«Перспективные вопросы мировой науки – 2011» /Экономические науки”/ 3. 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Гулькевич Юлія Євгенівна,

група ФН 71 – 11  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

Науковий керівник   Антонюк В. В.,  Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

 

ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБҐРУНТУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ РІШЕНЬ

 

Актуальність теми. Оцінка інвестиційної привабливості є відправною точкою інвестиційного процесу, необхідною його передумовою. Вона дозволяє, по-перше, обґрунтувати можливість інвестування у об’єкт, по-друге, розв’язати проблему вибору з кількох альтернативних об’єктів потенційного інвестування.

Таким чином, у сучасних умовах, дослідження, пов’язані з обґрунтуванням вибору пріоритетного об’єкта інвестицій, стають актуальними не тільки для потенційних інвесторів, але і для самих підприємств.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Важлива роль у галузі теоретичного обґрунтування інвестиційної привабливості підприємств належить економістам Бланку І.О., Білухе М.Т., Гаврилову В.А., Григор’єву В.В., Завгородньому В.П., Ковальову В.В., Кондратєву О.В., Крейніній М.І., Сайфуліну Р.С., Чупісу А.В., Шеремету А.Д. Питання статистичного обґрунтування інвестиційної привабливості підприємств висвітлені в працях Герасименка С.С., Головача А.В., Єріної А.М., Сошнікової Л.А., Міхайлова В.С. та інших. Доцільність подальшого дослідження проблеми оцінки інформаційного забезпечення обґрунтування інвестиційних рішень пов’язана з тим, що ряд питань статистичного обґрунтування інвестиційної привабливості залишаються дискусійними і недостатньо розробленими. Відсутність єдиних організаційних та методологічних підходів до здійснення контрольних, зокрема аналітичних процедур оцінки інформаційного забезпечення обґрунтування інвестиційних рішень обумовили актуальність проведеного дослідження.

Мета даного дослідження полягає у розробці методичних рекомендацій щодо удосконалення інформаційного забезпечення обґрунтування інвестиційних рішень.

Основні результати дослідження. Вивчення інвестиційної привабливості окремого підприємства як сукупності її складових обумовлює необхідність використання таких методологічних  принципів як системність і комплексність дослідження.  В умовах прогресуючої інформатизації та комп’ютеризації з’явилося безліч нових систем та методів вибору найбільш пріоритетних критеріїв. Для оптимізації інвестиційного процесу пропонуються універсальні моделі, інструменти, програми та готові системи ключових критеріїв для обґрунтування інвестиційних рішень. Але при впровадженні цих систем виникає багато проблем. Основні з них: багато непотрібних даних та зусиль по їх обробці, висока вартість, критерії сформульовані нечітко, критерії неможливо виміряти та оцінити, критерії несумісні та незрозумілі, неув’язка  критеріїв з цілями підприємства. Якість інформаційно-методичного забезпечення економічного обґрунтування інвестиційних рішень напряму залежить від: оптимальності обраних критеріїв; ефективності методів вимірювання критеріїв; раціональності використання отриманої інформації по визначених критеріях; оперативності даних. Для проведення дослідження інформаційно-методичного забезпечення обґрунтування інвестиційних рішень (ІМЗОІР) необхідно визначити зміст основних елементів, які складають платформу для розробки та впровадження такого забезпечення. Зміст інформаційної платформи для визначення та впровадження ІМЗОІР залежить від напрямку стратегії, цілей та завдань, які в свою чергу є першопричиною прийняття інвестиційних рішень. Інформаційна платформа в ІМЗОІР містить у собі: джерела даних, методи, підходи, інструменти, внутрішні умови та зовнішні фактори впливу, нормативну базу та принципи економічного обґрунтування інвестиційних рішень, зв’язки. Сукупність елементів інформаційної платформи для обґрунтування інвестиційних рішень представляє собою інтегровану інформаційну базу. Кожний з елементів інформаційної платформи несе в собі взаємопов’язані та взаємозалежні дані, які визначають зміст відповідних критеріїв для обґрунтування інвестиційних рішень, приймають участь у побудові  структури ІМЗОІР. Ефективне встановлення таких залежностей та зв’язків забезпечує ефект автоматичної зміни. Зміна одного елемента інформаційної платформи викликає автоматичну зміну відповідних споріднених елементів. Таким чином вказуємо не тільки важливість змісту окремих  елементів та інструментів, які представляють собою колекцію даних, а ще й актуалізацію їх зв’язків та встановлення їх  відповідності один одному.  Інакше кажучи, спостерігаємо маніпулювання змістом елементів (факторів) інформаційної платформи у відповідності до природи їх взаємозв’язків та взаємозалежності. Організація проведення оцінки факторів ІМЗОІР повинна містити наступні етапи виявлення  критеріїв до кожного фактора; структурування факторів на критеріїв; надання  характеристики критерію; виявлення підприємств, які належать до однієї сфери діяльності і діють на одному регіонального ринку та інші.

Висновки. Отже, основною задачею інформаційно-методичного забезпечення є встановлення ефективних та оптимальних критеріїв обґрунтування інвестиційних рішень у відповідності до цілей та елементів інформаційної платформи.

ЛІТЕРАТУРА

 

1.       Краснокутская Н.С. Предприятия торговли как объект инвестирования: проблемы выбора критериев инвестиционной привлекательности // Організаційно-фінансові проблеми розвитку підприємств торгівлі та харчування: Зб. наук. праць. – Харків: ХДАТОХ, 1999.- С. 273-277.

2.       Сидоренко М. Методика статистичного аналізу інвестиційної привабливості підприємств для портфельних інвесторів// Проблеми формування ринкової економіки: Міжвідомчий наук. зб. Вип.8. – К.: КНЕУ. -2000. – с. 378-386.

3.       Нили Э. Призма эффективности: карта сбалансированных показателей для измерения успеха в бизнесе и управления им / Энди Нили, Крис Адамс, Майк Кеннерли ; пер. с англ. – Днепропетровск : Баланс-Клуб, 2003. – 400 с.