Буднік М.М., Семченко О.О.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ПРОБЛЕМИ БЮДЖЕТНОГО ФІНАНСУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

 

У сучасних умовах господарювання інвестиції виступають найважливішим засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи, структурних зрушень у народному господарстві, забезпечення технічного переоснащення підприємств. При цьому поновлення нормальної інвестиційної діяльності в Україні є одним з основних напрямків стабілізації й розвитку ринкової економіки, для якої головним є товарно-грошові відносини. Тому на перший план виходять питання фінансового забезпечення інвестиційної діяльності.

Питанням дослідження різних підходів щодо підвищення ефективності фінансового забезпечення інвестиційної діяльності присвячено ряд робіт зарубіжних і вітчизняних учених-економістів: Александера Г., Ворсовського О.Л., Гладкої У.Б., Дацію Н.В., Захаріна С.В., Зятковської Л.І., Карабуна В.П., Кікоть И.И., Косової Т., Кузнецової А.Я., Міщука О.В., Сергеева І.В., та ін.

Метою роботи є аналіз бюджетного фінансування інвестиційної діяльності в Україні та  виявлення проблем фінансового інвестування.

Забезпечити стійкий економічний розвиток країни неможливо без проведення активної інвестиційної політики. Ресурсне забезпечення інвестиційних процесів — це ключова проблема кожної країни, яка обрала для себе інвестиційно-інноваційний шлях розвитку.

Комплексна оцінка економічної ефективності кожного інвестиційного проекту у фінансуванні якого використовуються кошти державного бюджету, виконується за системою різних критеріїв і показників ефективності, що відображають інтереси кожного учасника. Так, для держави у якості такого критерію виступають макроекономічні показники: приріст валового та чистого національного продукту, національного доходу. Держава повинна бути зацікавлена у розвитку інвестицій у країні, а недостатня і безсистемна підтримка окремих виробників або регіонів стосовно фінансування інвестиційних процесів знижує стимули до накопичення і подальшому самофінансування підприємств і не сприяє формуванню ринкової поведінки господарюючих суб’єктів.

При аналізі питання про можливості державної інвестиційної підтримки виробників не можна не враховувати крайню обмеженість бюджетних коштів. У зв'язку з цим використання державних інвестицій як фактора економічного зростання передбачає необхідність істотних змін у бюджетній політиці та організації бюджетної системи. При розробці бюджету повинні бути використані принципи визначення пріоритетних напрямків, встановлення нормативів, що визначають рівень бюджетних коштів по виділених напрямках, поділу поточного та інвестиційного бюджету на нормативній основі, виключення можливості перевищення витрат над доходами при плануванні поточного бюджету, чіткого визначення джерел покриття дефіциту інвестиційного бюджету.

Також, однією з поширених проблем фінансування інвестиційних процесів в Україні є невизначена або навіть помилкова стратегія розподілу централізованих інвестицій, відсутність дієвого контролю за їх використанням. Фінансування підприємств за рахунок бюджетних коштів, є економічно доцільним, якщо веде до зростання бюджетних надходжень або скорочення бюджетних витрат у майбутньому, наприклад, поступове згортання збиткових підприємств та працевлаштування працівників. Але в Україні ресурси, отримані від держави в якості підтримки, не використовувалися на довгострокову перспективу, постійно зменшувалися і не відповідали умовам економічного зростання. В Україні часто бюджетні кошти були спрямовані на утримання збиткових галузей, однією з причин була знову ж таки велика ресурсомісткість виробництва, таким чином якщо в розвинутих країнах підтримується виробництво (і як наслідок зайнятість), то в країнах, що розвиваються споживання енергоресурсв за рахунок субсидій та списання боргів.

Проблемою використанням державних інвестицій, є їхня низька, в порівнянні з приватними інвестиціями, ефективність. При розподілі державних фінансових ресурсів використовуються підходи, що не сприяють зростанню ефективності інвестування і реструктуризації національної економіки.

Отже, бюджетне фінансування інвестиційних процесів має достатньо важливий вплив на економіку країни. Воно сприяє підвищенню ефективності народногосподарського комплексу, відіграє важливу роль у ліквідації існуючих диспропорцій у розвитку окремих галузей та регіонів. Із-за дефіциту бюджетних коштів в Україні, фінансування інвестиційних процесів практично не виконується, і, як наслідок, не відіграє свою роль у структурній перебудові економіки. Необхідно зазначити, що політична нестабільність у країні не сприяє розвитку інвестиційних процесів та економіки в цілому. Тому потребують детальнішого вивчення чинники, що сприяють залученню коштів від іноземних інвесторів.

Література

1.     Игонина Л.Л. Инвестиции. Учебное пособие. По ред. д.э.н., проф. В.А.Слепова. Москва. Экономистъ. 2005. 478с.

2.     Камалов Ф.І. Внутренние источники финансирования инвестиционной деятельности в Украине // Культура народов Причерноморья. — N57, Т.2.— 2005. — С. 41-44.

3.     Карабун В.П. Проблемы выбора заемных инвестиционных ресурсов предприятий в современных условиях. Научные труды ДонНТУ. Серия: экономическая. Выпуск 75. 2004

4.     Федоренко В., Гаврилова Т. Економічне становище підприємств та інвестиційні процеси // Економіка України. — № 5. — 2003. — С. 28-33