні особливості.

Відзначимо, що виробництво круп’яних культур супроводжується значними енерго- та матеріальними затратами. Це впливає на рівень виробничих витрат, собівартість продукції і, в кінцевому рахунку, на результуючі фінансові показники галузі, її економічну ефективність. При цьому економічна ефективність круп’яного виробництва визначається співставленням отриманого ефекту (прибутку або доходу) до витрат виробництва чи до всього капіталу, що використовується для його одержання у розрахунку на 1 середньорічного працівника, 1 грн., основних виробничих та оборотних засобів.

Варто зазначити, що на прибутковість галузі впливає сукупність різноманітних чинників. Для їх оцінки потрібна система показників та критеріїв, що віддзеркалюють такий вплив. Використання вказаного методичного підходу дозволяє прогнозувати та планувати фінансові результати виробництва круп’яних культур, раціонально розміщувати їх посіви, здійснювати забезпечення попиту, планувати процеси переробки і реалізації готової продукції. Необхідно вказати, що визначення прибутковості галузі круп’яного виробництва ґрунтується на її оцінці на рівні окремих підприємств. Це пов’язано з можливостями або необхідністю страхових відшкодувань, пільгового кредитування, інноваційно-інвестиційного проектування виробництва, розвитку маркетингових стратегій формування ринку споживання круп’яної продукції.

Процес виробництва являє собою з одного боку, процес виробничого споживання засобів і предметів праці та робочої сили, а з другого - виготовлення продукції. Реалізація виробленої продукції є завершальною стадією повного циклу кругообороту виробничих засобів підприємства , в процесі якої господарству повертаються у вартісному виразі всі кошти, витрачені на виробництво і збут. Результативним показником, що свідчить про підвищення ефективності зерновиробництва, є показник продуктивності праці, а саме – прямі витрати праці з розрахунку на 1 ц зерна, а також скільки вироблено та одержано з розрахунку на одного працівника зайнятого в зерновиробництві:

- зерна, тон;

- валової продукції в співставних цінах, тис. грн.;

- валового доходу, тис. грн.

В умовах ринкової економіки кінцевою метою будь-якого виробництва, в тому числі і сільськогосподарського, є одержання прибутку від реалізації товару (виконання робіт і надання послуг). Це необхідно для здійснення розширеного відтворення. Розмір одержаного від реалізації продукції прибутку залежить від слідуючих факторів: а) кількості проданої продукції; б) середньої ціни реалізації 1 т зерна; в) собівартості 1 т проданого зерна. перші два фактори з результативним показником (масою прибутку або збитку) знаходяться у прямій залежності. Третій фактор впливає у протилежному напряму – чим більша собівартість 1 т зерна, тим менше прибутку буде одержано. Коли на результативний показник впливає три чи більше факторів, з яких хоча б один знаходиться у оберненому зв’язку, то для визначення впливу факторів на зміну результативного показника доцільно визначити складний спосіб обчислення різниць. Слід відмітити, що при використанні цього способу додатково вводиться ще один показник – прибуток або збиток з розрахунку на 1 т продукції.

 

Література

1. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств: [ підручник ]. - 2-е вид., доп. і пер. / В. Г. Андрійчук. - К.: КНЕУ, 2002. - 624 с.

2. Економіка виробництва зерна (з основами організації і технології виробництва): моногр. / [Бойко В.І., Лебідь Є.М., Рибка В.С. та ін.] ; за ред. В.І. Бойка. – К. : ННЦ ІАЕ, 2008. – 400 с.