Економіка/1. Банки і банківська система

 

Носачова І.В., здобувачка

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського  (м. Донецьк)

 

Складові податкового менеджменту комерційного банку

 

Банки мають особливий статус у податкових правовідносинах як платники податків і податкові агенти. Ефективність управління податками комерційного банку є важливою запорукою його успішного функціонування, реалізації інтересів власників, менеджерів, клієнтів. Під податковою діяльністю банку розуміють діяльність, пов’язану з формуванням і оптимізацією податкової бази за всіма видами податків; стратегічним і оперативним податковим плануванням; розробкою облікової політики з урахуванням оподаткування; податковим обліком; підготовкою і поданням податкової звітності; контролем дотримання графіків податкових платежів; взаємовідносини з податковими та контролюючими органами [1, c.135].

Податковий менеджмент банку - це підсистема фінансового менеджменту, як система - це управління податковою діяльністю, що передбачає використання відповідних інструментів для визначення податкового навантаження та податкових ризиків з метою їх оптимізації в межах фінансової стратегії банку та чинного податкового законодавства. Складовими податкового менеджменту є: податкове планування (з метою податкової оптимізації), податковий аналіз (з метою виявлення факторів, що впливають на податкову базу та факторів виникнення податкових ризиків), податковий контроль (з метою забезпечення правильності обчислення і перерахування податків, своєчасного виконання зобов’язань перед бюджетом і позабюджетними фондами) (рис. 1). Податкове планування ґрунтується на використанні відповідних засо­бів та інструментів, що дозволяють обрати найдоцільніший у конкре­тних умовах варіант здійснення діяльності, з точки зору його податко­вих наслідків та кінцевого фінансового результату.

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Формалізація складових податкового менеджменту банку

 

 Характерною ознакою податкового планування є його альтернативність, що і забез­печує можливість податкової оптимізації.

Податковий аналіз є ін­формаційною складовою та основою для прийняття рішень, оскільки забезпечує прийняття рішення на підставі осмислення та сприйняття отриманої ін­формації.

Податковий контроль поділяється на внутрішній, який є складовою податкового менеджменту, і зовнішній, який здійснюють податкові органи. Внутрішній податковий контроль розглядаємо як послідовне виконання процесів, спрямоване на пошук рішення, що забезпечить відповідність отри­маних результатів поставленим завданням або планам. Зовнішній податковий контроль за банківською діяльністю охоплює: спостереження за діяльністю банків; аналіз отриманої банківської інформації, виявлення тенденцій розвитку банківського сектора, складання прогнозів щодо перспектив його розвитку; вживання заходів з попередження порушень банками законності і дисципліни; облік конкретних банківських правопорушень, аналіз їх причин і обставин; припинення протиправної діяльності банків; виявлення винних у здійсненні податкових правопорушень у банківській діяльності (як платників податків, так і працівників податкових органів) і притягнення їх до відповідальності.

Метою податкового менеджменту є не стільки мінімізація податкового навантаження, скільки підвищення ефективності функціонування банку в цілому, враховуючи його стратегічні цілі та завдання. Податковому менеджменту властиві всі характеристики системи: наявність елементів, взаємозв'язків між ними, здатність до саморозвитку, а також нерозривний зв'язок із зовнішнім середовищем, у відносинах з яким система виявляє свою цілісність. Крім того, податковому менеджменту притаманні всі властивос­ті процесу. Вхідними ресурсами податкового менеджменту як процесу є законодавче, нормативне, інформаційне та кадрове забезпечення. Ре­зультатом податкового менеджменту як процесу є організація правиль­ного і достовірного розрахунку та сплати податків, забезпечення опти­мального співвідношення податкового навантаження і допустимих податкових ризиків відповідно до цілей і завдань банку [2, c.62-63].

Формування моделі податкового менеджменту банку як системи залежить від безлічі внутрішніх і зовнішніх факторів. Найбільш істотним зовнішнім фактором є державна політика в сфері оподаткування. Внутрішні фактори впливають на всі елементи фінансового потенціалу банку: доходи, витрати, прибуток, інвестиції. До них відносяться: масштаби діяльності і організаційна структура, правила податкового та фінансового обліку, елементи облікової політики, політика ціноутворення, структура витрат. Крім того, вибір моделі організації податкового менеджменту залежить від наявності інформаційних, трудових, технічних ресурсів, необхідних для створення умов функціонування системи самого податкового менеджменту.

Податковий ризик з точки зору менеджменту банку є невизначеністю у досягненні банком поставлених цілей, що припускає існування як негативних, так і позитивних відхилень внаслідок здійснення податкової діяльності. Для забезпечення достатнього рівня фінансової безпеки в банку повинна бути створена ефективна система своєчасного виявлення, відстеження та аналізу податкових ризиків. Аналіз податкових ризиків повинен містити [3]:  розгляд податкових наслідків основних операцій банку і пов’язаних з ними податкових ризиків;  виявлення і оцінку ризиків, пов’язаних: з виконанням банком функцій посередника в податкових платежах (своєчасного виконання доручень платників податків на перерахування податків, надання податковим органам інформації про клієнтів тощо); з організацією податкового планування і податкового обліку, а також безпосередньо з процесом обчислення і сплати податків; з виконанням банком функцій податкового агента.

Результативність податкового менеджменту – це відповідність результуючих наслідків його реалізації, які у загальному сенсі можна назвати ефектом, поставленій меті. Ефективність податкового менеджменту - оціночний показник його результативності, який характеризує отримані в ході управлінської діяльності результати з позиції витрат на їх досягнення [4].

Таким чином, формалізація складових податкового менеджменту дозволить ефективно управляти податковим навантаженням, ризиками і рентабельністю банків.

Література

1.   Євченко Н.Г. Методичні підходи до формування моделі податкового менеджменту банку [Текст] / Н. Г. Євченко // Економічний простір. – 2008. - №19. – С. 132-140.

2.   Сало, І. В. Податковий менеджмент у банку : монографія [Текст] / І. В. Сало, Н. Г. Євченко. – Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. – 187 с.

3.    Євченко Н.Г. Вплив податкових ризиків на фінансову безпеку банку [Електронний ресурс] /  Н.Г. Євченко, О.А. Криклій // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. – 2009. –Вип. 25. – Режим доступу:  <http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pprbsu/texts/2009_25/25.1.06.pdf>

4.   Воронкова О. М. Теоретико-методологічні засади ефективності податкового менеджменту [Електронний ресурс]/ О.М. Воронкова // Економічний вісник університету. – 2011. – Вип. 17.1. – Режим доступу: <http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2011_17_1/Voronkova.pdf>