Мирончук К.

Харківський національний економічний університет

СУТНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ БЕЗПЕКОЮ  ЯК ОДНІЄЮ З ОСНОВНИХ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СКЛАДОВИХ  ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

У сучасній економічній ситуації, яка характеризується складністю трансформаційних процесів, суперечністю нормативної бази, значним податковим навантаженням, суб’єкти господарювання мають повну економічну самостійність. Визначення економічної політики, організація виробництва і збуту продукції, формування портфелю замовлень повністю покладені на плечі підприємств. Крім того, вони несуть повну відповідальність за результати господарської діяльності. В таких умовах край актуальним постає питання ведення господарства на раціональних засадах, що передбачає мінімізацію ризиків, втрат та максимізацію прибутку, тобто забезпечення фінансової безпеки підприємства, як однієї з складових економічної безпеки.

Ефективність діяльності суб’єктів господарювання зумовлюється переважно станом їх фінансів та якістю їх управління, тому необхідним стає створення систем забезпечення та управління економічною безпекою підприємств, які будуть зорієнтовані на розвиток підприємств відповідно до їхніх статутних цілей, збереження фінансових, матеріальних і інших ресурсів від недобросовісної конкуренції, протиправної діяльності кримінальних формувань й інших зовнішніх і внутрішніх загроз.

В умовах ринкових відносин, коли держава вже не відповідає за результати фінансово-господарської діяльності підприємства, управління економічною безпекою стає однією з найбільш важливих проблем його життєдіяльності.

Економічна безпека підприємства – це стан ефективного використання його ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) та існуючих ринкових можливостей, що дає змогу запобігати внутрішнім і зовнішнім негативним впливам (загрозам) і забезпечити його тривале виживання і стійкий розвиток на ринку відповідно до обраної місії [6].

Проте, незалежно від специфіки підприємства, складові частини економічної безпеки єдині для усіх. Традиційна класифікація складових економічної безпеки представлена на рис.1.

 

 

Економічна безпека підприємства

 

 

 

 

Внутрішньовиробничі складові

Фінансова безпека

 

 

 

Позавиробничі складові

Інтелектуальна безпека

 

Кадрова безпека

 

Ринкова безпека

Технологічна безпека

 

 

Правова безпека

 

Інформаційна безпека

Інформаційна безпека

 

Екологічна безпека

 

 

Силова безпека

 

 

Рис. 1. Структурні складові економічної безпеки підприємства

 

Найважливішим елементом на даному етапі розвитку економіки є фінансова безпека, оскільки за ринкових умов господарювання фінанси є «двигуном» будь-якої економічної безпеки. Проте, і досі немає єдиного означення поняття "фінансова безпека" як на рівні держави, так і на рівні підприємства.

Для кращого розуміння сутності управління фінансовою безпекою необхідно звернутися до генезису та еволюції її складових.

Слід відзначити, що єдності щодо тлумачення поняття «фінансова безпека» підприємства досить не існує. В Методиці розрахунку рівня економічної безпеки України визначено: фінансова безпека - це такий стан бюджетної, грошово-кредитної, банківської, валютної системи та фінансових ринків, який характеризується збалансованістю, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних загроз, здатністю забезпечити ефективне функціонування національної економічної системи та економічне зростання. Для уточнення поняття фінансова безпека розглянемо визначення запропоновані відомими вченими-економістами (табл. 1).

 

Таблиця 1

Визначення поняття «фінансова безпека» з прозиції ефективності її управлінням

 

Автор

Визначення

1

2

Бланк І.А.[1]

Фінансова безпека підприємства являє собою кількісно і якісно детермінований рівень його фінансового стану, який забезпечує стабільний захист його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних та потенційних загроз зовнішнього і внутрішнього характеру, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії і створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого росту в нинішньому і перспективному періоді"

Білик М.Д.[3]

Фінансова безпека суб’єкта –це механізм,що, з певного боку, забезпечує стабільність господарського суб’єкта шляхом використання захисних господарських інструментів, а з іншого — забезпечує її ефективність шляхом організації раціонального використання фінансових ресурсів

Кульпінський С. [3]

фінансова безпека -  це цілеспрямований комплекс заходів фіскальної та монетарної політики з метою досягнення стабільності фінансової системи та створення сприятливого інвестиційного клімату.

Барановський О.І. [2]

Фінансова безпека – це ступінь захищеності фінансових інтересів, рівень забезпеченості суб’єктів усіх рівнів управління фінансовими ресурсами , якість фінансових інструментів та послуг.

В. Мунтіян [5]

Стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів підприємства, відображеного в оптимальних значеннях фінансових показників прибутковості та рентабельності бізнесу, якості правління, використання основних та обігових фондів підприємства, структури його капіталу, норм дивідендних виплат за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансово-господарського стану підприємства і перспектив його технологічного та фінансового розвитку.

К. Горячева [4]

Це такий фінансовий стан, що характеризується, по-перше, збалансованістю та якістю сукупності фінансових інструментів, технологій та послуг, які використовуються підприємством, по-друге, стійкістю до зовнішніх та внутрішніх загроз, по-третє, здатністю фінансової системи підприємства забезпечити реалізацію його фінансових інтересів, цілей та задач достатнім обсягом фінансових ресурсів, по-четверте, забезпечувати розвиток всієї

фінансової системи.

 

Виходячи із наведених визначень у табл. 1, можна зробити висновок, що всі визначення мають спільні риси, але кожен автор робить акцент на окремому елементі характеристика фінансової безпеки.

Більшість авторів ототожнює управління фінансовою безпекою підприємства з управлінням фінансовим станом, який характеризується, по-перше, збалансованістю і якістю сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, котрі використовуються підприємством; по-друге, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз; по-третє, здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів, місії завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів; по-четверте — забезпечувати ефективний і сталий розвиток цієї фінансової системи.

Інші стверджують, що управління фінансовою безпекою – це певний механізм, цілеспрямований комплекс заходів,що забезпечує стабільність господарського суб’єкта шляхом використання захисних господарських інструментів, забезпечує її ефективність шляхом організації раціонального використання фінансових ресурсів, забезпечує  створення сприятливого інвестиційного клімату.

Тому, положення стабільності в діяльності підприємства є недоречним в сучасних умовах ведення справ. Мета створення кожного підприємства полягає у підвищенні добробуту його власників (засновників) та зростання ринкової вартості суб’єкта господарювання. Для того щоб впровадити це у життя, на кожному підприємстві впроваджується стратегія розвитку, що реалізується тільки при забезпеченні належного рівня фінансової безпеки. Тобто безперервне підтримування стабільність організаційно-господарської діяльності підприємства,надмірний консерватизм стає суттєвою перешкодою реалізації стратегій та задумів підприємства.

 

Література

1.        Бланк И. А. Управление финансовой безопасностью предприя­тия / И. А. Бланк. – К. : Эльга, Ника-Центр, 2004. – 784 с.

2.        Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення) / О. І. Барановський.  К.: Національний торговельно-економічний університет, 2004.— 759с.

3.        Баглей Д. Ю. Экономическая безопасность предприятия как составляющая успешного развития современного бизнеса / Д. Ю.  Баглей // Гуманитарные и социально-экономические науки. – 2006. – № 2. – С. 165 – 166.

4.        Горячева К. Фінансова безпека підприємства. Сутність та місце в системі економічної безпеки / К.  Горячева // Економіст. – 2003. – № 8. – С. 65 – 67.

5.        Мунтіян  В.І. Економічна безпека України / Мунтіян  В.І. - К.: КВІЦ, 1999.-462 с.

6.        Сухоруков А.І. Фінансова безпека держави: Навчальний посібник / Сухоруков А.І., Ладюк О.Д. – К.: Центр учбової літератури. - 2007. – 192 с.