Романюк В.М.

Науковий керівник: Галазюк Н.М., к.е.н., доцент

Луцький національний технічний університет

 

РОЛЬ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ В УМОВАХ ФІНАНСОВОЇ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

Серед складових елементів глобалізації світової економіки та одним з найвищих етапів глобалізації як такої є глобалізація світового фінансового простору. В основі фінансової глобалізації лежить взаємодія таких основних явищ, як: технічний прогрес, зростаюча конкуренція між кредитними й фінансовими установами на фінансових ринках, реструктуризація кредитних і фінансових установ шляхом їх злиття в наслідок конкуренції між ними, широка інтернаціоналізація бізнесу завдяки посиленій діяльності транснаціональних корпорацій, створення регіональних інтеграційних об'єднань, макроекономічна стабілізація й реформи в ряді країн, що розвиваються і країн з перехідною економікою, які створили сприятливий клімат для іноземних інвесторів.

Сьогодні фінансова глобалізація все більше впливає на фінансову безпеку держав. Економічні вигоди, які фінансова глобалізація принесла країнам, не захищають їх від появи нових ризиків. Фінансова глобалізація змінює структуру ринків і одночасно зі зміною структури фінансова глобалізація ставить нові завдання перед суб’єктами ринків фінансових послуг.

По мірі розвитку фінансової глобалізації національні фінансові ринки інтенсивно інтегруються у єдиний простір, що призводить до активізації міжнародних потоків капіталу, посилення конкуренції у зв’язку з використанням новітніх технологій та фінансових інновацій, скорочення традиційних видів банківського обслуговування, універсалізації банківської діяльності, лібералізації фінансових ринків тощо. В результаті залучення зовнішнього капіталу з метою забезпечення національної економіки необхідними для інвестицій коштами підвищується їх вразливість до зовнішніх потрясінь, пом’якшити які можна через реалізацію ефективної державної політики у фінансовій сфері.

Швидкі темпи розвитку фінансової глобалізації ставлять перед державами нові проблеми та завдання, серед яких на перше місце виходять питання щодо формування ефективної державної фінансової політики метою якої є створення сприятливих умов для посилення позитивних ефектів від наслідків фінансової глобалізації. В Україні набуває неабиякої актуальності питання визначення ролі державного регулювання в умовах фінансової глобалізації, оскільки  фінансова система країни знаходиться на стадії становлення, тому наслідки фінансової глобалізації для неї можуть бути непередбачуваними. Основними завданнями на стадії розвитку та становлення фінансової системи України, на нашу думку, є лібералізації фінансових ринків, адаптація вітчизняного законодавства у фінансовій сфері до міжнародних стандартів, визначення оптимального рівня оподаткування. Слід відмітити, що державне регулювання економіки є неефективним в глобальних умовах, оскільки держава може надавати лише соціальні та громадські послуги за найменшою можливою накладною ціною, що вважаються необхідним міжнародним  капіталом. Практика показує, що органи державної влади не спроможні самостійно впливати на економічну активність на власній території, оскільки на ці процеси впливає міжнародний рух капіталу.

Нові умови господарювання у глобалізованій економіці дозволяють ринкам та підприємствам розміщувати свої фактори виробництва з найбільшою вигодою, а це зазвичай відбувається без втручання держави. Регулюючу функцію в умовах глобалізації виконує ринковий механізм. Ринкові умови господарювання розповсюджують кращі правила ведення бізнесу, відкривають  ринки для іноземних операторів та нових фінансових інструментів, створюють нові стандарти укладання угод тощо.

Сьогоднішні міжнародні економічні відносини прискорюють та поглиблюють глобалізаційні процеси, але аналізуючи роботи фахівців, вчених та практиків, ми дійшли висновків, що переважна їх більшість сумнівається у позитивних ефектах глобалізації, більшість експертів сходиться в тій думці, що процес глобалізації має більше негативних наслідків ніж позитивних, критикуються діяльність інститутів, які мають ознаки глобальності тощо.

Наукові роботи західних та вітчизняних вчених та практиків, а також власні дослідження дають підставу для твердження, що світова економіка та фінанси найближчим часом увійдуть у період уповільнення інтенсивності розвитку глобалізаційних процесів.

Характерною рисою глобалізаційних процесів є зацікавленість органів державної влади в отриманні певних вигод, платою за ці вигоди є часткова відмова від національного суверенітету. Проте, коли ці вигоди стають сумнівними, починається уповільнення темпів інтеграції даної держави у глобалізоване  середовище.

Яскравим прикладом позитивного іноземного досвіду фінансової інтеграції – є інтеграція в рамках Європейського Союзу, що характеризується різноманітними регулюючими структурами, високим ступенем відкритості ринків капіталу, зростаючою роллю комерційних банків.

В умовах фінансової глобалізації  на державну політику впливають такі чинники, як: підвищення значення недержавних інститутів у процесі регулювання міжнародних фінансових відносин; дії ринкових механізмів при гармонізації регулюючих функцій в умовах глобалізації; інтенсивний розвитку фінансової та економічної глобалізації; використання позитивного досвіду країн Європейського Союзу, щодо впровадження принципів субсидіарності у процесі фінансової інтеграції; рівень розвитку національної фінансової системи певної держави.

Варто відзначити, що роль держави в умовах фінансової глобалізації залишатиметься вагомою, за умови якщо важливим її елементом буде податкова складова, яка має бути спрямованою в першу чергу на максимізацію позитивних ефектів від глобалізаційних процесів для економіки держави та її національної фінансової системи.