Буднік М. М., Павлюк В. І.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

МІСЦЕ І РОЛЬ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ НА РИНКУ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ

Одними з найактивніших суб’єктів світового ринку капіталу є недержавні пенсійні фонди. Вони здійснюють довгострокове інвестування, трансформуючи вільні кошти підприємств і домогосподарств у інвестиції, що, як показує досвід багатьох країн, сприяє економічному зростанню.

Проте, динамічний розвиток недержавних пенсійних фондів супроводжується посиленням контролю їх діяльності з боку Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України. Звідси виникає потреба в дослідженні функціонування недержавних пенсійних фондів на ринку фінансових послуг України.

Відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» недержавний пенсійний фонд (НПФ) – це юридична особа, яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства), функціонує та здійснює свою діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам фонду [1].

Головна мета функціонування НПФ – забезпечення додатковим доходом учасників фонду після їх виходу на пенсію, оскільки державне пенсійне забезпечення недостатнє. Крім цього, рівень фінансової безпеки НПФ щодо виконання зобов’язань перед учасниками фонду є вищим, ніж у інших фінансових інститутів, оскільки активи учасників НПФ (фізичних осіб) відокремлені від активів його засновників і роботодавців – вкладників НПФ, а також встановлені кількісні обмеження щодо інвестування пенсійних активів. До того ж НПФ не можуть оголошуватись банкрутами, оскільки у разі ліквідації НПФ усі пенсійні заощадження його учасників переводяться до інших НПФ, страхової організації чи комерційного банку.

Вітчизняні НПФ динамічно розвиваються. Хоча необхідно зауважити, що цей сегмент фінансового ринку знаходиться на початковій стадії розвитку. Станом на 30.06.2011 в Державному реєстрі фінансових установ міститься інформація про 97 недержавних пенсійних фондів. Загальний обсяг активів, сформованих НПФ на 1 липня 2011 року, становив 1 265,9 млн. грн., що дорівнює близько 0,1 % ВВП. З таким обсягом активів пенсійні фонди мають незначний вплив на інвестиційні процеси в державі. Натомість показники розвитку НПФ у зарубіжних країнах свідчать про значний інвестиційний потенціал: так, активи пенсійних фондів у Чехії становлять 4,6 % ВВП, в Угорщині – 13,1 %, Польщі – 13,5 %, Данії – 43 %, США – 67,8 %, Об’єднаному Королівстві – 73 %, Нідерландах – 130 % [2].

За два квартали 2011 року надходження пенсійних внесків зросли майже на 10 %, активи НПФ – на 11 %. На кінець ІІ кварталу 2011 року кількість учасників НПФ відповідно до укладених контрактів становила 557 176 осіб, а пенсійні виплати сягнули 187,3 млн. грн., збільшившись протягом другого кварталу 2011 року на 8,9 % [5].

У висновках проведеного дослідження зазначені основні причини, які зумовлюють низький показник участі населення у недержавних пенсійних фондах [4]:

-                     незнання переваг, які надає громадянину участь у НПФ. За результатами дослідження суспільної думки, близько 40 % респондентів нічого не знають про особливості їх функціонування;

-                     низький рівень довіри населення до діяльності НПФ: їм довіряють лише 5 % опитуваних;

-                     низький рівень доходів;

-                     більшість домогосподарств надають перевагу кредитній політиці замість заощаджень. Обсяги заощаджень зменшуються через доступність споживчого кредитування.

Отже, належний розвиток НПФ неможливий без залучення коштів широких верств населення. З огляду на це необхідно активно зацікавлювати громадян у індивідуальній участі в НПФ. Необхідно забезпечити надійність отримання учасниками пенсійних фондів додаткових виплат при досягненні ними пенсійного віку. Це сприятиме формуванню у населення відповідальності за забезпечення власних грошових надходжень після завершення трудової діяльності. Для цього необхідно регулярно інформувати громадян про переваги НПФ в порівнянні з іншими інструментами довгострокового накопичення. Крім цього, необхідно надавати гарантії щодо здійснення фондами пенсійних виплат, а також створювати додаткові механізми захисту пенсійних накопичень.

Позитивний вплив матиме забезпечення на законодавчому рівні більшої гнучкості в розміщенні активів НПФ шляхом збільшення ліміту на їх розміщення в банківських депозитах і державних облігаціях. Ефективним напрямом використання інвестиційного потенціалу НПФ може бути залучення пенсійних активів до інвестування їх у високотехнологічні підприємства, що сприятиме створенню передумов довгострокового економічного зростання національної економіки.

 

Література:

1.                 Про недержавне пенсійне забезпечення: Закон України від 09.07.2003 № 1057-ІV. – http://zakon.rada.gov.ua

2.                  Пенсійна реформа в Україні: дослідження суспільної думки 2010 – Проект USAID «Розвиток ринків капіталу». Проект USAID «Розвиток фінансового сектору», 2010. – С. 9 – 20.

3.                 Науменкова С. В. Функціонування недержавних пенсійних фондів на ринку фінансових послуг України / С. В. Науменкова // Фінанси України. – 2010. - № 4. – С. 3-16.

4.                 Ткаченко Н. В. Роль недержавних пенсійних фондів у розвитку фінансового ринку України /Н. В. Ткаченко, Н. А. Ціканоська // Фінанси України. – 2010. - № 12. – С. 69-79.

5.                 Підсумки розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення у ІІ кварталі 2011 року: [Електронний ресурс]. – http://www.dfp.gov.ua.