Экономические науки/3. Финансовые отношения

 

Краківський Ю.С., Воробйова В.О.

Вінницький торговельно – економічний інститут Київського національного торговельно – економічного університету, Україна

Сучасний стан розвитку страхування фінансових ризиків в контексті податкової оптимізації

 

Динамічність та непередбачуваність економічного розвитку держави є закономірним явищем. Саме тому розвиток ринкових відносин та необхідність розширення прямого фінансування різних сфер економіки вимагають організації адекватної системи захисту від впливу можливих негативних факторів та повернення коштів. Основним способом організації відповідного захисту є формування реальної системи страхування фінансових ризиків.

В сучасних умовах поступова трансформація економічних та соціальних відносин зумовлює безліч проблем у фінансово - господарській діяльності страховиків. Особливо це стосується взаємовідносин між страховиками та державою з приводу сплати податків, адже саме страхування дозволяє застосовувати різні фінансові схеми з метою мінімізації податків. Таким чином, оподаткування є важливим фінансовим важелем регулювання фінансових потоків страхових компаній.  

Проблеми оптимізації оподаткування були предметом дослідження багатьох видатних вчених зі світовим іменем, у тому числі лауреатів Нобелівської премії, що одночасно свідчить і про їх актуальність, і про їх незавершеність. Пошуку шляхів удосконалення податкової системи присвячені праці вітчизняних вчених Андрущенка В., Василика О., Льовочкіна С., Опаріна В., П'ятаченка Г., Соколовської А., Суторміної В., Федосова В..

В Україні склалася така ситуація, за якої підприємства, переказуючи  частину свого прибутку на користь страхових компаній у вигляді премій за страхування малоймовірних ризиків, зменшують обсяг прибутку, що оподатковується за ставкою 25%, і натомість виплачені з прибутку і отримані страховими компаніями страхові премії оподатковуються альтернативним страховим податком за ставкою 3% [1]. Крім того, податкові зобов’язання страхових компаній можуть бути зменшені додатково шляхом подальшого перестрахування в закордонних страхових компаніях, оскільки існуючий альтернативний податок дозволяє вираховувати такі перестрахові виплати із податкової бази.

За даними Держфінпослуг, відмивання брудних грошей на основі застосування страхових інструментів займає дві третини страхового ринку України. За результатами 9 місяців 2010 р. основні показники страхової діяльності мали наступний вигляд: на 8,8 % збільшились обсяги надходжень валових страхових премій; обсяг чистих страхових премій зменшився на 3,8%, а на 20,3 % зменшились валові страхові виплати/відшкодування; обсяг чистих страхових виплат – на 14,8 %; на 29,2 % збільшилися обсяги вихідного перестрахування, в тому числі обсяги премій, сплачених на внутрішньому ринку, збільшились на 34,9 %, а на зовнішньому – зменшились на 3,3 % [2].

Оглянувши співвідношення суми страхових виплат і страхових премій стає очевидним, що значна різниця в показниках є прямим свідченням застосування податкової оптимізації. Тобто зростаючий обсяг страхових премій підтверджує вкладення капіталу в страхові компанії. Так як страхові виплати не відшкодовуються вчасно, то сплата податків набуває характеру відстрочених (табл. 1). І це явище є вкрай негативним для держави, адже прогнозований обсяг надходжень до держбюджету не виконується.

Появі фінансових «схем» та мінімізації оподаткування сприяє також відсутність загальнонаціональної системи розкриття фінансової інформації учасниками фінансового ринку України. В результаті професійні учасники страхового ринку не можуть достовірно оцінити реальний ринок страхування.

Отже, якщо розібратися, то основною метою учасників податкової оптимізації є отримання доходу до бюджету, з одного боку, і одночасне зменшення цього розміру – з іншого. Така різноспрямованість не має характеристик збалансованості. Тобто зростання ставки оподаткування може призвести до подорожчання страхових послуг та збільшить собівартість страхового поліса до невиправданих сум

 

Таблиця 1.Динаміка страхування фінансових ризиків*

Показник

1 півріччя 2010 р.

1 півріччя 2011 р.

Відхилення

млн. грн.

млн. грн.

млн. грн.

Валові страхові премії

1092,70

1348,80

256,10

Чисті страхові премії

292,20

741,80

449,60

Страхові виплати

627,80

617,20

-10,6

Чисті страхові виплати

544,60

614,60

70,00

* за даними Держфінпослуг (www.dfp.gov.ua) [3]

 

А тому ідеальним способом оподаткування страхового бізнесу є стягненні податку безпосередньо з корпоративного прибутку страхової компанії. Або ж остаточне виключення оптимізаційних схем в страхуванні можливо при ліквідації податкового арбітражу та переведенні всіх страхових компаній на єдину систему оподаткування.

 

Література:

1.                 А.О. Мельниченко «Фінансові схеми» як сповільнюючий чинник розвитку страхування фінансових ризиків»// Ефективна економіка// [електронний ресурс] http://www.economy.nayka.com.ua.

2.                 Інформаційно – аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку// Україна фінансова// [електронний ресурс]  http://www.ufin.com.ua/analit_mat/strah_rynok/124.htm.

3.                 Річні звіти Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг// [електронний ресурс] http://www.dfp.gov.ua.